anaconda 25.10 - en to da translation catalogue (958 entries)

en: /boot file system
da: /boot-filsystem

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following raid levels: %(raid_level)s.
da: RAID-sæt, som indeholder "%(desc)s", skal have en af følgende RAID-niveauer: %(raid_level)s.

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following metadata versions: %(metadata_versions)s.
da: RAID-sæt, som indeholder "%(desc)s", skal have en af følgende metadata-versioner: %(metadata_versions)s.

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following device types: %(types)s.
da: RAID-sæt, som indeholder "%(desc)s", skal have en af følgende enhedstyper: %(types)s.

en: %(name)s must have one of the following disklabel types: %(types)s.
da: %(name)s skal have en af de følgende disketiket-typer: %(types)s.

en: %(desc)s cannot be of type %(type)s.
da: %(desc)s må ikke være af typen %(type)s.

en: %(desc)s must be mounted on one of %(mountpoints)s.
da: %(desc)s skal monteres på en af %(mountpoints)s.

en: %(desc)s must be between %(min)d and %(max)d MB in size
da: %(desc)s skal være mellem %(min)d og %(max)d MB i størrelse

en: %(desc)s must not be smaller than %(min)dMB.
da: %(desc)s må ikke være mindre end %(min)dMB.

en: %(desc)s must not be larger than %(max)dMB.
da: %(desc)s må ikke være større end %(max)dMB.

en: %(desc)s must be within the first %(max_end)s of the disk.
da: %(desc)s skal være indenfor de første %(max_end)s af disken.

en: %s must be on a primary partition.
da: %s skal være på en primær-partition.

en: %s cannot be on an encrypted block device.
da: %s kan ikke være på en krypteret blokenhed.

en: %s cannot be on an iSCSI disk
da: %s kan ikke være på en iSCSI-disk

en: %(desc)s cannot be of type %(type)s
da: %(desc)s må ikke være af typen %(type)s

en: %(deviceName)s may not have enough space for grub2 to embed core.img when using the %(fsType)s file system on %(deviceType)s
da: %(deviceName)s har muligvis ikke nok plads til grub2 til at indlejre core.img når du bruger %(fsType)s-filsystemet på %(deviceType)s

en: Configuring installed system
da: Konfigurerer installeret system

en: Writing network configuration
da: Skriver netværkskonfiguration

en: Creating users
da: Oprettelse af brugere

en: Configuring addons
da: Konfigurerer tilføjelser

en: Generating initramfs
da: Genererer initramfs

en: Running post-installation scripts
da: Kører efter-installations-scripter

en: Waiting for %s threads to finish
da: Venter på at %s tråde gennemføres

en: Setting up the installation environment
da: Opsætter installations-miljøet

en: Running pre-installation scripts
da: Kører før-installationsskripter

en: Installing boot loader
da: Installerer opstartsindlæser

en: Performing post-installation setup tasks
da: Udfører opsætningsopgaver for efterinstallation

en: Use text mode
da: Brug teksttilstand

en: The password is empty.
da: Adgangskoden er blank.

en: The passwords do not match.
da: Adgangskoderne matcher ikke.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
da: Adgangskoderne, som du indtastede, er forskellige. Prøv venligst igen.

en: The password you have provided is weak. %s
da: Adgangskoden, som du har angivet, er svag. %s

en: The password you have provided is weak: %s.
da: Adgangskoden du har angivet er svag: %s.

en: You have provided a weak password. Press Done again to use anyway.
da: Du har angivet en svag adgangskode. Tryk Færdig igen for at benytte det alligevel.

en: You have provided a weak password: %s. Press Done again to use anyway.
da: Du har angivet en svag adgangskode: %s. Tryk Færdig igen for at benytte det alligevel.

en: The password you have provided contains non-ASCII characters. You may not be able to switch between keyboard layouts to login. Press Done to continue.
da: Adgangskoden, som du har angivet, indeholder ikke-ASCII-tegn. Det vil muligvis ikke være muligt at skifte mellem tastaturlayouts ved logind. Tryk Færdig for at fortsætte.

en: You will have to press Done twice to confirm it.
da: Du skal trykke Færdig to gange for at bekræfte den.

en: Empty
da: Tom

en: Weak
da: Svag

en: Fair
da: Nogenlunde

en: Good
da: God

en: Strong
da: Stærk

en: Probing storage...
da: Afprøver lagring...

en: Downloading package metadata...
da: Henter pakke-metadata...

en: Downloading group metadata...
da: Henter gruppe-metadata...

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %(errortxt)s
    
    The installation will now terminate.
da: Følgende fejl opstod under din partitionering:
    
    %(errortxt)s
    
    Installationen vil nu afslutte.

en: An error occurred while resizing the device %s.
da: Der opstod en fejl under størrelsesændring af enheden %s.

[ctx: GUI|Storage Detailed Error Dialog]
en: _Exit Installer
da: _Afslut installationsprogram

[ctx: GUI|Storage Detailed Error Dialog]
en: _Retry
da: _Forsøg igen

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems.  Please check your hardware for the cause of this problem.
da: En fejl er opstået - ingen gyldige enheder blev fundet på hvilke nye filsystemer kunne oprettes. Kontrollér venligst dit hardware for at finde grunden til dette problem.

en: There is an entry in your /etc/fstab file that contains an invalid or incorrect file system type:
da: Der er et punkt i din /etc/fstab-fil, som indeholder en ugyldig eller ukorrekt filsystemstype:

en: The ISO image %s has a size which is not a multiple of 2048 bytes.  This may mean it was corrupted on transfer to this computer.
    
    It is recommended that you exit and abort your installation, but you can choose to continue if you think this is in error. Would you like to continue using this image?
da: ISO-aftrykket %s har en størrelse, som ikke er et multiplum af 2048 byte.  Dette kan betyde at det blev beskadiget under overførsel til denne maskine. 
    
    Det anbefales at du afbryder installationen og genstarter, men du kan dog vælge at fortsætte, hvis du mener at dette er en fejl. Vil du fortsætte med at bruge dette aftryk?

en: The installer has tried to mount the installation image, but cannot find it on the hard drive.
    
    Should I try again to locate the image?
da: Installationsprogrammet har forsøgt at montere installationsaftrykket, men kan ikke finde det på harddisken.
    
    Skal jeg forsøge at lokalisere aftrykket igen?

en: An error occurred mounting the source device %s. Retry?
da: Der opstod en fejl under montering af kildeenheden %s. Forsøg igen?

en: An error occurred unmounting the disc.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
da: En fejl opstod ved afmontering af disken. Vær venligst sikker på at du ikke tilgår %s fra skallen på tty2, og klik derefter på O.k. for at prøve igen.

en: The group '%s' is required for this installation. This group does not exist. This is a fatal error and installation will be aborted.
da: Gruppen "%s" er krævet til denne installation. Denne gruppe findes ikke. Dette er en fatal fejl og installationen vil blive afbrudt.

en: You have specified that the group '%s' should be installed.  This group does not exist.  Would you like to ignore this group and continue with installation?
da: Du har angivet at gruppen "%s" skal installeres. Denne gruppe findes ikke. Vil du ignorere denne gruppe og fortsætte installationen?

en: You have specified that the group '%s' should be excluded from installation.  This group does not exist.  Would you like to ignore this group and continue with installation?
da: Du har angivet at gruppen "%s" skal ekskluderes fra installationen. Denne gruppe findes ikke. Vil du ignorere denne gruppe og fortsætte installationen?

en: The package '%s' is required for this installation. This package does not exist. This is a fatal error and installation will be aborted.
da: Pakken "%s" er krævet til denne installation. Denne pakke findes ikke. Dette er en fatal fejl og installationen vil blive afbrudt.

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist.  Would you like to ignore this package and continue with installation?
da: Du har angivet at pakken "%s" skal installeres. Denne pakke findes ikke. Vil du ignorere denne pakke og fortsætte installationen?

en: The following error occurred while installing.  This is a fatal error and installation will be aborted.
da: Følgende fejl opstod under installationen. Dette er en fatal fejl og installationen vil blive afbrudt.

en: The following software marked for installation has errors.  This is likely caused by an error with
    your installation source.
da: Følgende software, som er markeret til installation, har fejl. Dette er sansynligvis på grund af en
    fejl med din installationskilde.

en: Unable to encrypt password: unsupported algorithm %s
da: Kunne ikke kryptere adgangskode: ikke-understøttet algoritme %s

en: policy name required for %s
da: regelnavn påkrævet for %s

en: A %(command)s with the name %(policyName)s has already been defined.
da: En %(command)s med navnet %(policyName)s er allerede blevet defineret.

en: Host name cannot be None or an empty string.
da: Værtsnavn kan ikke være None eller en tom tekst-streng.

en: Host name must be 255 or fewer characters in length.
da: Værtsnavnet må være højst 255 tegn langt.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: Disconnecting...
da: Frakobler...

en: Wired (%(interface_name)s) connected
da: Trådet (%(interface_name)s) forbundet

en: Wireless connected to %(access_point)s
da: Trådløst forbundet til %(access_point)s

en: Team%(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) connected
da: Hold%(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) forbundet

en: Connected: %(list_of_interface_names)s
da: Forbundet: %(list_of_interface_names)s

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: No network devices available
da: Ingen netværksenheder tilgængelige

en: Escrow certificate %s requires the network.
da: Escrow-certifikat %s kræver netværket.

en: SSL error while downloading the escrow certificate:
    
    %s
da: SSL-fejl under download af escrow-certifikatet:
    
    %s

en: The following error was encountered while downloading the escrow certificate:
    
    %s
da: Følgende fejl blev fundet under nedhentning af escrow-certifikatet:
    
    %s

en: %s is missing. Cannot setup authentication.
da: %s mangler. Kan ikke indstille godkendelse.

en: Settings default fstype to %s failed.
da: Indstilling af standard fstype til %s mislykkedes.

en: GRUB2 does not support installation to a partition.
da: GRUB2 understøtter ikke installation på en partition.

en: More than one match found for given boot drive "%s".
da: Mere end et match fundet for det angivne opstartsdrev "%s".

en: Requested boot drive "%s" doesn't exist or cannot be used.
da: Forespurgte opstartsdrev "%s" eksisterer ikke eller kan ikke bruges.

en: Btrfs partition "%(device)s" has a format of "%(format)s", but should have a format of "btrfs".
da: Btrfs-partitionen "%(device)s" har formatet "%(format)s", men skal have formatet "btrfs".

en: Tried to use undefined partition "%s" in Btrfs volume specification.
da: Prøvede at bruge udefineret partition "%s" i Btrfs-diskenhedsspecifikation.

en: The mount point "%s" is not valid.  It must start with a /.
da: Monteringspunktet "%s" er ikke gyldigt. Det skal begynde med en /.

en: %s is missing. Cannot setup firewall.
da: %s mangler. Kan ikke opsætte firewall.

en: Logical volume name "%(logvol)s" is already in use in volume group "%(volgroup)s".
da: Navnet på den logiske diskenhed "%(logvol)s" er allerede brugt i diskenhedsgruppen "%(volgroup)s".

en: Logical volume size "%(logvolSize)s" must be larger than the volume group extent size of "%(extentSize)s".
da: Størrelsen på den logiske diskenhed "%(logvolSize)s" skal være større end diskenhedsgruppens omfangsstørrelse "%(extentSize)s".

en: The "%s" file system type is not supported.
da: Filsystemstypen "%s" er ikke understøttet.

en: No disk found for specified BIOS disk "%s".
da: Ingen disk er fundet for den angivne BIOS-disk "%s".

en: RAID partition "%s" is defined multiple times.
da: RAID-partitionen "%s" er defineret flere gange.

en: PV partition "%s" is defined multiple times.
da: PV-partitionen "%s" er defineret flere gange.

en: Btrfs partition "%s" is defined multiple times.
da: Btrfs-partitionen "%s" er defineret flere gange.

en: The size "%s" is invalid.
da: Størrelsen "%s" er ugyldig.

en: part --noformat must also use the --onpart option.
da: part --noformat skal også bruge indstillingen --onpart.

en: Partition "%s" given in part command does not exist.
da: Partitionen "%s" angivet i part-kommandoen findes ikke.

en: Disk "%s" given in part command does not exist.
da: Disken "%s" angivet i part-kommandoen findes ikke.

en: Cannot install to unpartitionable device "%s".
da: Kan ikke installere på ikke-partitioneret enhed "%s".

en: Disk "%s" in part command is not partitioned.
da: Disken "%s" i part-kommandoen er ikke partitioneret.

en: The maximum size "%s" is invalid.
da: Maksimum-størrelsen "%s" er ugyldig.

en: raid --noformat must also use the --device option.
da: raid --noformat skal også bruge indstillingen --device.

en: RAID device  "%s" given in raid command does not exist.
da: RAID-enheden "%s" angivet i raid-kommandoen findes ikke.

en: RAID device "%(device)s" has a format of "%(format)s", but should have a format of "mdmember".
da: RAID-enheden "%(device)s" har formatet "%(format)s", men skulle have formatet "mdmember".

en: Tried to use undefined partition "%s" in RAID specification.
da: Prøvede at bruge udefineret partition "%s" i RAID-specifikation.

en: RAID volume "%s" specified with --useexisting does not exist.
da: RAID-diskenheden "%s" angivet med --useexisting findes ikke.

en: The RAID volume name "%s" is already in use.
da: Navnet på RAID-diskenheden "%s" er allerede i brug.

en: Physical volume "%(device)s" has a format of "%(format)s", but should have a format of "lvmpv".
da: Fysisk diskenhed "%(device)s" har formatet "%(format)s", men skulle have formatet "lvmpv".

en: Tried to use undefined partition "%s" in Volume Group specification
da: Forsøgte at bruge den0 udefinerede partition "%s" i specifikationen for diskenhedsgruppe

en: Volume group "%s" defined without any physical volumes.  Either specify physical volumes or use --useexisting.
da: Diskenhedsgruppen "%s" defineret uden nogen fysiske diskenheder. Angiv enten fysiske diskenheder eller brug --useexisting

en: Volume group "%s" given in volgroup command does not exist.
da: Diskenhedsgruppen "%s" angivet i volgroup-kommandoen findes ikke.

en: The volume group name "%s" is already in use.
da: Navnet til diskenhedsgruppen “%s” er allerede i brug.

en: No host url
da: Ingen værts-url

en: malformed URL, cannot parse it.
da: misformet URL, kan ikke tolke den.

en: URL has no host component
da: URL har intet værtskomponent

en: Run %s to unmount the system when you are finished.
da: Kør %s for at afmontere systemet når du er færdig.

en: Unable to find /bin/bash to execute!  Not starting shell.
da: Kunne ikke finde /bin/bash til at køre! Starter ikke kommandoskal.

en: Rescue
da: Red

en: Continue
da: Fortsæt

en: Read-only mount
da: Skrivebeskyttet montering

en: Skip to shell
da: Hop til skal

en: Please make a selection from the above:
da: Vælg venligst fra ovenstående:

en: Root Selection
da: Root-valg

en: The following installations were discovered on your system.
da: Følgende installationer blev fundet på dit system.

en: Rescue Mount
da: Redningsmontering

en: Your system has been mounted under %(mountpoint)s.
    
    If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %(mountpoint)s
da: Dit system er blevet monteret under %(mountpoint)s.
    
    Hvis du ønsker at gøre dit system til rodmiljøet, kør kommandoen::
    
    	chroot %(mountpoint)s

en: Run %s to unmount the system when you are finished.
da: Kør %s for at afmontere systemet når du er færdig.

en: You don't have any Linux partitions.  Rebooting.
da: Du har ikke nogen Linux-partitioner.  Genstarter.

en: The system will reboot automatically when you exit from the shell.
da: Systemet vil genstarte automatisk når du afslutter kommandoskallen.

en: You don't have any Linux partitions. %s
da: Du har ikke nogen Linux-partitioner. %s

en: Your system is mounted under the %s directory.
da: Dit system er monteret i mappen %s.

en: Standard Partition
da: Standard partition

en: The 'swap' area on your computer is used by the operating
    system when running low on memory.
da: "swap"-området på din computer er brugt af operativsystemet
    når den kører tør for hukommelse.

en: The 'boot' area on your computer is where files needed
    to start the operating system are stored.
da: "boot"-området på din computer er der hvor filer brugt
    under opstart af operativsystemet er opbevaret.

en: The 'root' area on your computer is where core system
    files and applications are stored.
da: "root"-området på din computer er der hvor grundsystem-filer
    og programmer er opbevaret.

en: The 'home' area on your computer is where all your personal
    data is stored.
da: "home"-området på din computer er der hvor alle dine personlige
    data er opbevaret.

en: The BIOS boot partition is required to enable booting
    from GPT-partitioned disks on BIOS hardware.
da: Opstartspartitionen for BIOS er krævet for at aktivere opstart
    fra GPT-partitionerede diske på BIOS-hardware.

en: No valid boot loader target device found. See below for details.
da: Ingen gyldig opstartsindlæser-målenhed fundet. Se nedenfor for detaljer.

en: You have not created a bootable partition.
da: Du har ikke oprettet en opstartsbar-partition.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
da: Dette monteringspunkt er ugyldigt. Mappen %s skal være på /-filsystemet.

en: The mount point %s must be on a linux file system.
da: Monteringspunktet %s skal være på et linux-filsystem.

en: %(productName)s %(productVersion)s INSTALLATION
da: INSTALLATION AF %(productName)s %(productVersion)s

en: New %(name)s %(version)s Installation
da: Ny %(name)s %(version)s-installation

en: Installing software
da: Installerer software

en: Downloading %(url)s (%(pct)d%%)
da: Henter %(url)s (%(pct)d%%)

en: Checking image checksum
da: Kontrollerer tjeksom for aftryk

en: Failed to set up installation source
da: Kunne ikke indstille installationskilde

en: Error downloading package metadata
da: Fejl under hentning af pakke-metadata

en: No installation source available
da: Ingen installationskilde er tilgængelig

en: Starting pull of %(branchName)s from %(source)s
da: Starter hentning af %(branchName)s fra %(source)s

en: Preparing deployment of %s
da: Forbereder udrulning af %s

en: Deployment starting: %s
da: Udrulning starter: %s

en: Deployment complete: %s
da: Udrulning udført: %s

en: Downloading %(total_files)s RPMs, %(downloaded)s / %(total_size)s (%(percent)d%%) done.
da: Henter %(total_files)s RPM'er, %(downloaded)s / %(total_size)s (%(percent)d%%) færdig.

en: Starting package installation process
da: Starter pakke-installationsproces

en: Downloading packages
da: Henter pakker

en: Preparing transaction from installation source
da: Forbereder overførsel fra installationskilde

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Checking storage configuration...
da: Kontrollerer lagringskonfiguration...

en: Not enough space in file systems for the current software selection. An additional %s is needed.
da: Ikke nok plads på filsystemerne til det nuværende software valg. Yderligere %s er nødvendigt.

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: Error
da: Fejl

en: Password
da: Adgangskode

en: Passphrase:
da: Adgangssætning:

en: Question
da: Spørgsmål

en: Please respond '%(yes)s' or '%(no)s':
da: Svar venligst "%(yes)s" or "%(no)s":

[ctx: TUI|Spoke Navigation]
note: TRANSLATORS: 'yes' as positive reply
en: yes
da: ja

[ctx: TUI|Spoke Navigation]
note: TRANSLATORS: 'no' as negative reply
en: no
da: nej

en: Default HUB title
da: Standard HUB-titel

en: Please complete all spokes before continuing
da: Færdiggør venligst alle eger før du fortsætter

en: Starting automated install
da: Starter automatiseret installation

en: The following mandatory spokes are not completed:
da: Følgende obligatoriske punkter er ikke gennemført:

en: Root password
da: Root-adgangskode

en: Password is set.
da: Adgangskode er angivet.

en: Root account is disabled.
da: Root-konto er deaktiveret.

en: Password is not set.
da: Adgangskode er ikke angivet.

en: Please select new root password. You will have to type it twice.
da: Vælg venligst en ny root-adgangskode. Du skal indtaste den to gange.

en: Progress
da: Fremgang

en: Exit the shell to continue
da: Afslut shell'en for at fortsætte

en: Language settings
da: Indstillinger for sprog

en: Language is not set.
da: Sprog ikke angivet.

en: Available locales
da: Tilgængelige lokaliteter

en: Available languages
da: Tilgængelige sprog

en: Warnings
da: Advarsler

en: This hardware (or a combination thereof) is not supported by Red Hat.  For more information on supported hardware, please refer to http://www.redhat.com/hardware.
da: Denne hardware (eller kombinationen heraf) er ikke understøttet af Red Hat. For mere information om understøttet hardware, se http://www.redhat.com/hardware.

en: VNC Password
da: VNC-adgangskode

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Password (confirm):
da: Adgangskode (bekræft):

en: Passwords do not match!
da: Adgangskoder er ikke ens!

en: The password must be at least six characters long.
da: Adgangskoden skal være på mindst seks tegn.

en: The password cannot be more than eight characters long.
da: Adgangskoden må ikke være mere end otte tegn langt.

en: Network configuration
da: Netværkskonfiguration

en: Wired (%(interface_name)s) disconnected
da: Trådet (%(interface_name)s) afbrudt

en: Wired (%(interface_name)s) connected
da: Trådet (%(interface_name)s) forbundet

en:  IPv4 Address: %(addr)s Netmask: %(netmask)s Gateway: %(gateway)s
da:  IPv4-adresse: %(addr)s Netmaske: %(netmask)s Gateway: %(gateway)s

en:  IPv6 Address: %(addr)s/%(prefix)d
da:  IPv6-adresse: %(addr)s/%(prefix)d

en: Host Name: %s
da: Værtsnavn: %s

en: Set host name
da: Angiv værtsnavn

en: Configure device %s
da: Konfigurér enhed %s

en: Host Name
da: Værtsnavn

en: Configuration not saved: gateway or netmask missing in static configuration
da: Konfiguration ikke gemt: gateway eller netmaske mangler i statisk konfiguration

en: Can't apply configuration, device activation failed.
da: Kan ikke anvende konfiguration, enhedsaktivering mislykkedes.

en: Host name is not valid: %s
da: Værtsnavnet er ikke gyldigt: %s

en: Device configuration
da: Enhedskonfiguration

en: IPv4 address or %s for DHCP
da: IPv4-adresse eller %s for DHCP

en: IPv4 netmask
da: IPv4-netmaske

en: IPv4 gateway
da: IPv4-gateway

en: IPv6 address or %(auto)s for automatic, %(dhcp)s for DHCP, %(ignore)s to turn off
da: IPv6-adresse eller %(auto)s for automatisk, %(dhcp)s for DHCP, %(ignore)s til at slukke

en: IPv6 default gateway
da: IPv6-standardgateway

en: Nameservers (comma separated)
da: Navneservere (kommasepareret)

en: Connect automatically after reboot
da: Forbind automatisk efter genstart

en: Apply configuration in installer
da: Anvend konfiguration i installationsprogrammet

en: Configuring device %s.
da: Konfigurerer enhed %s.

en: Software selection
da: Softwarevalg

en: Error checking software selection
da: Fejl under kontrol af softwarevalg

en: Processing...
da: Behandler...

en: Installation source not set up
da: Installationskilde er ikke indstillet

en: Source changed - please verify
da: Kilde ændret - godkend venligst

en: Custom software selected
da: Tilpasset software valgt

en: Nothing selected
da: Intet valgt

en: Installation source needs to be set up first.
da: Installationskilde skal sættes op først.

en: Base environment
da: Grundmiljø

en: Default spoke title
da: Standard eger-titel

en: testing status...
da: tester status...

en: New value
da: Ny værdi

en: %s (confirm):
da: %s (bekræft):

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
da: Du skal indstaste din root-adgangskode og bekræfte den, ved at indtaste den endnu en gang for at fortsætte.

en: 
    Would you like to use it anyway?
da: 
    Vil du benytte det alligevel?

en: You have provided a password containing non-ASCII characters.
    You may not be able to switch between keyboard layouts to login.
da: Du har angivet en adgangskode, som indeholder ikke-ASCII-tegn.
    Du vil måske ikke være i stand til at skifte mellem tastaturlayouts for at logge ind.

en: You have provided an invalid value
da: Du har angivet en ugyldig værdi

en: Password set.
da: Adgangskode angivet.

en: User creation
da: Brugeroprettelse

en: You have provided an invalid user name.
    Tip: Keep your user name shorter than 32 characters and do not use spaces.
da: Du har angivet et ugyldigt brugernavn.
    Tip: Hold dit brugernan kortere end 32 tegn og brug ikke mellemrum.

en: No user will be created
da: Ingen bruger blev oprettet

en: You must set a password
da: Du skal angive en adgangskode

en: Administrator %s will be created
da: Administrator %s vil blive oprettet

en: User %s will be created
da: Bruger %s vil blive oprettet

en: Invalid user name: %s.
da: Ugyldigt brugernavn: %s.

en: Timezone settings
da: Tidszone-indstillinger

en: %s timezone
da: %s-tidszone

en: Timezone is not set.
da: Tidszone er ikke angivet.

en: Available timezones in region %s
da: Tilgængelige tidszoner i regionen %s

en: Available regions
da: Tilgængelige regioner

en: Installation source
da: Installationskilde

en: Closest mirror
da: Nærmeste filspejl

en: NFS server %s
da: NFS-server %s

en: Local media
da: Lokalt medie

en: Error setting up software source
da: Fejl under indstilling af softwarekilde

en: local ISO file
da: lokal ISO-fil

en: Network
da: Netværk

en: The installation source is in use by the installer and cannot be changed.
da: Installationskilden er i brug af installationsprogrammet, og kan ikke ændres.

en: Choose an installation source type.
da: Vælg typen af installationskilde.

en: Specify Repo Options
da: Angiv indstillinger for pakkearkiv

en: Repo URL
da: URL for pakkearkiv

en: NFS mount options
da: Indstillinger for NFS-montering

en: Select device containing the ISO file
da: Vælg enhed, som inderholder ISO-filen

en: No mountable devices found
da: Ingen montérbare enheder fundet

en: Select an ISO to use as install source
da: Vælg en ISO, som skal bruges som installationskilde

en: No *.iso files found in device root folder
da: Ingen *.iso-filer fundet i enhedens rodmappe

en: Use All Space
da: Brug al mellemrum

en: Replace Existing Linux system(s)
da: Erstat eksisterende Linux-system(er)

en: Use Free Space
da: Brug ledig plads

en: Installation Destination
da: Installationsplacering

en: No disks selected
da: Ingen diske valgt

en: Kickstart insufficient
da: Kickstart utilstrækkelig

en: Error checking storage configuration
da: Fejl under kontrol af lagringskonfiguration

en: Warning checking storage configuration
da: Advarsel under kontrol af lagringskonfiguration

en: Automatic partitioning selected
da: Automatisk partitionering valgt

en: Custom partitioning selected
da: Tilpasset partitionering valgt

en: No disks detected.  Please shut down the computer, connect at least one disk, and restart to complete installation.
da: Ingen diske fundet.  Sluk venligst computeren, forbind mindst én disk og genstart for at gennemføre installationen.

en: No disks selected; please select at least one disk to install to.
da: Ingen diske valgt; vælg mindst én disk til at installere på.

en: Select all
da: Vælg alle

en: Warning: All storage changes made using the installer will be lost when you choose to format.
    
    Proceed to run dasdfmt?
da: Advarsel: Alle lagringsændringer lavet med dette installationsprogram, vil gå tabt når du vælger at formatere.
    
    Fortsæt med at køre dasdfmt?

en: Formatting /dev/%s. This may take a moment.
da: Formaterer /dev/%s. Dette kan tage et stykke tid.

en: Generating updated storage configuration
da: Genererer opdateret lagringskonfiguration

en: storage configuration failed: %s
da: lagringskonfiguration mislykkedes: %s

en: Autopartitioning Options
da: Indstillinger for autopartitionering

en: Installation requires partitioning of your hard drive. Select what space to use for the install target.
da: Installationen kræver partitionering af din harddisk. Vælg hvilken plads der skal bruges til installationsmålet.

en: Partition Scheme Options
da: Indstillinger for partitionsskema

en: Select a partition scheme configuration.
da: Vælg en konfiguration for partitionsskema

en: Do you really want to quit?
da: Ønsker du virkelig at afslutte?

en: Press ENTER to continue
da: Tryk ENTER for at fortsætte

en: LOCALIZATION
da: LOKALISERING

en: DEFAULT TITLE
da: STANDARD TITEL

en: USER SETTINGS
da: BRUGERINDSTILLINGER

en: CUSTOMIZATION
da: TILPASNING

en: Help!
da: Hjælp!

[ctx: GUI|Detailed Error Dialog]
en: _Quit
da: _Afslut

[ctx: GUI|Yes No Dialog]
en: _No
da: _Nej

[ctx: GUI|Yes No Dialog]
en: _Yes
da: _Ja

en: Complete!
da: Færdig!

en: %s is now successfully installed on your system and ready for you to use!  When you are ready, reboot your system to start using it!
da: %s er nu installeret på dit system og klar til brug!
    Genstart dit system, og begynd at bruge det, når du er klar!

[ctx: GUI|Progress]
en: _Quit
da: _Afslut

en: %s is now successfully installed, but some configuration still needs to be done.
    Finish it and then click the Finish configuration button please.
da: %s er nu installeret med på dit system, men der mangler stadig en smule konfiguration.
    Færdiggør det, og tryk på knappen Gennemfør konfiguration.

en: %s is now successfully installed and ready for you to use!
    Go ahead and reboot to start using it!
da: %s er nu installeret på dit system med og klar til
    til at bruge! 
    Genstart for at komme igang med at bruge det!

en: Please complete items marked with this icon before continuing to the next step.
da: Færdiggør venligst elementer markeret med dette ikon før du fortsætter med det næste trin.

[ctx: GUI|Spoke]
en: _ROOT PASSWORD
da: _ADGANGSKODE FOR ROOT

en: The password is set.
da: Adgangskoden er angivet.

en: Root password is set
da: Root-adgangskode er angivet

en: Root account is disabled
da: Root-konto er deaktiveret

en: Root password is not set
da: Root-adgangskode er ikke angivet

[ctx: GUI|Spoke]
en: _INSTALLATION DESTINATION
da: _INSTALLATIONSPLACERING

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: %d _storage device selected | %d _storage devices selected
da[0]: %d _lagringsenhed valgt
da[1]: %d _lagringsenheder valgt

en: Preserve
da: Bevar

en: Shrink
da: Skrump

en: Delete
da: Slet

en: This device contains the installation source.
da: Denne enhed indeholder installationskilden.

en: %(freeSize)s of %(devSize)s
da: %(freeSize)s af %(devSize)s

en: Not resizeable
da: Størrelse kan ikke ændres

en: Free space
da: Ledig plads

en: You can remove existing file systems you no longer need to free up space for this installation.  Removing a file system will permanently delete all of the data it contains.
da: Du kan fjerne eksisterende filsystemer, som du ikke længere har brug for, for at frigøre mere plads til denne installation. Ved at slette et filsystem, vil alt data, som den indeholder, blive slettet permanent.

en: There is also free space available in pre-existing file systems.  While it's risky and we recommend you back up your data first, you can recover that free disk space and make it available for this installation below.
da: Der er også ledig plads tilgængelig i tidligere eksisterende filsystemer.  Selvom dette er risikabelt og vi anbefaler at du laver en sikkerhedskopi af dine data først, kan du gendanne dette frie diskplads og gøre det tilgængeligt for denne installation nedenfor.

en: <b>%(count)s disk; %(size)s reclaimable space</b> (in file systems) | <b>%(count)s disks; %(size)s reclaimable space</b> (in file systems)
da[0]: <b>%(count)s disk; %(size)s genvindbar plads</b> (i filsystemer)
da[1]: <b>%(count)s diske; %(size)s genvindbar plads</b> (i filsystemer)

en: Total selected space to reclaim: <b>%s</b>
da: Valgt plads at genvinde i alt: <b>%s</b>

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: Delete _all
da: Slet _alle

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: Preserve _all
da: Bevar _alle

en: You have provided a weak passphrase: %s
da: Du har angivet en svag adgangssætning: %s

en: Passphrases do not match.
da: Adgangssætninger er ikke ens.

en: Passphrase contains non-ASCII characters
da: Adgangskode indeholder ikke-ASCII-tegn

[ctx: GUI|Detailed Error Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

en: The RAID level you have selected (%(level)s) requires more disks (%(min)d) than you currently have selected (%(count)d).
da: Det RAID-niveau, som du har valgt (%(level)s), kræver flere diske (%(min)d) end det du har valgt i øjeblikket (%(count)d).

en: CONFIGURE %(container_type)s
da: KONFIGURÈR %(container_type)s

en: Please create a name for this %(container_type)s and select at least one disk below.
da: Opret venligst et navn for denne %(container_type)s og vælg mindst en disk nedenfor.

en: Volume Group
da: Diskenhedsgruppe

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Volume Group:
da: _Diskenhedsgruppe

en: Volume
da: Diskenhed

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Volume:
da: _Diskenhed:

en: Cannot relabel already existing file system.
da: Kan ikke ometiketere allerede eksisterende filsystem.

en: Cannot set label on file system.
da: Kan ikke sætte etiket på filsystem.

en: Unacceptable label format for file system.
da: Uacceptabelt etiketformat til filsystem.

en: That mount point is already in use. Try something else?
da: Det monteringspunkt er allerede i brug. Prøv et andet?

en: Please enter a valid mount point.
da: Indtast venligst et gyldigt monteringspunkt.

en: That mount point is invalid. Try something else?
da: Det monteringspunkt er ugyldigt. Prøv et andet?

en: Are you sure you want to delete all of the data on %s?
da: Er du sikker på at du vil slette al data på %s?

en: Are you sure you want to delete all of the data on %s, including snapshots and/or subvolumes?
da: Er du sikker på at du vil slette al data på %s, inklusiv snapshots og/eller under-diskenheder?

en: Invalid container name
da: Ugyldigt container-navn

en: <b>%(count)d disk; %(size)s capacity; %(free)s free space</b> (unpartitioned and in file systems) | <b>%(count)d disks; %(size)s capacity; %(free)s free space</b> (unpartitioned and in file systems)
da[0]: <b>%(count)d disk; %(size)s kapacitet; %(free)s ledig plads</b> (ikke partitioneret og i filsystemer)
da[1]: <b>%(count)d diske; %(size)s kapacitet; %(free)s ledig plads</b> (ikke partitioneret og i filsystemer)

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Do not install boot loader
da: _Installér ikke opstartsindlæser

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Set as Boot Device
da: _Sæt som opstartsenhed

en: You haven't created any mount points for your %(product)s %(version)s installation yet.  You can:
da: Du har ikke oprettet nogen monteringspunkter for din %(product)s %(version)s-installation endnu. Du kan:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Autopart Page]
en: _Click here to create them automatically.
da: _Tryk her for at oprette dem automatisk.

en: Create new mount points by clicking the '+' button.
da: Opret nye monteringspunkter ved at trykke på "+"-knappen.

en: Or, assign new mount points to existing partitions after selecting them below.
da: Eller, læg nye monteringspunkter til eksisterende partitioner efter at de er valgt nedenfor.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Autopart Page]
en: _New mount points will use the following partitioning scheme:
da: _Nye monteringspunkter vil bruge følgende partitioneringsskema:

en: %(deviceName)s on %(container)s
da: %(deviceName)s på %(container)s

en: Create a new %(container_type)s ...
da: Opret en ny %(container_type)s ...

en: Create or select %(container_type)s
da: Opret eller vælg %(container_type)s

en: MANUAL PARTITIONING
da: MANUEL PARTITIONERING

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: %d _storage device selected | %d _storage devices selected
da[0]: %d _lagringsenhed valgt
da[1]: %d _lagringsenheder valgt

en: When you create mount points for your %(name)s %(version)s installation, you'll be able to view their details here.
da: Når du opretter monteringspunkter for din %(name)s %(version)s-installation, vil du være i stand til at se deres detaljer her.

en: /boot/efi must be on a device of type %(oneFsType)s or %(anotherFsType)s
da: /boot/efi skal være på en enhed af typen %(oneFsType)s eller %(anotherFsType)s

en: %(fs)s must be on a device of type %(type)s
da: %(fs)s skal være på en enhed af typen %(type)s

en: %s cannot be encrypted
da: %s kan ikke krypteres

en: You must create a new file system on the root device.
da: Du skal oprette et nyt filsystem på rod-enheden.

en: Device does not support RAID level selection %s.
da: Enheden understøtter ikke valget af RAID-niveauet %s.

en: Invalid device name: %s
da: Ugyldigt enhedsnavn: %s

en: Specified name %s already in use.
da: Angivet navn %s er allerede i brug.

en: No disks assigned
da: Ingen diske tildelt

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Devices]
en:  and %d other |  and %d others
da[0]: og %d anden
da[1]: og %d andre

en: The container is encrypted.
da: Containeren er krypteret.

en: The space available to this mount point can be changed by modifying the volume below.
da: Den tilgængelige plads på dette monteringspunkt kan ændres ved at ændre diskenheden nedenfor.

en: This file system may not be resized.
da: Dette filsystem kan ikke få ændret størrelsen.

en: Added new %(type)s to existing container %(name)s.
da: Tilføjede ny %(type)s til eksisterende beholder %(name)s.

en: Invalid partition size set. Use a valid integer.
da: Ugyldig partitions-størrelse angivet. Brug et gyldigt heltal.

en: Volume Group name %s is already in use. Not saving changes.
da: Diskenhedsgruppe-navn %s er allerede i brug. Gemmer ikke ændringer.

en: (%s free)
da: (%s ledig)

en: This Software RAID array is missing %(missingMembers)d of %(totalMembers)d member partitions. You can remove it or select a different device.
da: Dette software-RAID-array mangler %(missingMembers)d of %(totalMembers)d medlemspartitioner. Du kan fjerne den eller vælge en anden enhed.

en: This LVM Volume Group is missing %(missingPVs)d of %(totalPVs)d physical volumes. You can remove it or select a different device.
da: Denne LVM-diskenhedsgrupppe mangler %(missingPVs)d af %(totalPVs)d fysiske diskenheder. Du kan fjerne den eller vælge en anden enhed.

en: No disks selected.
da: Ingen diske valgt.

en: Not enough free space on selected disks.
da: Ikke nok ledig plads på de valgte diske.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Reset Dialog]
en: _Reset selections
da: _Nulstil valg

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Reset Dialog]
en: _Preserve current selections
da: _Bevar nuværende valg

en: WELCOME TO %(name)s %(version)s.
da: VELKOMMEN TIL %(name)s %(version)s.

[ctx: GUI|Spoke]
en: _LANGUAGE SUPPORT
da: _SPROGUNDERSTØTTELSE

en: %s to switch layouts.
da: %s for at skifte layouts.

[ctx: GUI|Spoke]
en: _KEYBOARD
da: _TASTATUR

en: Testing layouts configuration not available.
da: Test-layoutkonfiguration er ikke tilgængelig.

en: Getting list of layouts...
da: Henter liste over layouts...

en: Layout switching not configured.
da: Layout-skiftning er ikke konfigureret.

en: Status unknown (missing)
da: Status ukendt (mangler)

en: Status unknown
da: Status ukendt

en: Unmanaged
da: Ikke håndteret

en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: Firmware missing
da: Firmware mangler

en: Cable unplugged
da: Kabel ikke sat i

en: Disconnected
da: Ikke forbundet

en: Connecting
da: Forbinder

en: Authentication required
da: Godkendelse påkrævet

en: Connected
da: Forbundet

en: Disconnecting
da: Kobler af

en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

en: Wireless
da: Trådløs

en: Team
da: Hold

en: Bridge
da: Bro

note: TRANSLATORS: ethernet cable is unplugged
en: unplugged
da: ikke sat i

en: IPv4 Address
da: IPv4-adresse

en: IPv6 Address
da: IPv6-adresse

en: IP Address
da: IP-adresse

en: None
da: Ingen

en: Authentication required by wireless network
da: Godkendelse påkrævet af trådløst netværk

en: Passwords or encryption keys are required to access
    the wireless network '%(network_id)s'.
da: Adgangskoder eller krypteringsnøgler er krævet for at tilgå
    det trådløse netværk "%(network_id)s".

[ctx: GUI|Network|Secrets Dialog]
en: _Password:
da: _Adgangskode:

[ctx: GUI|Network|Secrets Dialog]
en: _Key:
da: _Nøgle:

en: User name:
da: Brugernavn:

en: Identity:
da: Identitet:

en: Private key password:
da: Privat nøglekode:

[ctx: GUI|Spoke]
en: _NETWORK & HOST NAME
da: _NETVÆRK & VÆRTSNAVN

[ctx: GUI|Spoke]
en: _SOFTWARE SELECTION
da: _SOFTWAREVALG

en: Checking software dependencies...
da: Kontrollerer software-afhængigheder...

en: Error checking software dependencies
da: Fejl under kontrol af softwareafhængigheder

en: Invalid environment specified in kickstart
da: Ugyldigt miljø angivet i kickstart

en: Selected environment is not valid
da: Det valgte miljø er ikke gyldigt

en: Error checking software dependencies.  <a href="">Click for details.</a>
da: Fejl under kontrol af softwareafhængigheder. <a href="">Tryk for detaljer.</a>

[ctx: GUI|Software Selection|Error Dialog]
en: _Quit
da: _Afslut

[ctx: GUI|Software Selection|Error Dialog]
en: _Modify Software Source
da: _Redigér softwarekilde

[ctx: GUI|Software Selection|Error Dialog]
en: Modify _Selections
da: Redigér _valg

en: Invalid group name: %s
da: Ugyldigt gruppenavn: %s

[ctx: GUI|Spoke]
en: _USER CREATION
da: _BRUGEROPRETTELSE

en: Invalid user name
da: Ugyldigt brugernavn

en: Full name cannot contain colon characters
da: Det fulde navn må ikke indeholde kolon

en: The password was set by kickstart.
da: Adgangskoden blev angivet af kickstart.

en: Setting up installation source...
da: Opsætter installationskilde...

en:  <a href="">Click for details.</a>
da:  <a href="">Tryk for detaljer.</a>

en: Invalid proxy URL
da: Ugyldig proxy-url

en: Invalid proxy protocol: %s
da: Ugyldig proxy-protokol: %s

en: Extra characters in proxy URL
da: Ekstra tegn i proxy-url

en: Proxy authentication data duplicated
da: Godkendelsesdata for proxy er duplikeret

en: This media is good to install from.
da: Dette medie er godt at installere fra.

en: This media is not good to install from.
da: Dette medie er ikke godt at installere fra.

[ctx: GUI|Spoke]
en: _INSTALLATION SOURCE
da: _INSTALLATIONSKILDE

en: Failed to set up installation source; check the repo url
da: Kunne ikke indstille installationskilde, kontrollér pakkearkiv-URL'en

en: Error setting up base repository
da: Kunne ikke indstille grundpakkearkiv

en: Error setting up ISO file
da: Kunne ikke indstille ISO-fil

en: Failed to set up installation source; check the repo url.
da: Kunne ikke sætte installationskilden op; kontrollér arkiv-url'en.

en: Failed to set up installation source; check the repo url and proxy settings.
da: Kunne ikke sætte installationskilden op; kontrollér arkiv-url'en og proxy-indstillingerne.

en: Device: %s
da: Enhed: %s

en: Label: %s
da: Etiket: %s

en: You need to configure the network to use a network installation source.
da: Du skal konfigurere netværket for at bruge en netværks-installationskilde.

en: Repository %s has empty url
da: Arkivet %s har en tom url

en: URL is empty
da: URL'en er blank

en: Repository %s has invalid url
da: Arkivet %s har en ugyldig url

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Repository %s does not match selected protocol
da: Arkivet %s stemmer ikke overens med den valgte protokol

en: Protocol in URL does not match selected protocol
da: Protokol i URL matcher ikke den valgte protokol

en: Repository %s has empty NFS server
da: Arkivet %s har en tom NFS-server

en: NFS server is empty
da: NFS-server er tom

en: Repository %s has invalid host name
da: Arkivet %s har et ugyldigt værtsnavn

en: Invalid host name
da: Ugyldigt værtsnavn

en: Remote directory is required
da: Fjernmappe er påkrævet

en: Duplicate repository names.
da: Duplikerede pakkearkivnavne.

en: Empty repository name
da: Blankt pakkearkivnavn

en: Invalid repository name
da: Ugyldigt pakkearkivnavn

en: Repository name conflicts with internal repository name.
da: Pakkearkivnavn konflikter med internt pakkearkivnavn.

en: The following nodes were discovered using the iSCSI initiator <b>%(initiatorName)s</b> using the target IP address <b>%(targetAddress)s</b>.  Please select which nodes you wish to log into:
da: De følgende knuder blev opdaget med iSCSI-initiatoren <b>%(initiatorName)s</b> ved at bruge mål-ip-adressen <b>%(targetAddress)s</b>.  Vælg venligst den knude du ønsker at logge på:

en: Please wait... software metadata still loading.
da: Vent venligst... software-metadata indlæser stadig.

en: %s The disks you've selected have the following amounts of free space:
da: %s De diske du har valgt har følgende mængder af ledig plads:

en: <b>You don't have enough space available to install %s</b>.  You can shrink or remove existing partitions via our guided reclaim space tool, or you can adjust your partitions on your own in the custom partitioning interface.
da: <b>Du har ikke nok plads tilgængelig til at installere %s</b>. Du kan skrumpe eller fjerne eksisterende partitioner med vores guidede værktøj til genvindelse a plads, eller du kan justere dine partitioner i den tilpassede partitioneringsbrugerflade.

[ctx: GUI|Spoke]
en: INSTALLATION _DESTINATION
da: INSTALLATIONS_DESTINATION

en: Saving storage configuration...
da: Gemmer lagringskonfiguration...

en: Failed to save storage configuration...
da: Kunne ikke gemme lagringskonfiguration...

en: Formatting DASDs
da: Formaterer DASD'er

en: %s free
da: %s ledig

en: %(count)d disk selected; %(capacity)s capacity; %(free)s free | %(count)d disks selected; %(capacity)s capacity; %(free)s free
da[0]: %(count)d disk valgt; %(capacity)s kapacitet; %(free)s ledig
da[1]: %(count)d diske valgt; %(capacity)s kapacitet; %(free)s ledig

en: You have chosen to skip boot loader installation.  Your system may not be bootable.
da: Du har valgt at springe installation af opstarts-indlæser over. Dit system vil muligvis ikke være i stand til at starte op.

en: You'll be able to make space available during custom partitioning.
da: Du har mulighed for at lave plads tilgængeligt, under den tilpassede partitionering.

[ctx: GUI|Storage|Error Dialog]
en: _Quit
da: _Afslut

en: The following errors were encountered when checking your storage configuration.  You can modify your storage layout or quit the installer.
da: Følgende fejl blev opdaget under kontrol af din lagringskonfiguration. Du kan ændre dit opbevarings-layout
    eller afslutte installationsprogrammet.

[ctx: GUI|Storage|Error Dialog]
en: _Modify Storage Layout
da: _Redigér lagringslayout

en: The following warnings were encountered when checking your storage configuration.  These are not fatal, but you may wish to make changes to your storage layout.
da: Følgende fejl blev opdaget under kontrol af din opbevaringskonfiguration.  Disse er ikke fatale, men du vil måske alligevel lave ændringer til dit lagringslayout.

[ctx: GUI|Spoke]
en: _TIME & DATE
da: _TID & DATO

en: Restoring hardware time...
da: Gendanner hardwaretid...

en: Invalid timezone
da: Ugyldig tidszone

en: You need to set up networking first if you want to use NTP
da: Du skal indstille netværket først, hvis du ønsker at bruge NTP

en: You have no working NTP server configured
da: Du har ikke nogen NTP-server konfigureret

en: The installation was stopped due to what seems to be a problem with your hardware. The exact error message is:
    
    %s.
    
     The installer will now terminate.
da: Installationen blev stoppet, fordi der umiddelbart er et problem med dit hardware. Den præcise fejlbesked er:
    
    %s.
    
     Installationsprogrammet vil nu afslutte.

en: %(productName)s %(productVersion)s installation
da: Installation af %(productName)s %(productVersion)s

en: %(productName)s %(productVersion)s installation on host %(name)s
da: %(productName)s %(productVersion)s installation på vært %(name)s

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
da: Forsøger at forbinde til vnc-klienten på værten %s...

en: Connected!
da: Forbundet!

en: Will try to connect again in 15 seconds...
da: Forsøger igen om 15 sekunder...

en: Giving up attempting to connect after %d try!
     | Giving up attempting to connect after %d tries!
da[0]: Opgiver forsøg på at forbinde efter %d forsøg!
da[1]: Opgiver forsøg på at forbinde efter %d forsøg!

en: Attempting to start vncconfig
da: Forsøger at state vncconfig

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
da: Forbind din vnc-klient manuelt til %s for at påbegynde installationen.

en: Please manually connect your vnc client to <IP ADDRESS>:%s to begin the install. Switch to the shell (Ctrl-B 2) and run 'ip addr' to find the <IP ADDRESS>.
da: Forbind venligst din vnc-klient til <IP-ADRESSE>:%s manuelt for at starte installationen. Skift til shell'en (Ctrl-B 2) og kør 'ip addr' for at finde <IP-ADRESSEN>.

en: Starting VNC...
da: Starter VNC...

en: The VNC server is now running.
da: VNC-serveren kører nu.

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
da: 
    
    Du valgte at forbinde til en lyttende vncviewer. 
    Dette kræver ikke en adgangskode.  Hvis du 
    indstiller en adgangskode, vil det blive brugt i det tilfælde 
    at forbindelsen til vncviewer ikke lykkedes

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
da: 
    
    ADVARSEL!!! VNC-serveren kører UDEN ADGANGSKODE!
    Du kan bruge opstartsflaget vncpassword=<adgangskode>
    hvis du vil sikre serveren.

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
da: 
    
    Du valgte at køre vnc med en adgangskode.

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
da: 
    
    Ukendt fejl.  Afbryder.

en: %(product_name)s requires %(needed_ram)s MB of memory to install, but you only have %(total_ram)s MB on this machine.
da: %(product_name)s kræver %(needed_ram)s MB hukommelse for at kunne installeres, men du har kun %(total_ram)s MB på denne maskine.

en: The %(product_name)s graphical installer requires %(needed_ram)s MB of memory, but you only have %(total_ram)s MB
    .
da: Det grafiske installationsprogram for %(product_name)s kræver %(needed_ram)s MB hukommelse, men du har kun %(total_ram)s MB
    .

en: Not enough RAM
da: Ikke nok RAM

en:  Try the text mode installer by running:
    
    '/usr/bin/liveinst -T'
    
     from a root terminal.
da:  Prøv installationsprogrammet i teksttilstand ved at køre:
    
    “/usr/bin/liveinst -T”
    
     i en root-terminal.

en:  Starting text mode.
da:  Starter teksttilstand.

en: The installation cannot continue and the system will be rebooted
da: Installationen kan ikke fortsætte og systemet vil blive genstartet

en: DISPLAY variable not set. Starting text mode.
da: DISPLAY-variabel er ikke sat. Starter i teksttilstand.

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
da: Grafisk installation er ikke tilgængelig. Starter i teksttilstand.

en: Text mode provides a limited set of installation options. It does not offer custom partitioning for full control over the disk layout. Would you like to use VNC mode instead?
da: Teksttilstand giver et begrænset sæt af installationsmuligheder. Den tilbyder dig ikke tilpasset partitionering til fuld kontrol over disklayoutet. Vil du bruge VNC-tilstanden istedet?

en: Please ssh install@%s to begin the install.
da: Skriv venligst ssh install@%s for at begynde installationen.

en: Please ssh install@<host> to continue installation.
da: Skriv venligst ssh install@<vært> for at fortsætte installationen.

en: Unable to create PID file
da: Kunne ikke oprette PID-fil

en: Anaconda is unable to create %s because the file already exists. Anaconda is already running, or a previous instance of anaconda has crashed.
da: Anaconda er ikke i stand til at oprette %s fordi filen allerede findes. Anaconda kører allerede eller en tidligere instans af anaconda er brudt ned.

en: New Device
da: Ny enhed

en: Current layout: '%s'. Click to switch to the next layout.
da: Nuværende layout: "%s". Tryk for at skifte til det næste layout.

en: Current layout: '%s'. Add more layouts to enable switching.
da: Nuværende layout: "%s". Tilføj flere layouts for at aktivere skiftning.

en: DISTRIBUTION INSTALLATION
da: DISTRIBUTIONSINSTALLATION

en: SPOKE NAME
da: EGER-NAVN

en: PRE-RELEASE / TESTING
da: FØR-UDGIVELSE / TESTING

en: New Selector
da: Ny vælger

[ctx: GUI|Spoke Navigation]
en: _Done
da: _Færdig

[ctx: GUI|Standalone Navigation]
en: _Quit
da: _Afslut

[ctx: GUI|Standalone Navigation]
en: _Continue
da: _Fortsæt

[ctx: GUI|Error Dialog]
en: _Exit Installer
da: _Afslut installationsprogram

[ctx: GUI|Main]
en: _No
da: _Nej

[ctx: GUI|Main]
en: _Yes
da: _Ja

en: Are you sure you wish to quit the
    installation process?
da: Er du sikker på at du vil afslutte
    installationsprocessen?

en: Quit
da: Afslut

en: CONFIGURATION
da: KONFIGURATION

en: Preparing to install
da: Forbereder til installation

[ctx: GUI|Progress]
en: _Finish configuration
da: _Færdiggør konfiguration

[ctx: GUI|Progress]
en: _Reboot
da: _Genstart

en: INSTALLATION SUMMARY
da: INSTALLATIONSRESUMÈ

[ctx: GUI|Summary]
en: _Quit
da: _Afslut

[ctx: GUI|Summary]
en: _Begin Installation
da: _Begynd installation

en: We won't touch your disks until you click 'Begin Installation'.
da: Vi rører ikke dine diske, indtil du trykker 'Begynd installation'.

[ctx: GUI|Date and Time|NTP]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Date and Time|NTP]
en: _OK
da: _O.k.

en: Add and mark for usage NTP servers
da: Tilføj og markér for brug af NTP-servere

en: New NTP Server
da: Ny NTP-server

en: Add NTP Server
da: Tilføj NTP-server

en: This URL refers to a pool of NTP servers
da: Denne URL refererer til en pool af NTP-servere

en: Working
da: Virker

en: Use
da: Brug

en: Configure NTP
da: Konfigurér NTP

en: TIME & DATE
da: TID & DATO

[ctx: GUI|Date and Time]
en: _City:
da: _By:

en: City
da: By

[ctx: GUI|Date and Time]
en: _Network Time
da: _Netværkstid

en: Use Network Time
da: Brug netværkstid

en: Hours
da: Timer

en: Minutes
da: Minutter

en: Hour Up
da: Time op

en: Hour Down
da: Time ned

en: Minutes Up
da: Minutter op

en: Minutes Down
da: Minutter ned

en: AM/PM Up
da: AM/PM op

en: AM/PM Down
da: AM/PM ned

[ctx: GUI|Date and Time]
en: 24-_hour
da: 24-_timer

en: Set Date & Time
da: Angiv dato og tid

en: Add a new mount point.
da: Tilføj et nyt monteringspunkt.

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: Add
da: Tilføj

en: Remove the selected mount point(s).
da: Fjern de valgte monteringspunkt(er).

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: Remove
da: Fjern

en: Reload storage configuration from disk.
da: Genindlæs lagringskonfiguration fra disk.

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Selected Device
da: Valgte enhed

en: Device description
da: Enhedsbeskrivelse

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: Mount _Point:
da: Monterings_punkt:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Desired Capacity:
da: _Ønsket kapacitet:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Label:
da: _Etiket:

en: Device(s):
da: Enhed(er):

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Modify...
da: _Redigér...

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Name:
da: _Navn:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: Device _Type:
da: Enheds_type:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: _Encrypt
da: _Kryptér

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: File S_ystem:
da: Fils_ystem:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: Ref_ormat
da: Genf_ormatér

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: _Volume Group:
da: _Diskenhedsgruppe:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
note: check_accelerators: configureButton
en: _Modify...
da: _Redigér...

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: RA_ID Level:
da: RA_ID-niveau:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Update Settings
da: _Opdatér indstillinger

en: Note:  The settings you make on this screen will not be applied until you click on the main menu's 'Begin Installation' button.
da: Bemærk: Indstillingerne, som du vælger i dette skærmbillede bliver ikke anvendt før du klikker på hovedmenuens "Begynd installation"-knap.

en: This device is encrypted and cannot be read without a valid passphrase. You may unlock it below.
da: Denne enhed er krypteret og kan ikke læses uden gyldig adgangssætning. Du kan låse den op nedenfor.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Encrypted]
en: _Passphrase:
da: _Adgangssætning:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Encrypted]
en: _Unlock
da: _Lås op

en: This device cannot be edited directly. You can remove it or select a different device.
da: Denne enhed kan ikke redigeres direkte. Du kan fjerne den eller vælge en anden enhed.

en: AVAILABLE SPACE
da: TILGÆNGELIG PLADS

en: TOTAL SPACE
da: TOTAL PLADS

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: _Reset All
da: _Nulstil alt

[ctx: GUI|Welcome|Beta Warn Dialog]
en: _Get me out of here!
da: _Få mig væk herfra!

[ctx: GUI|Welcome|Beta Warn Dialog]
en: _I accept my fate.
da: Jeg accepterer min skæbne.

en: This is unstable, pre-release software.
da: Dette er ustabilt, før-udgivelsessoftware.

en: You wake up inside an OS installer in Timbuktu, and it's six months in the future.  But, there are bugs.  Bugs everywhere.  Bugs you must live with.  This OS of the future isn't a stable OS you can rely on.  It's for testing purposes only.
da: Du vågner op inden i et OS-installationsprogram i Timbuktu, og det er seks måneder ude i fremtiden.  Men der er kryb.  Kryb overalt.  Kryb du må leve med. Dette fremtidens OS er ikke et stabilt OS, som du kan stole på.  Det er kun til test-formål.

en: Beta Warn
da: Beta-advarsel

en: What language would you like to use during the installation process?
da: Hvilket sprog vil du at benytte under installationsprocessen?

en: Languages
da: Sprog

en: Type here to search.
da: Skriv her for at søge.

en: Locales
da: Lokaliteter

en: WELCOME
da: VELKOMMEN

[ctx: GUI|Welcome|Unsupported Hardware Dialog]
en: _Quit
da: _Afslut

[ctx: GUI|Welcome|Unsupported Hardware Dialog]
en: _Continue
da: _Fortsæt

en: Unsupported Hardware Detected
da: Ikke-understøttet hardware fundet

en: Unsupported Hardware
da: Ikke-understøttet hardware

en: SELECTED DISKS
da: VALGTE DISKE

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Close
da: _Luk

en: Boot
da: Opstart

en: Description
da: Beskrivelse

en: Name
da: Navn

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Free
da: Fri

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Remove
da: _Fjern

en: Disk summary goes here
da: Disk-resumé kommer her

en: An unknown error occurred during installation.  Details are below.
da: En ukendt fejl opstod under installation.  Detaljerne er nedenfor.

en: UNFORMATTED DASDS
da: UFORMATEREDE DASDS

[ctx: GUI|DAD Format Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|DAD Format Dialog]
en: _OK
da: _O.k.

en: The following unformatted DASDs have been detected on your system. You can choose to format them now with dasdfmt or cancel to leave them unformatted. Unformatted DASDs cannot be used during installation.
da: Følgende ikke-formaterede DASD'er er blevet fundet på dit system. Du kan vælge at formatere dem nu med dasdfmt eller annullere for at efterlade dem uformateret. Ikke-formaterede DASD'er kan ikke bruges under installationen.

en: Unformatted DASDs Detected
da: Ikke-formaterede DASD-enheder fundet

en: <b>Warning</b>: All storage changes made using the installer will be lost when you choose to format.
da: <b>Advarsel</b>: Alle lagringsændringer lavet med dette installationsprogram, vil gå tabt når du vælger at formatere.

[ctx: GUI|DAD Format Dialog]
en: _Format with dasdfmt
da: _Formatér med dasdfmt

en: You may <a href="">go back to the main menu</a> to complete other
    installation options while formatting completes.
da: Du kan <a href="">gå tilbage til hovedmenuen</a> for at færdiggøre andre
    installationsindstillinger, mens formateringen gennemføres.

en: Disk formatting complete.
da: Diskformatering udført.

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: _Save Passphrase
da: _Gem adgangskode

en: DISK ENCRYPTION PASSPHRASE
da: ADGANGSSÆTNING TIL DISK-KRYPTERING

en: You have chosen to encrypt some of your data. You will need to create a passphrase that you will use to access your data when you start your computer.
da: Du har valgt at kryptere nogen af dine data. Du vil blive nødt til at oprette en adgangssætning, som du bruger til at få adgang til dine data når du starter din computer.

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: _Passphrase:
da: _Adgangskode:

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: Con_firm:
da: Be_kræft:

en: Warning: You won't be able to switch between keyboard layouts (from the default one) when you decrypt your disks after install.
da: Advarsel: Du vil ikke være i stand til at skifte mellem tastaturlayouts (udover standarden) når du krypterer dine diske efter installationen.

en: The system needs better quality of random data, you can improve it by typing randomly on keyboard and moving your mouse. The installation will continue automatically regardless of random data quality when time runs out.
da: System kræver en bedre kvalitet af tilfældig data, du kan forbedre det ved at taste tilfældigt på tastaturet og flytte din mus. Installationen vil fortsætte automatisk uanset kvaliteten af den tilfældige data, når tiden løber ud.

en: Random data quality:
da: Kvalitet for tilfældig data:

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Reclaim space
da: _Genvind plads

en: RECLAIM DISK SPACE
da: GENVIND DISKPLADS

en: Description goes here.
da: Beskrivelse kommer her.

en: File System
da: Filsystem

en: Reclaimable Space
da: Genvindbar plads

en: Action
da: Handling

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Preserve
da: _Bevar

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Delete
da: _Slet

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Shrink
da: _Skrump

en: Reclaim
da: Genvind

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Confirm Delete Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Confirm Delete Dialog]
en: _Delete It
da: _Slet den

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure Dialog]
en: _Select
da: _Vælg

en: CONFIGURE MOUNT POINT
da: KONFIGURÈR MONTERINGSPUNKT

en: Select one or more disks this device may reside on.
da: Vælg en eller flere diske, som denne enhed kan være på.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: _Add mount point
da: _Tilføj monteringspunkt

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: _Desired Capacity:
da: _Ønsket kapacitet:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: Mount _Point:
da: _Monterings_punkt:

en: ADD A NEW MOUNT POINT
da: TILFØJ ET NYT MONTERINGSPUNKT

en: More customization options are available
    after creating the mount point below.
da: Flere tilpasnings-indstillinger er tilgængelige
    efter oprettelse af monteringspunktet nedenfor.

en: That mount point is already in
    use.  Try something else?
da: Det monteringspunkt bliver allerede
    brugt.  Prøv noget andet?

en: eg: "20 GB", "500mb" (minus the quotation marks)
da: f.eks: "20 GB", "500 MB" (uden citations-tegnene)

en: Single
da: Enkel

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: _Save
da: _Gem

en: CONFIGURE CONTAINER
da: KONFIGURÈR CONTAINER

en: Please create a name for this container and select at least one disk below.
da: Opret venligst et navn til denne container og vælg mindst én disk nedenfor.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: _Name:
da: _Navn:

en: RAID Level:
da: RAID-niveau:

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Please enter a valid name.
da: Indtast venligst et gyldigt navn.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: Si_ze policy:
da: St_ørrelsesregel:

en: Automatic
da: Automatisk

en: As large as possible
da: Så stor som mulig

en: Fixed
da: Fast

en: SUMMARY OF CHANGES
da: ÆNDRINGSRESUMÈ

[ctx: GUI|Summary Dialog]
en: _Cancel & Return to Custom Partitioning
da: _Annullér og vend tilbage til brugertilpasset partitionering

[ctx: GUI|Summary Dialog]
en: _Accept Changes
da: _Acceptér ændringer

en: Your customizations will result in the following changes taking effect after you return to the main menu and begin installation:
da: Dine tilpasninger vil resultere i at følgende ændringer træder i kraft, når du er vendt tilbage til hovedmenuen og begynder installationen:

en: Order
da: Rækkefølge

en: Device
da: Enhed

en: Mount point
da: Monteringspunkt

en: RESCAN DISKS
da: GENSKAN DISKE

[ctx: GUI|Refresh Dialog|Rescan]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Refresh Dialog|Rescan]
en: _OK
da: _O.k.

en: You can remove or insert additional disks at this time and press 'Rescan Disks' below for the changes to take effect.
da: Du kan nu fjerne eller indsætte yderligere diske og trykke "Genskan diske" nedenfor, for at ændringerne træder i kraft.

en: <b>Warning:</b> All storage changes made using the installer will be lost when you press 'Rescan Disks'.
da: <b>Advarsel</b>: Alle lagringsændringer lavet med dette installationsprogram, vil gå tabt når du trykker "Genskan diske".

[ctx: GUI|Refresh Dialog|Rescan]
en: _Rescan Disks
da: _Genskan diske

en: Scanning disks.  This may take a moment...
da: Skanner diske. Dette kan tage et stykke tid...

en: You may <a href="">go back to the main menu</a> to complete other
    installation options while this scan completes.
da: Du kan <a href="">gå tilbage til hovedmenuen</a> for at færdiggøre andre
    installationsindstillinger, mens denne skanning gennemføres.

en: Disk rescan complete.
da: Genskan af disk gennemført.

en: Pressing 'OK' below will take you to the disk selection screen where you will need to re-select your disks.
da: Ved at trykke "O.k." vil du blive ført til skærmbilledet med valg af diske, hvor du skal genvælge dine diske.

[ctx: GUI|Software Source|ISO Chooser Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Software Source|ISO Chooser Dialog]
en: _Open
da: _Åbn

[ctx: GUI|Software Source|Media Check Dialog]
en: _Done
da: _Færdig

en: MEDIA VERIFICATION
da: MEDIE-VERIFICERING

en: Verifying media, please wait...
da: Verificerer medie, vent venligst...

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _OK
da: _O.k.

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Enable HTTP Proxy
da: _Aktivér HTTP-proxy

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Proxy Host:
da: _Proxyvært:

en: <span size="small"><b>Example:</b> squid.mysite.org:3128</span>
da: <span size="small"><b>Eksempel:</b> squid.mysite.org:3128</span>

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Use Authentication
da: _Brug godkendelse

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: User _name:
da: Bruger_navn:

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: Pass_word:
da: Adgangs_kode:

en: INSTALLATION SOURCE
da: INSTALLATIONS-KILDE

en: Which installation source would you like to use?
da: Hvilken installationskilde ønsker du at bruge?

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Auto-detected installation media:
da: _Auto-opdaget installationsmedie:

en: Device:
da: Enhed:

en: Label:
da: Etiket:

[ctx: GUI|Software Source]
note: check_accelerators: verifyMediaButton
en: _Verify
da: _Verificér

[ctx: GUI|Software Source]
en: _ISO file:
da: _ISO-fil:

[ctx: GUI|Software Source]
en: D_evice:
da: _Enhed:

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Choose an ISO
da: _Vælg en ISO

[ctx: GUI|Software Source]
en: _On the network:
da: _På netværket:

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Proxy setup...
da: _Proxy-opsætning...

[ctx: GUI|Software Source]
en: This URL refers to a _mirror list.
da: URL'en refererer til en _filspejlsliste.

[ctx: GUI|Software Source]
en: N_FS mount options:
da: Indstillinger for N_FS-montering:

en: This field is optional.
da: Dette felt er valgfrit.

en: Updates
da: Opdateringer

[ctx: GUI|Software Source]
en: Don't install the latest available software _updates. Install the default versions provided by the installation source above.
da: Installér ikke de senest tilgængelige software-_opdateringer. Installér standard-versionerne udbudt af installations-kilden ovenfor.

en: Additional repositories
da: Yderligere pakkearkiver

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Add a new repository.
da: Tilføj et nyt pakkearkiv.

[ctx: GUI|Software Source]
en: A_dd
da: _Tilføj

en: Remove the selected repository.
da: Fjern det valgte pakkearkiv.

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Remove
da: _Fjern

en: Revert to the previous list of repositories.
da: Vend tilbage til den forgående liste over pakkearkiver.

[ctx: GUI|Software Source]
en: Rese_t
da: Nuls_til

en: URL for the repository, without protocol.
da: URL til pakkearkivet, uden protokol.

en: URL of proxy in the form of protocol://host:[port]
da: URL til proxy i formen protokol://vært:[port]

en: Optional proxy user name.
da: Valgfrit proxy-brugernavn.

en: Optional proxy password.
da: Valgfri proxy-adgangskode.

[ctx: GUI|Software Source]
en: This URL refers to a mirror _list.
da: URL'en refererer til en filspejls_liste.

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Name:
da: _Navn:

en: Protocol for the repository URL.
da: Protokol for pakkearkiv-URL'en.

[ctx: GUI|Software Source]
en: Pro_xy URL:
da: Pro_xy-URL:

[ctx: GUI|Software Source]
en: U_ser name:
da: _Brugernavn:

[ctx: GUI|Software Source]
en: Pass_word:
da: Adgangs_kode:

en: Name of the repository.
da: Pakkearkivets navn.

en: LANGUAGE SUPPORT
da: Sprogunderstøttelse

en: Select additional language support to be installed:
da: Vælg ekstra sprogunderstøttelse, som skal installeres:

en: KEYBOARD LAYOUT
da: TASTATURLAYOUT

en: Which keyboard layouts would you like to use on this system?  You may move any layout to the top of the list to select it as the default.
da: Hvilket tastatur-layout vil du bruge på dette system?  Du kan flytte hvilket som helst layout til toppen af listen for at vælge det som standard.

en: Changes here will only apply to the installed system. Use the desktop's tool to configure the keyboard for the installation process.
da: Ændringer her vil kun tilknyttes det installerede system. Brug skrivebordets værktøj for at konfigurere tastaturet for installationsprocessen.

en: Selected Layouts
da: Valgte layouts

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Add layout
da: _Tilføj layout

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Remove layout
da: _Fjern layout

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: Move selected layout _up
da: Flyt valgte layout _op

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: Move selected layout _down
da: Flyt valgte layout _ned

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Preview layout
da: Forhånds_vis layout

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Test the layout configuration below:
da: _Test layout-konfigurationen nedenfor:

en: Alt + Shift to switch layouts.
da: Alt + Skift for at skifte layouts.

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Options
da: _Indstillinger

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Add Layout]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Add Layout]
en: _Add
da: _Tilføj

en: ADD A KEYBOARD LAYOUT
da: TILFØJ ET TASTATUR-LAYOUT

en: You may add a keyboard layout by selecting it below:
da: Du kan tilføje et tastatur-layout ved at vælge det nedenfor:

en: Available Layouts
da: Tilgængelige layouts

en: Add Layout
da: Tilføj layout

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Switching Options]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Switching Options]
en: _OK
da: _O.k.

en: LAYOUT SWITCHING OPTIONS
da: INDSTILLINGER FOR LAYOUT-SKIFTNING

en: Which combination(s) would you prefer for switching between keyboard layouts?
da: Hvilke(n) kombination(er) vil du foretrække til skiftning mellem tastaturlayouts?

en: Layout Options
da: Layoutindstillinger

en: ROOT PASSWORD
da: ROOT-ADGANGSKODE

[ctx: GUI|Password]
en: _Root Password:
da: _Root-adgangskode:

[ctx: GUI|Password]
en: _Confirm:
da: _Bekræft:

en: Confirm Password
da: Bekræft adgangskode

en: empty password
da: tom adgangskode

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
da: Root-kontoen bruges til at administrere systemet.  Indtast en adgangskode for root-brugeren.

en: SOFTWARE SELECTION
da: VALG AF SOFTWARE

en: Base Environment
da: Grundmiljø

en: Add-Ons for Selected Environment
da: Udvidelser til valgt miljø

[ctx: GUI|Advanced User]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Advanced User]
en: _Save Changes
da: _Gem ændringer

en: ADVANCED USER CONFIGURATION
da: AVANCERET BRUGERKONFIGURATION

[ctx: GUI|Advanced User]
en: Home _directory:
da: Hjemme_mappe:

en: User and Group IDs
da: Bruger- og gruppe-id'er

[ctx: GUI|Advanced User]
en: Specify a _user ID manually:
da: Angiv et _bruger-id manuelt:

[ctx: GUI|Advanced User]
en: Specify a _group ID manually:
da: Angiv et _gruppe-id manuelt:

en: Group Membership
da: Gruppemedlemsskab

[ctx: GUI|Advanced User]
en: _Add user to the following groups:
da: _Føj bruger til følgende grupper:

en: Example:
da: Eksempel:

en: wheel, my-team (1245), project-x (29935)
da: wheel, mit-hold (1245), projekt-x (29935)

en: You may input a comma-separated list of group names and group IDs here. Groups that do not already exist will be created; specify their GID in parentheses.
da: Du kan indtaste en komma-separeret liste over gruppenavne og gruppe-id'er her. Grupper, som ikke allerede findes, vil blive oprettet: angiv deres GID i parantes.

[ctx: GUI|Storage|Need Space Dialog]
en: _Cancel & add more disks
da: _Annullér og tilføj flere diske

[ctx: GUI|Storage|Need Space Dialog]
en: _Reclaim space
da: _Genvind plads

en: INSTALLATION OPTIONS
da: INDSTILLINGER FOR INSTALLATION

en: Here we'll describe how much space is needed for the current software selection.
da: Her vil vi beskrive hvor meget plads der er brug for til det nuværende softwarevalg.

en: disk free
da: disk ledig

en: Free space available for use.
da: Ledig plads tilgængelig til brug.

en: fs free
da: fs ledig

en: Free space unavailable but reclaimable from existing partitions.
da: Ledig plads utilgængelig, men kan skaffes fra eksisterende partitioner.

en: Here we'll describe what your options are.
da: Her vil vi beskrive hvad dine muligheder er.

en: Need Space
da: Mangler plads

[ctx: GUI|Storage|No Space Dialog]
en: _Quit installer
da: _Afslut installationsprogram

[ctx: GUI|Storage|No Space Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

en: No Space
da: Ingen plads

en: INSTALLATION DESTINATION
da: INSTALLATIONS-DESTINATION

en: Device Selection
da: Enhedsvalg

en: Select the device(s) you'd like to install to.  They will be left untouched until you click on the main menu's "Begin Installation" button.
da: Vælg de enhed(er), som du vil installere på. De vil forblive uberørt indtil du trykker på hovedmenuens "Begynd installation"-knap.

en: Local Standard Disks
da: Lokale standarddiske

en: Disks left unselected here will not be touched.
da: Diske som ikke er valgt her, vil ikke blive berørt.

en: Specialized & Network Disks
da: Specialiserede & netværks-diske

[ctx: GUI|Storage]
en: _Add a disk...
da: _Tilføj en disk...

en: Add Specialized Disk
da: Tilføj specialiseret disk

en: Other Storage Options
da: Andre lagringsmuligheder

en: Partitioning
da: Partitionering

en: Encryption
da: Kryptering

[ctx: GUI|Storage]
en: A_utomatically configure partitioning.
da: Konfigurér partitionering a_utomatisk.

[ctx: GUI|Storage]
en: _I will configure partitioning.
da: _Jeg vil konfigurere partitioneringen.

[ctx: GUI|Storage]
en: _Encrypt my data.
da: _Kryptér mine data.

en: You'll set a passphrase next.
da: Som det næste vil du angive en adgangssætning.

[ctx: GUI|Storage]
en: I would like to _make additional space available.
da: Jeg vil gerne gøre _yderligere plads tilgængelig.

en: Storage Options
da: Lagringsmuligheder

en: summary
da: resumé

[ctx: GUI|Storage]
en: _Full disk summary and boot loader...
da: _Fuldt diskresumé og opstartsindlæser...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Search]
en: Search _By:
da: Søg _efter:

en: Port / Target / LUN #
da: Port / Mål / LUN #

en: Target WWID
da: Mål-WWID

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Search|Port Target LUN]
en: _Target:
da: _Mål:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Search]
en: Search Res_ults:
da: Søgeres_ultater:

en: Interconnect
da: Sammenkobl

en: Target
da: Mål

en: Vendor
da: Producent

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Searc_h
da: Sø_g

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath]
en: Filter _By:
da: Filtrér _efter:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath|Vendor]
en: Show Only _Devices From:
da: Vis kun _enheder fra:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath|Interconnect]
en: Show Only _Devices With:
da: Vis kun _enheder med:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath|WWID]
en: Show Only _Devices Containing:
da: Vis kun _enheder indeholdende:

en: Paths
da: Stier

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _Multipath Devices
da: _Flerstis-enheder

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other]
en: Filter _By:
da: Filtrér _efter:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other|Vendor]
en: Show Only _Devices From:
da: Vis kun _enheder fra:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other|Interconnect]
en: Show Only _Devices With:
da: Vis kun _enheder med:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other|ID]
en: Show Only _Devices Containing:
da: Vis kun _enheder indeholdende:

en: Identifier
da: Identifikator

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _Other SAN Devices
da: _Andre SAN-enheder

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|zSeries]
en: Filter B_y:
da: Filter _efter:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _zSeries Devices
da: _zSeries-enheder

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _Add zFCP LUN...
da: _Tilføj zFCP-LUN...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Add EC_KD DASD...
da: Tilføj EC_KD DASD...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Add _iSCSI Target...
da: Tilføj _iSCSI-destination...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Add FCo_E SAN...
da: Tilføj FCo_E-SAN...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Refresh _List
da: Genopfrisk _liste

en: Add device
da: Tilføj enhed

[ctx: GUI|Network|Add Device Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Network|Add Device Dialog]
en: _Add
da: _Tilføj

[ctx: GUI|Network|Add Device Dialog]
en: _Select the type of device you wish to add
da: _Vælg den type enhed, som du vil tilføje

en: NETWORK & HOST NAME
da: NETVÆRK & VÆRTSNAVN

en: Please use the live desktop environment's tools for customizing your network configuration.  You can set the host name here.
da: Brug venligst live-skrivebordsmiljøets værktøjer til at tilpasse din netværkskonfiguration. Du kan angive værtsnavnet her.

en: Slaves
da: Slaver

en: Default Route
da: Standard rute

en: Speed
da: Hastighed

en: Hardware Address
da: Hardware-adresse

en: Parent
da: Overliggende

en: VLAN ID
da: VLAN-id

[ctx: GUI|Network|Wired]
en: _Configure...
da: _Konfigurér...

en: To apply the configuration immediately turn the device off and on.
da: For at anvende konfigurationen med det samme, sluk enheden og tænd den igen.

en: Security
da: Sikkerhed

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Network Name
da: _Netværksnavn

en: Network Name
da: Netværksnavn

en: Security Key
da: Sikkerhedsnøgle

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Use as Hotspot...
da: _Brug som hotspot...

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Stop Hotspot...
da: _Stop hotspot...

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Configure...
da: _Konfigurér...

en: Provider
da: Udbyder

[ctx: GUI|Network|Mobile Broadband]
en: _Configure...
da: _Konfigurér...

en: VPN Type
da: VPN-type

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Group Password
da: Gruppe-adgangskode

en: User Name
da: Brugernavn

[ctx: GUI|Network|VPN]
en: _Configure...
da: _Konfigurér...

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _Method
da: _Metode

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _Configuration URL
da: _Konfigurations-url

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: HTTP _Proxy
da: HTTP-_proxy

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: H_TTPS Proxy
da: H_TTPS-proxy

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _FTP Proxy
da: _FTP-proxy

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _Socks Host
da: _Socks-vært

en: Network Config Box
da: Konfigurationsboks for netværk

[ctx: GUI|Network]
en: Unloc_k
da: Lås _op

[ctx: GUI|Network]
en: _Airplane Mode
da: _Flytilstand

en: More Network Config Box
da: Mere konfigurationsboks for netværk

[ctx: GUI|Network]
en: _Host Name:
da: _Værtsnavn:

en: NETWORK CONFIGURATION
da: NETVÆRKSKONFIGURATION

en: We'll need network access to fetch information about your location and to make software
    updates available for you.
da: Vi har brug for internet-adgang for at modtage information om din placering og for at gøre
    software-opdateringer tilgængelige for dig.

en: Authentication
da: Godkendelse

[ctx: GUI|Network|Authentication Dialog]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Network|Authentication Dialog]
en: C_onnect
da: F_orbind

en: Passwords or encryption keys are required to access
    the wireless network
da: Adgangskoder eller krypteringsnøgler er krævet for at tilgå
    det trådløse netværk

en: CREATE USER
da: OPRET BRUGER

[ctx: GUI|User]
en: _Full name
da: _Fulde navn

[ctx: GUI|User]
en: _User name
da: _Brugernavn

en: Full Name
da: Fulde navn

[ctx: GUI|User]
en: _Password
da: _Adgangskode

[ctx: GUI|User]
en: _Confirm password
da: _Bekræft adgangskode

en: <b>Tip:</b> Keep your user name shorter than 32 characters and do not use spaces.
da: <b>Tip:</b> Hold dit brugernavn kortere end 32 tegn, og brug ikke mellemrum.

[ctx: GUI|User]
en: _Require a password to use this account
da: _Kræv en adgangskode for at bruge denne konto

[ctx: GUI|User]
en: _Make this user administrator
da: _Gør denne bruger til administrator

[ctx: GUI|User]
en: _Advanced...
da: _Avanceret...

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _OK
da: _O.k.

en: ADD DASD STORAGE TARGET
da: TILFØJ DASD-LAGRINGSMÅL

en: To use DASD disks, you must provide the device number.
da: For at bruge DASD-diske, skal du angive enhedsnummeret.

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Device number:
da: _Enhedsnummer:

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Start Discovery
da: _Start opdagelse

en: Discovering DASD devices.  This may take a moment...
da: Opdager DASD-enheder. Dette kan tage et stykke tid...

en: Device discovery failed.
da: Genoprettelse af enhed mislykkedes.

en: The following error occurred discovering DASD devices.  Please double check your configuration information and try again.
da: Den følgende fejl opstod under opdagelse af DASD-enheder. Dobbelttjek venligst din konfigurationsinformation og prøv igen.

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Retry Discovery
da: _Forsøg opdagelse igen

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _OK
da: _O.k.

en: ADD iSCSI STORAGE TARGET
da: TILFØJ iSCSI-LAGRINGSMÅL

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
da: For at bruge iSCSI diske skal du angive adressen på dit iSCSI-mål og iSCSI-initiatorens navn, som du har konfigureret for din maskine.

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Target IP Address:
da: _Målets IP-adresse:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: iSCSI _Initiator Name:
da: iSCSI-_initiatornavn:

en: No credentials (discovery authentication disabled)
da: Ingen akkreditiver (opdagelsesgodkendelse deaktiveret)

en: CHAP pair
da: CHAP-par

en: CHAP pair and a reverse pair
da: CHAP-par og et omvendt par

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Discovery Authentication Type:
da: _Godkendelsetype for opdagelse:

en: <span size="small"><b>Example:</b> iqn.2012-09.com.example:diskarrays-sn-a8675309</span>
da: <span size="small"><b>Eksempel:</b> iqn.2012-09.com.example:diskarrays-sn-a8675309</span>

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|CHAP]
en: CHAP _User name:
da: CHAP-_brugernavn:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|CHAP]
en: CHAP _Password:
da: CHAP-_adgangskode:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: CHAP _User name:
da: CHAP-_brugernavn:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: CHAP _Password:
da: CHAP-_adgangskode:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: Reverse CHAP User _name:
da: Omvendt CHAP-brugernavn:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: Reverse CHAP Pass_word:
da: Omvendt CHAP-adgangs_kode:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Start]
en: _Start Discovery
da: _Start opdagelse

en: Discovering iSCSI targets.  This may take a moment...
da: Opdager iSCSI-enheder. Dette kan tage et stykke tid...

en: Discovery login rejected.
da: Opdagelses-logind afvist.

en: The following error occurred discovering iSCSI targets.  Please double check your authorization information and try again.
da: Den følgende fejl opstod under opdagelse af iSCSI-mål. Dobbelttjek venligst din godkendelsesinformation og prøv igen.

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Retry]
en: _Retry Discovery
da: _Forsøg opdagelse igen

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Bind targets to network interfaces This may take a moment...
da: _Forbinder mål til netværksgrænseflader Dette kan tage et øjeblik...

en: Node Name
da: Knudenavn

en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login]
en: _Node Login Authentication Type:
da: Godkendelsetype for k_nudelogind:

en: Use the credentials from discovery
da: Brug akkreditiverne fra opdagelsen

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|CHAP]
en: CHAP _User name:
da: CHAP-_brugernavn:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|CHAP]
en: CHAP _Password:
da: CHAP-_adgangskode:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: CHAP _User name:
da: CHAP-_brugernavn:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: CHAP _Password:
da: CHAP-_adgangskode:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: _Reverse CHAP User name:
da: _Omvendt CHAP-brugernavn:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: Reverse CHAP Pass_word:
da: Omvendt CHAP-adgangs_kode:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Login]
en: _Log In
da: _Log ind

en: Node login failed.
da: Knude-logind mislykkedes.

en: The following error occurred logging into the selected iSCSI node.  Please double check your authorization information and try again
da: Følgende fejl opstod under indlogning på den valgte iSCSI-knude. Dobbelttjek venligst din godkendelsesinformation og prøv igen.

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Retry]
en: Retry _Log In
da: Forsøg _log ind igen

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: _Cancel
da: _Annullér

en: Please select the network interface which is connected to your FCoE switch.
da: Vælg den netværksgrænseflade som er forbundet til din
    FCoE-switch.

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: Use _DCB
da: Brug _DCB

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: Use auto _VLAN
da: Brug auto-_VLAN

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: _Add FCoE Disk(s)
da: _Tilføj FCoE-disk(e)

en: Error adding FCoE SAN.
da: Fejl under tilføjelse af FCoE-SAN.

en: The following error occurred while attempting to add an FCoE SAN.  Please check your configuration and try again
da: Følgende fejl opstod under forsøg på at tilføje et FCoE-SAN. Kontrollér venligst din konfiguration og prøv igen.

en: ADD zFCP STORAGE TARGET
da: TILFØJ zFCP-LAGRINGSMÅL

en: To use zFCP disks, you must provide the device number, WWPN, and LUN configured for the device.
da: For at bruge zFCP-diske skal du angive enhedsnummeret, WWPN og LUN, som er konfigureret til denne enhed.

[ctx: GUI|Advanced Storage|zFCP|Device Number]
en: _Device number:
da: _Enhedsnummer:

en: WWPN:
da: WWPN

[ctx: GUI|Advanced Storage|zFCP|Start Discovery]
en: _Start Discovery
da: _Start opdagelse

en: Discovering zFCP devices.  This may take a moment...
da: Opdager zFCP-enheder. Dette kan tage et øjeblik...

en: The following error occurred discovering zFCP devices.  Please double check your configuration information and try again.
da: Følgende fejl opstod under opdagelse af zFCP-enheder. Dobbelttjek venligst din konfigurationsinformation og forsøg igen.

[ctx: GUI|Advanced Storage|zFCP|Retry Discovery]
en: _Retry Discovery
da: _Prøv opdagelse igen

en: Install to Hard Drive
da: Installér på harddisk

en: Install
da: Installér

en: Install the live CD to your hard disk
da: Installér live-cd til din harddisk

en: Welcome to Fedora
da: Velkommen til Fedora

en: Try Fedora
da: Prøv Fedora

en: You are currently running Fedora from live media.
    You can install Fedora now, or choose "Install to Hard Drive" in the Activities Overview at any later time.
da: Du kører i øjeblikket Fedora fra et live-medie.
    Du kan installere Fedora nu, eller vælge “Installér til harddisk” i Aktivitets-overblikket på et senere tidspunkt.

en: You can choose "Install to Hard Drive"
    in the Activities Overview at any later time.
da: Du kan vælge “Installér til harddisk”
    i Aktivitets-overblikket på et senere tidspunkt.

en: Close
da: Luk

en: Starting Install to Hard Drive
da: Starter installation til harddisk
