pspp 1.5.4 - en to fr translation catalogue (1991 entries)

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
fr: impossible de trouver un répertoire temporaire, essayez de définir $TMPDIR

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
fr: Impossible de créer un répertoire temporaire à l’aide du modèle « %s »

en: Unknown system error
fr: Erreur système inconnue

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fr: %s : l’option « %s%s » est ambiguë

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s: l’option « %s%s » est ambiguë; Possibilités:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fr: %s : option '%s%s' non reconnue

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l’option '%s%s' n’autorise pas d’argument

en: Packaged by %s (%s)
fr: Combiné par %s (%s)

en: Packaged by %s
fr: Combiné par %s

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Licence GPLv3+ : GNU GPL version 3 ou ultérieure <%s>.
    C’est un logiciel libre : vous êtes libre de le changer et de le redistribuer.
    Il n’y a AUCUNE GARANTIE, dans la mesure permise par la loi.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fr: Écrit par %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
fr: Signaler les bogues à : %s

en: Report %s bugs to: %s
fr: Signalez %s bogues à : %s

en: %s home page: <%s>
fr: %s page d’accueil : <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
fr: Aide générale sur l’utilisation du logiciel GNU : <%s>

en: memory exhausted
fr: mémoire épuisée

en: failed to set file descriptor text/binary mode
fr: Impossible de définir le descripteur de fichier en mode texte/binaire

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse de fin

en: Invalid back reference
fr: Référence de retour non valide

en: Unmatched ( or \(
fr: Non apparié ( ou \(

en: Unmatched \{
fr: Inégalé \{

en: Invalid content of \{\}
fr: Syntaxe numérique invalide.

en: Memory exhausted
fr: Mémoire épuisée

en: An error occurred while opening `%s': %s.
fr: Une erreur est survenue en ouvrant « %s » : %s.

en: Error reading `%s': %s.
fr: Erreur de lecture « %s » : %s.

en: `%s' is not a system or portable file.
fr: « %s » n’est pas un fichier système ou un fichier portable.

en: The inline file is not allowed here.
fr: Le fichier en ligne n’est pas permis ici.

en: Cannot read from dataset %s because no dictionary or data has been written to it yet.
fr: Ne peut pas lire à partir du jeu de données %s car aucunes variables ou données n’ont été définies.

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: At least one case in the data read had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
fr: Au moins une observation des données lues contient un poids érroné : zéro, négatif, valeu utilisateur ou système manquante . Ces observations seront ignorées.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: Error opening `%s' for writing as a CSV file: %s.
fr: Erreur d’ouverture de « %s » pendant l'écriture de données CSV : %s.

en: An I/O error occurred writing CSV file `%s'.
fr: Une erreur d’entrée-sortie (I/O) est survenue lors de l’écriture d’un fichier CSV « %s ».

en: Data is not valid as format %s: %s
fr: La donnée ne correspond pas au format %s : %s

en: Field contents are not numeric.
fr: Les valeurs du champ ne sont pas numériques.

en: Number followed by garbage.
fr: Nombre suivi de données incorrectes.

en: Invalid numeric syntax.
fr: Syntaxe numérique invalide.

en: Too-large number set to system-missing.
fr: Un nombre trop grand conduit à une erreur systeme.

en: Too-small number set to zero.
fr: Un nombre trop petit tend vers zéro.

en: All characters in field must be digits.
fr: Tous les caractères doivent être des chiffres.

en: Unrecognized character in field.
fr: Caractères inconnus dans le champ.

en: Field must have even length.
fr: Le champ doit avoir la même longueur.

en: Field must contain only hex digits.
fr: Le champ doit contenir seulement des chiffres hexadécimaux.

en: Invalid zoned decimal syntax.
fr: Syntaxe décimale de zone invalide.

en: Invalid syntax for P field.
fr: Syntaxe invalide pour le champ P.

en: Syntax error in date field.
fr: Erreur de syntaxe dans le champ date.

en: Day (%ld) must be between 1 and 31.
fr: La date du jour (%ld) doit être comprise entre 1 et 31.

en: Delimiter expected between fields in date.
fr: Des limites sont attendues entre les champs pour la date.

en: Unrecognized month format.  Months may be specified as Arabic or Roman numerals or as at least 3 letters of their English names.
fr: Format de mois non reconnu. Les mois peuvent être spécifiés en chiffres arabes, romains, ou au moins par les trois premières lettres de leurs noms anglais.

en: Year (%ld) must be between 1582 and 19999.
fr: L’année (%ld) doit être comprise entre 1582 et 19999.

en: Trailing garbage `%.*s' following date.
fr: Supprimer la partie « %.*s » da la date suivante.

en: Julian day must have exactly three digits.
fr: Les jours du calendrier Julien doit avoir exactement trois chiffres.

en: Julian day (%ld) must be between 1 and 366.
fr: Les jours du calendrier Julien (%ld) doit être compris entre 1 et 366 jours.

en: Quarter (%ld) must be between 1 and 4.
fr: Les trimestres (%ld) doivent être compris entre 1 et 4.

en: Week (%ld) must be between 1 and 53.
fr: Les semaines (%ld) doivent être comprises entre 1 et 53.

en: Delimiter expected between fields in time.
fr: Délimiteur attendu entre les champs dans "temps".

en: Minute (%ld) must be between 0 and 59.
fr: Les minutes (%ld) doivent être comprises entre 0 et 59.

en: Unrecognized weekday name.  At least the first two letters of an English weekday name must be specified.
fr: Le nom de la semaine est non reconnue. il faut au moins spécifier les deux premières lettres du nom de la semaine en anglais.

en: `%c' expected in date field.
fr: « %c » attendus dans le champ date.

en: Weekday number %f is not between 1 and 7.
fr: Le nombre de semaine %f n’est pas entre 1 et 7.

en: Month number %f is not between 1 and 12.
fr: %f n'est pas un numéro de mois entre 1 et 12.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: dataset
fr: jeu de données

en: ordinary
fr: ordinaire

en: system
fr: système

en: scratch
fr: effacer

en: Truncating document line to %d bytes.
fr: Reduction des lignes du document à %d bytes.

en: An error occurred while reading `%s': %s.
fr: Une erreur est durnat la lecture de « %s » : %s.

en: %s: encrypted file corrupted (ends in incomplete %u-byte ciphertext block)
fr: %s : fichier chiffré corrompu (fini sur un bloc ciphertext incomplet de %u-octets)

en: %s: encrypted file corrupted (ends with bad padding)
fr: %s : fichier chiffré corrompu (fini avec un remplissage incorect)

en: active dataset
fr: active le jeu de données

en: Can't read from %s as a %s because it is already being read as a %s.
fr: Ne peut pas lire à partir de %s comme %s car nous sommes déjà en lecture comme %s.

en: Can't write to %s as a %s because it is already being written as a %s.
fr: Ne peut pas écrire sur %s comme %s, car cela a déjà été écris com %s.

en: Can't re-open %s as a %s.
fr: Ne peut pas réouvrir %s comme %s.

en: Not opening pipe file `%s' because %s option set.
fr: Ouverture impossible du fichier « %s » car l’option « %s » est active.

en: Format %s may not be used for input.
fr: Le format %s peut ne pas être utilisé pour la saisie des données.

en: %s variables are not compatible with %s format %s.
fr: %s variables ne sont pas compatible avec %s format %s.

en: String
fr: Chaîne

en: Numeric
fr: Numérique

en: numeric
fr: numérique

en: string
fr: chaîne

en: String variable with width %d is not compatible with format %s.
fr: La variable chaîne avec la largeur %d n’est pas compatible avec le format %s.

en: Comma
fr: Virgule

en: Dot
fr: Point

en: Scientific
fr: Scientifique

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Cannot convert the value in the spreadsheet cell %s to format (%s): %s
fr: Ne peut pas convertir la valeur dans la cellule %s au format (%s): %s

en: There was a problem whilst reading the %s file `%s' (near line %d): `%s'
fr: Il y avait un problème en lisant le dossier %s de « %s » (près de la ligne %d) : « %s »

en: Invalid cell range `%s'
fr: Plage de cellule invalide « %s »

en: Selected sheet or range of spreadsheet `%s' is empty.
fr: La feuille ou la plage de cellules sélectionnées du tableur « %s » ne sont pas vides.

en: The gnumeric file `%s' is encoded as %s instead of the usual UTF-8 encoding. Any non-ascii characters will be incorrectly imported.
fr: Le fichier gnumeric « %s » est codé en %s au lieu de l’habituel encodage UTF-8. Tous les caractères non-ASCII seront pas correctement importés.

en: Identifier `%s' exceeds %d-byte limit.
fr: L’identifiant « %s » dépasse la limite %d-byte.

en: Identifier cannot be empty string.
fr: L’identifiant ne peut pas être une chaîne vide.

en: `%s' may not be used as an identifier because it is a reserved word.
fr: « %s » ne peut pas être utilisé comme identifiant car c’est un mot réservé.

en: `%s' may not be used as an identifier because it contains ill-formed UTF-8 at byte offset %tu.
fr: « %s » ne peut pas être utilisé comme identifiant car il contient un caractère UTF-8 non conforme au segment %tu.

en: Character %s (in `%s') may not appear as the first character in a identifier.
fr: Le caractère %s (en « %s ») ne peut être utilisé comme le premier caractère d’un identifiant.

en: Character %s (in `%s') may not appear in an identifier.
fr: Le caractère %s (en « %s ») ne peut être utilisé dans un identifiant.

en: An I/O error occurred writing metadata file `%s'.
fr: Erreur d’entrée-sortie (I/O) survenue à l’écriture du fichier de métadonnées %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: metadata file
fr: fichier de métadonnées

en: Error opening `%s' for writing as a metadata file: %s.
fr: Erreur d’ouverture « %s » pour la lecture du fichier de métadonnées : %s.

en: Internal error creating xmlTextWriter.  Please report this to %s.
fr: Erreur d'instanciation de xmlTextWriter. Veuillez signaler cette erreur à %s.

en: Opening %s for writing: %s.
fr: Ouverture de %s pour écriture : %s.

en: Opening stream for %s: %s.
fr: Ouverture d’un flux de données pour %s: %s.

en: Creating temporary file to replace %s: %s.
fr: Création d’un fichier temporaire pour remplacer %s : %s.

en: Creating temporary file %s: %s.
fr: Création du fichier temporaire %s : %s.

en: Opening stream for temporary file %s: %s.
fr: Ouverture d’un flux de données pour un fichier temporaire %s : %s.

en: Replacing %s by %s: %s.
fr: Remplacement %s par %s: %s.

en: Removing %s: %s.
fr: Suppression %s:%s.

en: %s is not a valid name for a multiple response set.  Multiple response set names must begin with `$'.
fr: %s n’est pas un nom valide pour un jeu de réponses multiples Le jeu de réponses multiples doit commencer par « $ ».

en: Cannot open %s as a OpenDocument file: %s
fr: Impossible d&#39;ouvrir%s en tant que fichier OpenDocument:%s

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: SPSS/PC+ system file
fr: Fichier système SPSS/PC+

en: Error opening `%s' for reading as an SPSS/PC+ system file: %s.
fr: Erreur d’ouverture de « %s » pour la lecture du fichier système SPSS/PC+ : %s.

en: %s: stat failed (%s).
fr: %s : échec de l’opération stat (%s).

en: %s: file too large.
fr: %s : fichier trop grand.

en: Directory entry is for a %u-byte record starting at offset %u but file is only %u bytes long.
fr: L’entrée d’annuaire est un enregistrement %u-octets en commençant à %u mais le fichier est uniquement %u octets.

en: Directory fields have unexpected values (%u,%u).
fr: Les champs du répertoire ont des valeurs inattendues (%u,%u).

en: Variable %zu Label
fr: Étiquette de variable %zu

en: Variable %zu Value Label %zu
fr: Valeur %zu de l’étiquette de variable %zu

en: Creation Date
fr: Date de création

en: Creation Time
fr: Heure de création

en: Product
fr: Produits

en: File Label
fr: Fichier étiquette

en: Using default encoding %s to read this SPSS/PC+ system file.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
fr: Utilisation de l’encodage par défaut %s pour lire ce fichier système SPSS/PC+. Pour obtenir de meilleurs résultats, spécifiez un codage explicitement. Utilisez SYSFILE INFO avec ENCODING="DETECT" pour analyser les encodages possibles.

en: Error closing system file `%s': %s.
fr: Erreur de fermeture du fichier système « %s » : %s.

en: This is not an SPSS/PC+ system file.
fr: Ce n’est pas un fichier système SPSS/PC+.

en: Record 0 has unexpected length %u.
fr: L’enregistrement 0 a une longueur inattendue% u.

en: Record 0 specifies unexpected system missing value %g (%a).
fr: L’enregistrement 0 spécifie une valeur manquante %g (%a).

en: Record 0 reserved fields have unexpected values (%u,%u,%u,%u,%u,%u).
fr: Les champs réservés de l’enregistrement 0 ont des valeurs innattendues (%u, %u, %u, %u, %u, %u).

en: Record 0 case counts differ (%u versus %u).
fr: Compteur de cas de l’enregistrement 0 déffirents (%u contre %u).

en: Invalid compression type %u.
fr: Type de compression invalide (%u).

en: Record 0 claims %u cases with %u values per case (requiring at least %zu bytes) but data record is only %u bytes long.
fr: L’enregistrement 0 annnoce %u cas avec %u valeurs par cas (nécessitant au moins %zu octets), mais l’enregistrement de données est seulement long de %u octets.

en: Value labels claimed to end at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
fr: Les étiquettes de valeur prétendait se terminer à l’offset %u dans l’enregistrement des étiquettes mais l’enregistrement des étiquettes mais est seulement de %u octets.

en: Value labels claimed to be at offset %u with length %u but file size is only %u bytes.
fr: Les étiquettes de valeur prétendait être à l’offset %u avec la longueur de %u mais la taille du fichier est seulement de %u octets.

en: Value labels end with partial label (%u bytes left in record, label length %<PRIu8>).
fr: Les étiquettes de valeur se terminent par une étiquette partielle (%u octets laissés dans l’enregistrement, longueur de l’étiquette %<PRIu8>).

en: %u leftover bytes following value labels.
fr: %u octets restants en suivant les étiquettes de valeur.

en: Variable label claimed to start at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
fr: L’étiquette de variable prétendait commencer à l’offset %u dans l’enregistrement d’étiquettes, mais l’enregistrement d’étiquettes est seulement à %u octets.

en: Variable label with length %u starting at offset %u in labels record overruns end of %u-byte labels record.
fr: L’étiquette de variable avec une longueur %u commençant à l’offset %u dans les enregistrements dépasse la fin de %u-octet l’enregistrement d’étiquettes.

en: Record 1 has length %u (expected %u).
fr: Enregistrement 1 de taille %u (valeur attendue %u).

en: Variable %u has invalid type %<PRIu8>.
fr: La variable %u a un type %<PRIu8> invalide.

en: Invalid weight index %u.
fr: Poid d’index %u invalide.

en: Invalid variable name `%s'.
fr: Nom de variable invalide « %s ».

en: Renaming variable with duplicate name `%s' to `%s'.
fr: Renommage d’une variable en doublon de « %s » vers « %s ».

en: Cannot weight by string variable `%s'.
fr: Impossible de pondérer à partir de la variable chaîne de caractères « %s ».

en: File ends in partial case.
fr: Le fichier se termine sur une observation incomplète.

en: Case beginning at offset 0x%08x extends past end of data record at offset 0x%08x.
fr: Le cas commençant à l’offset 0x%08x s’étend après la fin de l’enregistrement de données à l’offset 0x%08x.

en: Error reading case from file %s.
fr: Erreur de lecture d’une observation à partir du fichier %s.

en: Possible compressed data corruption: string contains compressed integer (opcode %d).
fr: Possible corruption de données compressées : des chaînes contiennent  un entier compressé (opcode %d).

en: `%s' near offset 0x%llx:
fr: « %s » près du segment 0x%llx :

en: `%s':
fr: « %s » :

en: System error: %s.
fr: Erreur système : %s.

en: Unexpected end of file.
fr: Fin inattendue du fichier.

en: %s: seek failed (%s).
fr: %s : opération seek échouée (%s).

en: SPSS/PC+ System File
fr: Fichier système SPSS/PC+

en: portable file %s corrupt at offset 0x%llx:
fr: le fichier portable %s est corrompu pour le segment 0x%llx :

en: reading portable file %s at offset 0x%llx:
fr: lecture du fichier portable %s à la position 0x%llx :

en: Error closing portable file `%s': %s.
fr: Erreur de fermeture du fichier portable « %s » : %s.

en: unexpected end of file
fr: fin du fichier inattendue

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: portable file
fr: fichier portable

en: An error occurred while opening `%s' for reading as a portable file: %s.
fr: Une erreur est apparue lors de l’ouverture du fichier « %s » pour la lecture en tant que fichier portable : %s.

en: Data record expected.
fr: Données d’enregistrement attendues.

en: Number expected.
fr: Nombre attendu.

en: Missing numeric terminator.
fr: Terminateur numérique manquant.

en: Invalid integer.
fr: Nombre entier invalide.

en: Bad string length %d.
fr: Mauvaise longueur de chaîne %d.

en: %s: Not a portable file.
fr: %s : n’est pas un fichier portable.

en: Unrecognized version code `%c'.
fr: Version de code non reconnue « %c ».

en: Bad date string length %zu.
fr: Date de mauvaise longueur %zu.

en: Bad time string length %zu.
fr: Heure de mauvaise longueur %zu.

en: %s: Bad format specifier byte (%d).  Variable will be assigned a default format.
fr: %s : Format incorrect du caractère spécificateur de format (%d). La variable sera affectée au format par défaut.

en: Numeric variable %s has invalid format specifier %s.
fr: La variable numérique %s comporte un spécificateur de format invalide %s.

en: String variable %s with width %d has invalid format specifier %s.
fr: La variable chaîne %s de largeur %d comporte un spécificateur de format invalide %s.

en: Expected variable count record.
fr: Enregistrement calculé de la variable attendue.

en: Invalid number of variables %d.
fr: Nombre de variables invalide %d.

en: Weight variable name (%s) truncated.
fr: Le poids du nom de variable (%s) tronqué.

en: Expected variable record.
fr: Enregistrement de la variable attendu.

en: Invalid variable width %d.
fr: Largeur de variable invalide %d.

en: Invalid variable name `%s' in position %d.
fr: Nom de variable invalide « %s » pour la position %d.

en: Bad width %d for variable %s.
fr: Mauvaise largeur %d pour la variable %s.

en: Duplicate variable name %s in position %d renamed to %s.
fr: Nom de variable répété %s pour la position %d renommé à %s.

en: Weighting variable %s not present in dictionary.
fr: Pondération de la variable %s n’est pas présent dans le dictionnaire.

en: Unknown variable %s while parsing value labels.
fr: Variable inconnue %s lors de l’analyse des étiquettes de valeurs.

en: Cannot assign value labels to %s and %s, which have different variable types.
fr: Impossible d’assigner les mêmes étiquettes de valeurs à %s et %s, qui ont des types de variables différentes.

en: SPSS Portable File
fr: Fichier portable SPSS

en: Invalid decimal digits count %d.  Treating as %d.
fr: Chiffres décimaux invalides %d. traité comme %d.

en: Error opening `%s' for writing as a portable file: %s.
fr: Erreur d’ouverture « %s » pour la lecture du fichier portable : %s.

en: An I/O error occurred writing portable file `%s'.
fr: Une erreur d’entrée-sortie (I/O) est apparue lors de l’écriture du fichier « %s » en tant que fichier portable.

en: Support for reading postgres databases was not compiled into this installation of PSPP
fr: Le support pour lire les bases de données postgres n’a pas été compilé dans cette version de PSPP

en: Memory error whilst opening psql source
fr: Erreur de mémoire lors de l’ouverture de la source psql

en: Error opening psql source: %s.
fr: Erreur d’ouverture de la source psql : %s.

en: Postgres server is version %s. Reading from versions earlier than 8.0 is not supported.
fr: Le serveur Postgres est en version %s. Les versions antérieures à 8.0 ne sont pas supportées.

en: Connection is unencrypted, but unencrypted connections have not been permitted.
fr: La connection n’est pas encryptée, ce qui n’est pas autorisé.

en: Error from psql source: %s.
fr: Erreur à partir de la source psql : %s.

en: Unsupported OID %d.  SYSMIS values will be inserted.
fr: OID %d non autorisé. Des valeurs systèmes manquantes seront insérées.

en: MXWARNS set to zero.  No further warnings will be given even when potentially problematic situations are encountered.
fr: MXWARNS mis à zéro. Aucun avertissement ne sera signalé, même en cas de situation problématique.

en: Warnings re-enabled. %d warnings will be issued before aborting syntax processing.
fr: Avertissements à nouveau autorisés. %d avertissements seront rencontrées avant le processus d’avortement syntaxique.

en: %s: Custom currency string `%s' does not contain exactly three periods or commas (or it contains both).
fr: %s : La chaîne de devise personnalisée « %s » ne contient pas exactement trois points ou virgules (ou bien elle contient les deux).

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: system file
fr: fichier système

en: Error opening `%s' for reading as a system file: %s.
fr: Erreur d’ouverture « %s » en lecture de fichier système : %s.

en: Misplaced type 4 record.
fr: Enregistrement de type 4 inapproprié.

en: Duplicate type 6 (document) record.
fr: L’enregistrement de type 6 (document) est dupliqué.

en: Unrecognized record type 7, subtype %d.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
fr: L’enregistrement de type 7 et sous-type %d inconnu. Pour recevoir de l’aide, veuillez envoyer une copie de ce fichier à %s en mentionnant que vous utilisez %s.

en: Record type 7, subtype %d found here has the same type as the record found near offset 0x%llx.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
fr: L’enregistrement de type 7 et sous-type %d figurant ici a le même type que celui trouvé au segment 0x%llx. Pour de l’aide, veuillez envoyer ce fichier à %s en mentionnant que vous utilisez %s.

en: Unrecognized record type %d.
fr: Enregistrement inconnu type %d.

en: Value Label %zu
fr: Étiquette de valeur %zu

en: Extra Product Info
fr: Information supplémentaire produits

en: Document Line %zu
fr: Ligne actuelle %zu

en: MRSET %zu
fr: %zu MRSET

en: MRSET %zu Label
fr: Étiquette du %zu MRSET

en: MRSET %zu Counted Value
fr: Valeur calculée %zu MRSET

en: This system file does not indicate its own character encoding.  Using default encoding %s.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
fr: Ce fichier système n’indique pas son propre encodage de caractères. Utilisation de l’encodage par défaut %s. Pour obtenir de meilleurs résultats, spécifiez un encodage explicitement. Utilisez SYSFILE INFO avec ENCODING="DETECT" pour analyser les encodages possibles.

en: File header claims %d variable positions but %zu were read from file.
fr: L’entête du fichier indique %d positions de variable, mais %zu ont été lues depuis le fichier.

en: This is not an SPSS system file.
fr: Ce n’est pas un fichier système SPSS.

en: Compression bias is not the usual value of 100, or system file uses unrecognized floating-point format.
fr: Le biais de compression n’est pas la valeur usuelle de 100 ou bien le fichier système utilise un format inconnu de virgule flottante.

en: Variable label indicator field is not 0 or 1.
fr: L’indicateur de champ de l’étiquette de variable n’est pas 0 ou 1.

en: Numeric missing value indicator field is not -3, -2, 0, 1, 2, or 3.
fr: L’indicateur de champ d’une valeur numérique manquante n’est pas -3, -2, 0, 1, 2 ou 3.

en: String missing value indicator field is not 0, 1, 2, or 3.
fr: L’indicateur de champ d’une valeur chaîne manquante n’est pas 0, 1, 2 ou 3.

en: Invalid number of labels %u.
fr: Nombre invalide d’étiquettes %u.

en: Variable index record (type 4) does not immediately follow value label record (type 3) as it should.
fr: L’enregistrement de l’index de la variable (type 4) ne suit pas immédiatement l’enregistrement de l’étiquette de valeur (type 3) comme il le devrait.

en: Number of variables associated with a value label (%u) is not between 1 and the number of variables (%zu).
fr: Le numéro de variables associé à l’étiquette de valeur (%u) n’est pas compris entre 1 et le nombre de variables (%zu).

en: Number of document lines (%d) must be greater than 0 and less than %d.
fr: Le nombre de lignes de ce document (%d) doit être supérieur à 0 et inférieur à %d.

en: Record type 7, subtype %d has bad size %u (expected %d).
fr: L’enregistrement de type 7 et sous-type %d a une longueur impropre %u (valeur attendue %d).

en: Record type 7, subtype %d has bad count %u (expected %d).
fr: L’enregistrement de type 7 et sous-type %d a une valeur calculée %u (valeur attendue %d).

en: Renaming variable with invalid name `%s' to `%s'.
fr: Renommage illégal d’une variable « %s » en « %s ».

en: Missing string continuation record.
fr: Enregistrement de la suite de la chaîne manquante.

en: Variable %s with width %d has invalid print format 0x%x.
fr: La variable %s de largeur %d présente un format d’impression invalide 0x%x.

en: Variable %s with width %d has invalid write format 0x%x.
fr: La variable %s de largeur %d présente un format d’écriture invalide 0x%x.

en: Suppressing further invalid format warnings.
fr: Omission des avertissements supplémentaires de format invalide.

en: Floating-point representation indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
fr: Le format de nombre flottant indiqué par le fichier système (%d) diffère de la valeur attendue (%d).

en: Integer format indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
fr: Le format de nombre entier indiqué par le fichier système (%d) diffère de la valeur attendue (%d).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a).
fr: Le fichier indique une valeur inattendue %g (%a) comme %s, au lieu de %g (%a).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a) or %g (%a).
fr: Le fichier indique une valeur inattendue %g (%a) comme %s, au lieu de %g (%a) ou %g (%a).

en: Missing space following `%c' at offset %zu in MRSETS record.
fr: Espace manquant suivant « %c » au décalage %zu dans l’enregistrement MRSETS.

en: Missing label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
fr: Étiquette manquante de la valeur source suivante « E » au segment %zu dans l’enregistrement MRSETS.

en: Unexpected label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
fr: Étiquette inattendue de la valeur source suivante « E » au segment %zu dans l’enregistrement MRSETS.

en: Missing `C', `D', or `E' at offset %zu in MRSETS record.
fr: Lettres « C », « D » ou « E » manquantes au segment %zu dans l’enregistrement MRSETS.

en: Missing new-line parsing variable names at offset %zu in MRSETS record.
fr: Nom de variable manquante lors de l’analyse syntaxique d’une nouvelle ligne au segment %zu dans l’enregistrement MRSETS.

en: Invalid multiple response set name `%s'.
fr: Ensemble de réponses multiples invalides nommées %s.

en: MRSET %s contains duplicate variable name %s.
fr: MRSET %s contient un nom de variable déjà utilisé %s.

en: MRSET %s contains both string and numeric variables.
fr: MRSET %s contient à la fois chaînes et variables numériques.

en: MRSET %s has no variables.
fr: MRSET %s ne contient pas de variable.

en: MRSET %s has only one variable.
fr: MRSET %s contient seulement une variable.

en: Extension 11 has bad count %u (for %zu variables).
fr: L’extension 11 contient une mauvaise valeur calculée %u (pour %zu variables).

en: Invalid variable display parameters for variable %zu (%s).  Default parameters substituted.
fr: Paramètres d’affichage de variable invalides pour la variable %zu (%s). Remplacé par les paramètres par défaut.

en: Duplicate long variable name `%s'.
fr: Nom de variable longue invalide « %s ».

en: Long variable mapping from %s to invalid variable name `%s'.
fr: Correspondance de variable longue de %s au nom de variable invalide « %s ».

en: %s listed as string of invalid length %s in very long string record.
fr: %s affiché comme chaîne de longueur invalide %s dans un enregistrement d’une chaîne de grande longueur.

en: %s listed in very long string record with width %s, which requires only one segment.
fr: %s affiché avec une longueur %s dans un enregistrement d’une chaîne de grande longueur qui ne nécessite qu’un seul segment.

en: Very long string %s overflows dictionary.
fr: La chaîne de grande longueur %s outrepasse le dictionnaire.

en: Very long string with width %ld has segment %d of width %d (expected %d).
fr: La chaîne de grande longueur de taille %ld présente un segment %d de taille %d (%d attendu).

en: Value label variable index %d not in valid range 1...%zu.
fr: L'index %d de la variable d'étiquette de valeur n'est pas dans l'intervalle 1.. %zu.

en: Value label variable index %d refers to long string continuation.
fr: L’index de variable d’étiquette de valeur %d fait référence à la continuation de chaîne longue.

en: Variables associated with value label are not all of identical type.  Variable %s is %s, but variable %s is %s.
fr: Les variables associées aux étiquettes de valeur ne sont pas toutes de type identique. La variable %s is %s, mais la variable %s est %s.

en: Value labels may not be added to long string variables (e.g. %s) using records types 3 and 4.
fr: Les étiquettes de valeur ne peuvent être ajoutées à des variables de chaîne longues (par exemple %s) utilisant des enregistrements de type 3 et 4.

en: Duplicate value label for %g on %s.
fr: Étiquette de valeur dupliquée pour %g dans %s.

en: Duplicate value label for `%.*s' on %s.
fr: Étiquette de valeur dupliquée pour « %.*s » sur %s.

en: Suppressed %d additional warnings for value labels.
fr: Omission de %d avertissements supplémentaires sur les étiquettes de valeur.

en: Weight variable index %d not in valid range 1...%zu.  Treating file as unweighted.
fr: L’index de la variable de poids %d n’est pas dans l’intervalle 1 et %zu. Traitement du fichier sans les poids.

en: Weight variable index %d refers to long string continuation.  Treating file as unweighted.
fr: L’index de variable de poids %d fait référence à la continuation de chaîne longue.  Traitement du fichier comme non pondéré.

en: Ignoring string variable `%s' set as weighting variable.
fr: Ignorer la variable de chaîne « %s » définie comme variable de pondération.

en: Error parsing attribute value %s[%d].
fr: Erreur d’évaluation de la valeur attribuée %s[%d].

en: Attribute value %s[%d] is not quoted: %s.
fr: La valeur attribuée %s[%d] n’est pas indexée : %s.

en: Duplicate attribute %s.
fr: Nom l'attribut %s dupliqué.

en: Invalid role for variable %s.
fr: Rôle de variables %s invalide.

en: %zu other variables had invalid roles.
fr: Les autres variables %zu ont des rôles invalides.

en: Extension record subtype %d ends unexpectedly.
fr: Le sous-type d’enregistrement d’extension %d se termine par de manière innattendu.

en: Ignoring long string value label record for unknown variable %s.
fr: Ignore la valeur de l’enregistrement d’une chaîne longue pour la variable inconnue %s.

en: Ignoring long string value label record for numeric variable %s.
fr: Ignore la valeur de l’enregistrement d’une chaîne longue pour la variable numérique %s.

en: Ignoring long string value label record for variable %s because the record's width (%d) does not match the variable's width (%d).
fr: Ignore la valeur de l’enregistrement d’une chaîne longue pour la variable %s car la longueur de l’enregistrement (%d) ne correspond pas à la longueur de la variable (%d).

en: Ignoring long string value label %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
fr: Ignore la valeur de l’enregistrement d’une chaîne longue %zu pour la variable %s de longueur %d, qui comporte une longueur erronée %zu.

en: Long string missing values record says variable %s has %d missing values, but only 1 to 3 missing values are allowed.
fr: Des valeurs de l’enregistrement d’une chaîne longue manquantes signifie que la variable %s a %d valeurs manquantes, mais il ne peut en manquer que 1 à 3.

en: Ignoring long string missing value record for unknown variable %s.
fr: Ignore la valeur de l’enregistrement d’une chaîne longue manquante pour la variable inconnue %s.

en: Ignoring long string missing value record for numeric variable %s.
fr: Ignore la valeur de l’enregistrement d’une chaîne longue manquante pour la variable numérique %s.

en: Ignoring long string missing value %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
fr: Ignore la valeur de l’enregistrement d’une chaîne longue manquante %zu pour la variable %s de longueur %d, qui comporte une longueur erronée %zu.

en: File ends in partial string value.
fr: Le fichier se termine sur une chaîne tronquée.

en: Possible compressed data corruption: compressed spaces appear in numeric field.
fr: Possible corruption de données compressées : des espaces figurent dans un champ numérique.

en: Suppressed %d additional related warnings.
fr: Suppression %d des avertissements connexes additionnels.

en: Dictionary record refers to unknown variable %s.
fr: Un enregistrement de dictionnaire se réfère à une variable inconnue %s.

en: Expecting digit at offset %zu in MRSETS record.
fr: Chiffre attendu au segment %zu dans l’enregistrement MRSETS.

en: Expecting space at offset %zu in MRSETS record.
fr: Espace attendu au segment %zu dans l’enregistrement MRSETS.

en: %zu-byte string starting at offset %zu exceeds record length %zu.
fr: La chaîne de %zu-caractères commençant au segment %zu dépasse la longueur d’enregistrement %zu.

en: Expecting space at offset %zu following %zu-byte string.
fr: Espace attendu au segment %zu suivant une chaîne de %zu-caractères.

en: Wrong ZLIB data header offset %#llx (expected %#llx).
fr: Offset %#llx de l’entête ZLIB incorrect (attendu %#llx).

en: Impossible ZLIB trailer offset 0x%llx.
fr: Offset 0x%llx. de la zone de remplissage ZLIB impossible.

en: Invalid ZLIB trailer length %lld.
fr: Longueur de la zone de remplissage ZLIB invalide %lld.

en: End of ZLIB trailer (0x%llx) is not file size (0x%llx).
fr: La fin de l’enregistrement ZLIB (0x%llx) n’est pas une taille de fichier (0x%llx).

en: ZLIB trailer bias (%lld) differs from file header bias (%.2f).
fr: L’enregistrement ZLIB bias (%lld) diffère de l’entête bias du fichier (%.2f).

en: ZLIB trailer "zero" field has nonzero value %lld.
fr: L’enregistrement ZLIB « zéro » a la valeur non nulle %lld.

en: ZLIB trailer specifies unexpected %u-byte block size.
fr: L’enregistrement ZLIB indique une taille de bloc inattendue : %u octets.

en: %lld-byte ZLIB trailer specifies %u data blocks (expected %lld).
fr: L’enregistrement ZLIB de %lld-octet spécifie %u blocs de données (%lld attendu).

en: ZLIB block descriptor %u reported uncompressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
fr: Le descripteur de bloc ZLIB %u rapporte l’offset %#llx de données non-compressées, lorsque %#llx était attendu.

en: ZLIB block descriptor %u reported compressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
fr: Le descripteur de bloc ZLIB %u rapporte l’offset %#llx de données compressées, lorsque %#llx était attendu.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when %#x was expected.
fr: Le descripteur de bloc ZLIB %u rapporte une taille %#x, lorsque %#x était attendu.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when at most %#x was expected.
fr: Le descripteur de bloc ZLIB %u rapporte une taille %#x, lorsque au moins %#x était attendu.

en: ZLIB block descriptor %u reports compressed size %u and uncompressed size %u.
fr: Le descripteur de bloc ZLIB %u rapporte une taille compressée %u et non compressée %u.

en: ZLIB trailer is at offset %#llx but %#llx would be expected from block descriptors.
fr: L’enregistrement ZLIB est à l’offset %#llx mais %#llx serait attendu pour des descripteurs de blocs.

en: ZLIB initialization failed (%s).
fr: Echec de l’initialisation de ZLIB (%s).

en: Inconsistency at end of ZLIB stream (%s).
fr: Incohérence à la fin du flux ZLIB (%s).

en: ZLIB stream inconsistency (%s).
fr: Flux ZLIB incohérent (%s).

en: Unexpected end of ZLIB compressed data.
fr: Fin des données compressées ZLIB incorrecte.

en: SPSS System File
fr: Fichier système SPSS

en: Unknown system file version %d. Treating as version %d.
fr: Version de fichier système inconnue %d. Traitement en tant que version %d.

en: Error opening `%s' for writing as a system file: %s.
fr: Erreur d’ouverture « %s » lors de l’écriture en tant que fichier système : %s.

en: An I/O error occurred writing system file `%s'.
fr: Une erreur d’entrée-sortie (I/O) est apparue lors de l’écriture du fichier « %s » en tant que fichier système.

en: Failed to initialize ZLIB for compression (%s).
fr: Impossible d’initialiser la compression ZLIB ’(%s).

en: Failed to complete ZLIB stream compression (%s).
fr: Impossible de terminer la compression du flux ZLIB (%s).

en: ZLIB stream compression failed (%s).
fr: Flux de compression ZLIB échoué (%s)

en: %s: Seek failed (%s).
fr: %s : opération seek échouée (%s).

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Center
fr: Centre

en: Nominal
fr: Nominale

en: Ordinal
fr: Ordinale

en: Scale
fr: Échelle

en: Input
fr: Entrée

note: TRANSLATORS: This will be part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Output
fr: Sortie

en: Both
fr: Tous les deux

en: None
fr: Aucun(e)

en: Split
fr: _Diviser

en: At least one case in the data file had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
fr: Au moins un cas dans le fichier de données contient une valeur pondérée erronée (valeur utilisateur ou système manquante, nulle ou négative). Ces cas ont été ignorés.

en: %s is not yet implemented.
fr: %s n’est pas encore implémenté.

en: %s may be used only in testing mode.
fr: %s peut être utilisé seulement en mode test.

en: %s may be used only in enhanced syntax mode.
fr: %s ne peut être utilisé qu’au sein du mode de syntaxe étendu.

en: expecting command name
fr: nom de commande attendu

en: Unknown command `%s'.
fr: Commande inconnue « %s ».

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined.
fr: %s est permis seulement avant que le jeu de données actif soit défini.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined.
fr: %s est permis seulement après que le jeu de données actif ait été défini.

en: %s is allowed only inside %s.
fr: %s est permis seulement dans %s.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined or inside %s.
fr: %s est permis seulement avant que le jeu de données actif ait été défini ou à l’intérieur de %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined or inside %s.
fr: %s est permis seulement après que le jeu de données actif ait été défini ou à l’intérieur de %s.

en: %s is allowed only inside %s or inside %s.
fr: %s est permis seulement à l’intérieur de %s ou %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
fr: %s est permis seulement après que le jeu de données actif ait été défini à l’intérieur de INPUT PROGRAM ou à l’intérieur de FILE TYPE.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
fr: %s est permis seulement avant que le jeu de données ait été défini à l’intérieur de INPUT PROGRAM ou à l’intérieur de FILE TYPE.

en: %s is not allowed inside %s.
fr: %s n’est pas permis au sein de %s.

en: This command not allowed when the %s option is set.
fr: Cette commande n’est pas permise quand l’option %s est active.

en: Error removing `%s': %s.
fr: Erreur d’effacement de « %s » : %s.

en: expecting %s
fr: %s attendu

en: expecting %s or %s
fr: attend %s ou %s

en: expecting %s, %s, or %s
fr: en attente de  %s, %s ou %s

en: expecting %s, %s, %s, or %s
fr: en attente de  %s, %s, %s ou %s

en: expecting %s, %s, %s, %s, or %s
fr: en attente de  %s, %s, %s, %s ou %s

en: expecting %s, %s, %s, %s, %s, or %s
fr: en attente de  %s, %s, %s, %s, %s ou %s

en: expecting %s, %s, %s, %s, %s, %s, or %s
fr: en attente de  %s, %s, %s, %s, %s, %s ou %s

en: expecting %s, %s, %s, %s, %s, %s, %s, or %s
fr: en attente de  %s, %s, %s, %s, %s, %s, %s ou %s

en: Subcommand %s may only be specified once.
fr: La sous-commande %s ne peut être spécifiée qu’une fois.

en: Required subcommand %s was not specified.
fr: La sous-commande demandée %s n’est pas spécifiée.

en: %s may only be specified once within subcommand %s
fr: %s ne devrait être spécifié qu’une fois dans la sous-commande %s

en: Required %s specification missing from %s subcommand
fr: La spécification %s demandée manque dans la sous-commande %s

en: Syntax error at end of input
fr: Erreur de syntaxe à la fin d’une entrée

en: expecting end of command
fr: fin de commande attendu

en: expecting string
fr: chaîne de caractères attendue

en: expecting integer
fr: nombre entier attendu

en: Expected integer between %ld and %ld for %s.
fr: Entier attendu entre %ld et %ld pour %s.

en: Expected integer between %ld and %ld.
fr: Entier attendu entre %ld et %ld.

en: Expected non-negative integer for %s.
fr: Entier non négatif attendu pour %s.

en: Expected integer less than or equal to %ld for %s.
fr: Entier attendu inférieur ou égal à %ld pour %s.

en: expecting number
fr: attend un nombre

en: Expected number less than or equal to %g for %s.
fr: Nombre attendu inférieur ou égal à %g pour %s.

en: Expected number less than or equal to %g.
fr: Nombre attendu inférieur ou égal à %g.

en: Expected number less than %g for %s.
fr: Nombre attendu inférieur à %g pour %s.

en: Expected number greater than %g for %s.
fr: Nombre attendu supérieur à %g pour %s.

en: expecting identifier
fr: en attente de l’identifiant

en: Syntax error at end of command
fr: Erreur de syntaxe à la fin de la commande

en: Syntax error at `%s'
fr: Erreur de syntaxe dans « %s »

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: Opening `%s': %s.
fr: Ouverture « %s » : %s.

en: Error closing `%s': %s.
fr: Erreur de fermeture de « %s » : %s.

en: Reached end of command expecting %zu more token in argument %s to macro %s.
fr: Atteint la fin de la commande en attendant %zu plus de jeton dans l’argument %s à la macro %s.

en: Reached end of command expecting %zu more tokens in argument %s to macro %s.
fr: Atteint la fin de la commande en attendant %zu plus de jetons dans l’argument %s à la macro %s.

en: Reached end of command expecting "%s" in argument %s to macro %s.
fr: Atteint la fin de la commande en attendant « %s » dans l’argument %s à la macro %s.

en: <end of input>
fr: Erreur de syntaxe à la fin d’une entrée

en: Found `%.*s' while expecting `%s' reading argument %s to macro %s.
fr: Trouvé '%.*s' en s’attendant à '%s' argument de lecture %s à la macro %s.

en: `,' or `)' expected in call to macro function %s.
fr: ',' ou ')' attendu dans l’appel à la fonction macro %s.

en: Missing `)' in call to macro function %s.
fr: ')' manquant dans l’appel à la fonction macro %s.

en: Macro function %s takes one argument (not %zu).
fr: La fonction macro prend %s un argument (pas %zu).

en: Macro function %s takes two arguments (not %zu).
fr: La fonction macro prend %s deux arguments (pas %zu).

en: Macro function %s takes two or three arguments (not %zu).
fr: La fonction macro prend %s deux ou trois arguments (pas %zu).

en: Expecting ')' in macro expression.
fr: Attente de ')' dans l’expression macro.

en: Expecting literal or function invocation in macro expression.
fr: Attente d’un appel littéral ou de fonction dans une expression de macro.

en: Cannot use argument name or macro keyword "%.*s" as !LET variable.
fr: Impossible d’utiliser le nom de l’argument ou le mot-clé de macro « %.*s » comme la variable !LET.

en: Cannot use argument name or macro keyword as !DO variable.
fr: Impossible d’utiliser le nom de l’argument ou le mot-clé macro comme une variable !DO.

en: expecting valid format specifier
fr: en attente d’un identifiant de format valide

en: Unknown format type `%s'.
fr: Type de format inconnu « %s ».

en: Format specifier `%s' lacks required width.
fr: Il manque la longeur pour le format « %s » indiqué.

en: expecting format type
fr: en attente d’un type de format

en: The high end of the range (%.*g) is below the low end (%.*g).  The range will be treated as if reversed.
fr: La fin d’intervalle (%.*g) est inférieure au début (%.*g). L’intervalle sera inversé.

en: Ends of range are equal (%.*g).
fr: Les extrémités de l’intervalle sont égales (%.*g).

en: %s or %s must be part of a range.
fr: %s ou %s doivent faire partie de l’intervalle.

en: System-missing value is not valid here.
fr: La valeur système manquante n’est pas valide ci.

en: expecting variable name
fr: attend le nom de la variable

en: %s is not a variable name.
fr: %s n’est pas un nom de variable.

en: %s is not a numeric variable.  It will not be included in the variable list.
fr: %s n’est pas une variable numérique. Il ne sera pas inclus dans la liste des variables.

en: %s is not a string variable.  It will not be included in the variable list.
fr: %s n’est pas une chaine de caractères. Il ne sera pas inclus dans la liste des variables.

en: Scratch variables (such as %s) are not allowed here.
fr: Les variables nulles (comme %s) ne sont pas permises ici.

en: %s and %s are not the same type.  All variables in this variable list must be of the same type.  %s will be omitted from the list.
fr: %s et %s ne sont pas de même type. Toutes les variables dans cette liste doivent être de même type.  %s seront enlevés de la liste.

en: %s and %s are string variables with different widths.  All variables in this variable list must have the same width.  %s will be omitted from the list.
fr: %s et %s sont des variables chaînes de longueur différentes. Toutes les variables dans cette liste doivent être de même largeur.  %s seront enlevés de la liste.

en: Variable %s appears twice in variable list.
fr: La variable %s apparait deux fois dans la liste de variables.

en: %s TO %s is not valid syntax since %s precedes %s in the dictionary.
fr: %s TO %s n’est pas une syntaxe valide car %s précède %s dans le dictionnaire.

en: When using the TO keyword to specify several variables, both variables must be from the same variable dictionaries, of either ordinary, scratch, or system variables.  %s is a %s variable, whereas %s is %s.
fr: Lors de l’utilisation du mot-clé TO pour spécifier plusieurs variables, les deux variables doivent faire partie d’un même dictionnaire de variables qu’elles soient ordinaire, nulle ou système. %s est une variable %s, alors que %s est %s.

en: `%s' cannot be used with TO because it does not end in a digit.
fr: « %s » ne peut pas être utilisé avec TO car elle ne se termine pas par un chiffre.

en: Numeric suffix on `%s' is larger than supported with TO.
fr: Le suffixe numérique en « %s » is supérieur à la valeur autorisée avec TO.

en: Scratch variables not allowed here.
fr: Les variables nulles ne sont pas permises ici.

en: Prefixes don't match in use of TO convention.
fr: Les préfixes ne sont pas conformes à l’utilisation de la convention TO.

en: Bad bounds in use of TO convention.
fr: Limites incorrectes dans l’utilisation de la convention TO.

en: When executing COMPUTE: SYSMIS is not a valid value as an index into vector %s.
fr: Lors de l’exécution de COMPUTE : SYSMIS n’est pas une valeur autorisée comme index au sein d’un vecteur %s.

en: When executing COMPUTE: %.*g is not a valid value as an index into vector %s.
fr: Lors de l’exécution de COMPUTE : %.*g n’est pas une valeur autorisée comme index au sein d’un vecteur %s.

en: There is no vector named %s.
fr: Il n’y a pas de vecteur nommé %s.

en: Destination cannot be a string variable.
fr: La destination ne peut être une variable chaîne.

en: The sampling factor must be between 0 and 1 exclusive.
fr: Le facteur d’échantillonnage doit être compris entre 0 et 1 exclusif.

en: Inconsistent target variable types.  Target variables must be all numeric or all string.
fr: Types inconsistants des variables cibles. Les variables cibles doivent être toutes numériques ou toutes des chaînes.

en: CONVERT requires string input values and numeric output values.
fr: CONVERT exige des valeurs chaîne en entrée et des valeurs numériques en sortie.

en: %s is not allowed with string variables.
fr: %s n’est pas permis pour les variables chaînes.

en: expecting output value
fr: en attente de valeur de sortie

en: %zu variable(s) cannot be recoded into %zu variable(s).  Specify the same number of variables as source and target variables.
fr: %zu variables(s) ne peu(ven)t pas être recodée(s) en %zu variable(s). Spécifier le même nombre de variables comme source et destination.

en: There is no variable named %s.  (All string variables specified on INTO must already exist.  Use the STRING command to create a string variable.)
fr: Il n’existe pas de variable nommée %s. (Toutes les variables chaînes spécifiée dans INTO doivent avoir été déclarées. Utiliser l’instruction STRING pour générer une variable chaîne.)

en: INTO is required with %s input values and %s output values.
fr: INTO est exigé avec %s valeurs en entrée et %s valeurs en sortie.

en: Type mismatch.  Cannot store %s data in %s variable %s.
fr: Erreur de type. Impossible de stocker %s données en %s variable %s.

en: Cannot recode because the variable %s would require a width of %d bytes or greater, but it has a width of only %d bytes.
fr: Impossible de réencoder car la variable %s nécessiterait %d octets ou plus, mais elle a seulement %d octets.

en: Syntax error expecting OFF or BY.  Turning off case filtering.
fr: Erreur de syntaxe liée à l’absence de OFF ou BY. Le filtrage d’observations a été annulé.

en: The filter variable must be numeric.
fr: La variable filtre doit être numérique.

en: The filter variable may not be scratch.
fr: Le filtre variable ne peut pas être zéro.

en: Only one index clause may be specified.
fr: Une seule clause d’index peut être spécifiée.

en: Dummy variable name `%s' hides dictionary variable `%s'.
fr: Le nom de variable erroné « %s » masque la variable du dictionnaire « %s ».

en: Dummy variable name `%s' is given twice.
fr: Le nom de variable erroné « %s » est utilisé deux fois.

en: Dummy variable `%s' had %zu substitutions, so `%s' must also, but %zu were specified.
fr: La variable nominale « %s » a subi %zu substitutions, donc « %s » le devrait aussi, mais %zu a été spécifié.

en: Ranges may only have integer bounds.
fr: Les intervalles ne peuvent avoir que des entiers comme limites.

en: %ld TO %ld is an invalid range.
fr: %ld TO %ld est un intervalle invalide.

en: No matching %s.
fr: Pas de correspondance avec %s.

en: This command may only appear once between procedures and procedure-like commands.
fr: Cette commande ne peut figurer qu’une seule fois entre les procédures ou assimilées.

en: Variable %s is %s in target file, but %s in source file.
fr: La variable %s est %s dans le fichier cible, mais %s dans le fichier source.

en: No matching variables found between the source and target files.
fr: Aucune variable trouvée ne correspond aux fichiers source et cible.

en: %s may not be used after %s.  Temporary transformations will be made permanent.
fr: %s ne peut être utilisée après %s. Les transformations temporaires deviendront permanentes.

en: %s may not be used to delete all variables from the active dataset dictionary.  Use %s instead.
fr: %s ne peut pas être utilisé pour supprimer toutes les variables à partir du dictionnaire du jeu de données actif. Utilisez plutôt %s.

en: Cannot mix numeric variables (e.g. %s) and string variables (e.g. %s) within a single list.
fr: Impossible de mélanger les variables numériques (ç.-à-d. %s) et les variables chaînes (ç.-à-d. %s) au sein d’une simple liste.

en: Too many numeric missing values.  At most three individual values or one value and one range are allowed.
fr: Trop de valeurs numériques manquantes. Au plus trois valeurs individuelles ou une valeur et une plage sont autorisées.

en: Truncating missing value to maximum acceptable length (%d bytes).
fr: Troncature de la valeur manquante au maximum acceptable (%d caractères).

en: Too many string missing values.  At most three individual values are allowed.
fr: Trop de chaînes manquantes. Au plus trois valeurs individuelles sont autorisées.

en: Missing values provided are too long to assign to variable of width %d.
fr: Les valeurs manquantes fournies sont trop longues pour les assigner à la variable de largeur %d.

en: Cannot specify ALL after specifying a set of variables.
fr: Impossible d’utiliser ALL après la spécification d’un ensemble de variables.

en: Differing number of variables in old name list (%zu) and in new name list (%zu).
fr: Le nombre de variables est différent entre l’ancienne liste de noms (%zu) et la nouvelle liste (%zu).

en: %s subcommand may be given at most once.  It may not be given in conjunction with the %s subcommand.
fr: La sous-commande %s ne peut être utilisée qu’une fois au plus. Elle ne peut être utilisée simultanément avec la sous-commande %s.

en: Unrecognized subcommand name `%s'.
fr: Nom de sous-commande « %s » inconnue.

en: Subcommand name expected.
fr: Nom de la sous-commande attendue.

en: VARIABLES specified only variable %s on %s, but at least two variables are required.
fr: VARIABLES spécifié uniquement la variable %s sur %s, mais au moins deux variables sont demandées.

en: Numeric VALUE must be an integer.
fr: La VALUE numérique oit être un entier.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies a string VALUE, but the variables specified for this group are numeric.
fr: La sous-commande MDGROUP pour le groupe %s spécifie une valeur chaîne, les variables spécifiées pour ce groupe sont numériques.

en: VALUE string on MDGROUP subcommand for group %s is %d bytes long, but it must be no longer than the narrowest variable in the group, which is %s with a width of %d bytes.
fr: La chaîne VALUE de la sous-commande MDGROUP pour le groupe %s a une longueur de %d caractères, mais elle ne doit pas être plus longue que la plus courte variable du groupe, c’est-à-dire %s avec une largeur de %d caractères.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies LABELSOURCE=VARLABEL but not CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES.  Ignoring LABELSOURCE.
fr: La sous-commande MDGROUP pour le groupe %s spécifie LABELSOURCE=VARLABEL, mais non CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES. LABELSOURCE sera ignoré.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies both LABEL and LABELSOURCE, but only one of these subcommands may be used at a time.  Ignoring LABELSOURCE.
fr: La sous-commande MDGROUP pour le groupe %s spécifie à la fois LABEL et LABELSOURCE, mais une seule de ces sous-commandes peut être utilisée à la fois. LABELSOURCE sera ignoré.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s have the same variable label.  Categories represented by these variables will not be distinguishable in output.
fr: Les variables %s et %s spécifiées en tant qu’éléments du groupe %s de dichotomie multiple ont la même étiquette de variable. Les catégories représentées par ces variables ne seront pas différentiables dans la sortie.

en: Variable %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) has no value label for its counted value.  This category will not be distinguishable in output.
fr: La variable %s spécifiée  en tant que groupe %s de dichotomie multiple (dont CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) n’a pas d’étiquette de valeur pour sa valeur calculée.  Cette catégorie ne sera pas différentiable dans la sortie.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) have the same value label for the group's counted value.  These categories will not be distinguishable in output.
fr: Les variables %s et %s spécifiées en tant que groupe %s de dichotomie multiple (dont CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) ont la même étiquette de valeur pour la valeur calculée des groupes. Ces catégories ne seront pas différentiables dans la sortie.

en: Variables specified on MCGROUP should have the same categories, but %s and %s (and possibly others) in multiple category group %s have different value labels for value %s.
fr: Les variables spécifiées par MCGROUP devraient être de même catégorie, mais %s et %s (et peut-être d’autres) ont des étiquettes de valeurs différentes pour la valeur %s dans le groupe à catégorie multiple %s.

en: No multiple response set named %s.
fr: Aucun ensemble de réponses multiples nommé %s.

en: The active dataset dictionary does not contain any multiple response sets.
fr: Le dictionnaire du jeu de données actif ne contient pas d’ensembles de réponses multiples.

en: Multiple Response Sets
fr: Ensembles de réponses multiple

en: Attributes
fr: Attributs

en: Label
fr: Étiquette

en: Encoding
fr: Encodage

en: Counted Value
fr: Valeur dénombrée

en: Member Variables
fr: Variables membres

en: Name
fr: Nom

en: Categories
fr: Catégories

en: Format type %s may not be used with a numeric variable.
fr: Le type de format %s ne peut être utilisé avec une variable numérique.

en: There is already a variable named %s.
fr: Il y a déjà une variable qui s’appelle %s.

en: Format type %s may not be used with a string variable.
fr: Le type de format %s ne peut être utilisé avec une variable alphanumérique.

en: Renaming would duplicate variable name %s.
fr: Le renommage dupliquerait le nom de variable %s.

en: Split Values
fr: Scinder les valeurs

en: Value
fr: Valeur

en: File Information
fr: Fichier d'informations

en: Attribute
fr: Attribuer

en: File
fr: Fichier

en: Created
fr: Créé

en: Integer Format
fr: Format Nombre Entier

en: Big Endian
fr: Grand indien

en: Little Endian
fr: Petit indien

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Real Format
fr: Format réel

en: IEEE 754 LE.
fr: IEE 754 LE.

en: Cases
fr: Observations

en: Weight
fr: Poids

en: Not weighted
fr: Non pondéré

en: (none)
fr: (aucun)

en: No variables to display.
fr: Aucune variable à afficher.

en: Macros not supported.
fr: Les macros ne sont pas possibles.

en: Measurement Level
fr: Niveau de mesure

en: Role
fr: Rôle

en: Width
fr: Largeur

en: Alignment
fr: Alignement

en: Print Format
fr: Format d’impression

en: Write Format
fr: Format d'écriture

en: Missing Values
fr: Valeurs manquantes

en: Value Labels
fr: Étiquettes de valeur

en: Variable Value
fr: Valeur de variable

en: User-missing value
fr: Valeu utilisateur manquante

en: Variable and Dataset Attributes
fr: Variable et attributs du jeu de données

en: Variable and Name
fr: Variable et nom

en: (dataset)
fr: (jeu de données)

en: No vectors defined.
fr: Aucun vecteur défini.

en: Vectors
fr: Vecteurs

en: Vector and Position
fr: Vecteur et position

en: No valid encodings found.
fr: Aucune encodage valide identifié.

en: Usable encodings for %s.
fr: Encodages utilisables pour %s.

en: Encodings that can successfully read %s (by specifying the encoding name on the GET command's ENCODING subcommand).  Encodings that yield identical text are listed together.
fr: Encodages pouvant lire avec succès %s (en spécifiant l’encodage dans la commande GET avec la sous-commande ENCODING). Les encodages qui produisent un texte identique sont répertoriés ensemble.

en: Encodings
fr: Encodages

en: %s Encoded Text Strings
fr: %s chaînes de caractères encodées

en: Text
fr: Texte

en: Purpose
fr: Objectif

en: Truncating value label to %d bytes.
fr: Raccourcissement de l’étiquette de valeur à %d caractères.

en: A vector named %s already exists.
fr: Un vecteur nommé %s existe déjà.

en: Vector name %s is given twice.
fr: Le vecteur nommé %s est utilisé deux fois.

en: A slash must separate each vector specification in VECTOR's long form.
fr: Un caractère de division (/) sépare chaque spécification de vecteur dans la form longue de VECTOR.

en: expecting vector length
fr: en attente de la longueur du vecteur

en: %s is an existing variable name.
fr: %s est un nom de variable existant.

en: The weighting variable must be numeric.
fr: La variable pondérée doit être numérique.

en: The weighting variable may not be scratch.
fr: La variable pondérée ne doit pas être zéro.

en: expecting weight value
fr: valeur pondérée attendue

en: Cannot change directory to %s: %s
fr: Impossible de changer le répertoire de %s en %s

en: Only %s is currently implemented.
fr: Seule %s est actuellement implémentée.

en: Time limit not supported on this platform.
fr: Chronomètre non pris en charge sur cette plateforme.

en: %s: Command exited with status %d.
fr: %s : commande terminée avec le code %d.

en: Failed to create temporary file (%s).
fr: Création du fichier temporaire échouée (%s).

en: /dev/null: Failed to open (%s).
fr: /dev/null : ouverture échouée (%s).

en: Couldn't fork: %s.
fr: Impossible de séparer : %s.

en: Failed to set process group.
fr: Impossible de définir le groupe de processus.

en: Failed to set timeout.
fr: Impossible de définir le délai d’expiration.

en: While running "%s", waiting for child process failed (%s).
fr: Pendant l'exécution de "%s", la synchronisation avec le processus enfant "%s" a échouée.

en: Command "%s" timed out.
fr: Commande "%s" expirée.

en: Command "%s" terminated by signal %d.
fr: Commande "%s" terminée avec le signal %d.

en: Command or shell not found
fr: Command ou shell introuvable

en: Could not invoke command or shell
fr: Impossible d'invoquer la commande ou le shell

en: Command "%s" exited with status %d (%s).
fr: Commande "%s" terminée avec le code %d (%s).

en: Command "%s" exited with status %d.
fr: Commande "%s" terminée avec le code %d.

en: Command "%s" output could not be read (%s).
fr: Sortie de la commande "%s" illisible (%s).

en: ISL (32-bit IEEE 754 single, little-endian)
fr: ISL (32-bit IEEE 754 simple, little-indien)

en: ISB (32-bit IEEE 754 single, big-endian)
fr: ISB (32-bit IEEE 754 simple, grand-indien)

en: IDL (64-bit IEEE 754 double, little-endian)
fr: IDL (64-bit IEEE 754 double, petit-indien)

en: IDB (64-bit IEEE 754 double, big-endian)
fr: IDB (64-bit IEEE 754 double, grand-indien)

en: VF (32-bit VAX F, VAX-endian)
fr: VF (32-bit VAX F, VAX-indien)

en: VD (64-bit VAX D, VAX-endian)
fr: VD (64-bit VAX D, VAX-indien)

en: VG (64-bit VAX G, VAX-endian)
fr: VG (64-bit VAX G, VAX-indien)

en: ZS (32-bit IBM Z hexadecimal short, big-endian)
fr: ZS (32-bit IBM Z hexadécimal court, grand-indien)

en: ZL (64-bit IBM Z hexadecimal long, big-endian)
fr: ZL (64-bit IBM Z hexadécimal long, grand-indien)

en: expecting %s or year
fr: attend %s ou year

en: %s requires numeric output format as an argument.  Specified format %s is of type string.
fr: %s exige un format de sortie numérique en argument. Le format indiqué %s est de type chaîne.

en: %s is not a recognized encoding or locale name
fr: %s n’est pas encodage connu ou un nom local

en: %s must be at least 1.
fr: %s doit être au moins 1.

en: %s must not be negative.
fr: %s ne doit pas être négatif.

en: %s is %s.
fr: %s est %s.

en: Too many %s commands without a %s: at most %d levels of saved settings are allowed.
fr: Trop de commandes %s sans %s : au plus %d niveaux de paramètres sauvegardés sont permis.

en: %s without matching %s.
fr: %s sans %s correspondant.

en:    (Entered %s)
fr:    (Saisie %s)

en: Can't find `%s' in include file search path.
fr: Impossible de trouver « %s » dans le chemin de recherche de fichier à inclure.

en: Unknown cell class %s.
fr: Classe de cellule « %s » inconnue.

en: Cannot stat %s: %s
fr: Opération stat %s impossible : %s

en: Cannot change mode of %s: %s
fr: Impossible de modifier le mode de %s : %s

en: Sum of values
fr: Somme des valeurs

en: Mean average
fr: Moyenne des moyennes

en: Median average
fr: Moyenne des médianes

en: Standard deviation
fr: Écart-type

en: Maximum value
fr: Valeur maximale

en: Minimum value
fr: Valeur minimale

en: Percentage greater than
fr: Pourcentage supérieur à

en: Percentage less than
fr: Pourcentage inférieur à

en: Percentage included in range
fr: Pourcentage compris dans l’intervalle

en: Percentage excluded from range
fr: Pourcentage exclu de l’intervalle

en: Fraction greater than
fr: Fraction supérieure à

en: Fraction less than
fr: Fraction inférieure à

en: Fraction included in range
fr: Fraction comprise dans l’intervalle

en: Fraction excluded from range
fr: Fraction non comprise dans l’intervalle

en: Number of cases
fr: Nombre d’observations

en: Number of cases (unweighted)
fr: Nombre d’observations (non pondéré)

en: Number of missing values
fr: Nombre de valeurs manquantes

en: Number of missing values (unweighted)
fr: Nombre de valeurs manquantes (non pondéré)

en: First non-missing value
fr: Premier valeur non manquante

en: Last non-missing value
fr: Dernière valeur non manquante

en: When PRESORTED is specified, specifying sorting directions with (A) or (D) has no effect.  Output data will be sorted the same way as the input data.
fr: Lorsque l’option PRESORTED est spécifiée, l’indication de l’ordre de tri avec (A) ou (D) n’a pas d’effet. Les données en sortie seront triées dans le même ordre que les données d’entrée.

en: expecting aggregation function
fr: en attente de la fonction d’agrégation

en: Unknown aggregation function %s.
fr: Fonction d’agrégation inconnue %s.

en: Missing argument %zu to %s.
fr: Argument manquant %zu pour %s.

en: Arguments to %s must be of same type as source variables.
fr: Les arguments de %s doivent être du même type que les variables source.

en: Number of source variables (%zu) does not match number of target variables (%zu).
fr: Le nombre des variables source (%zu) ne correspond pas au nombre de variables cible (%zu).

en: The value arguments passed to the %s function are out-of-order.  They will be treated as if they had been specified in the correct order.
fr: Les arguments de valeur passés à la fonction %s sont en désordre. Ils seront traités comme s’ils avaient été spécifiés dans le bon ordre.

en: Variable name %s is not unique within the aggregate file dictionary, which contains the aggregate variables and the break variables.
fr: Le nom de variable %s n’est pas unique au sein du dictionnaire de fichier agrégé, qui contient les variables agrégées et les variables endommagées.

en: Source variable count (%zu) does not match target variable count (%zu).
fr: Le comptage de la variable source (%zu) ne correspond pas au comptage de la variable cible (%zu).

en: Target variable %s duplicates existing variable %s.
fr: La variable de la cible %s dupliques une variable existante %s.

en: With GROUP, variables may not mix string variables (such as %s) and numeric variables (such as %s).
fr: Avec GROUP, les variables ne peuvent pas mélanger les types chaîne de caractères (%s) et numérique (%s).

en: Recoding grouped variables.
fr: Enregistrement de variables groupées.

en: Recoding %s into %s (%s).
fr: Enregistrement de %s vers %s (%s).

en: Recoding %s into %s.
fr: Enregistrement de %s vers %s.

en: New Value
fr: Nouvelle valeur

en: Value Label
fr: Étiquette de valeur

en: Old Value
fr: Ancienne valeur

en: Variable %s is not dichotomous
fr: La variable %s n’est pas dichotomique

en: Binomial Test
fr: Test binomial

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Category
fr: Catégorie

en: Observed Prop.
fr: Proportions observées.

en: Test Prop.
fr: Proportion de test.

en: Exact Sig. (2-tailed)
fr: Sig. exacte (bi-variée)

en: Exact Sig. (1-tailed)
fr: Sig. exacte (uni-variée)

en: Groups
fr: Groupes

en: Group 1
fr: Groupe 1

en: Group 2
fr: Groupe 2

en: CHISQUARE test specified %d expected values, but variable %s has %zu distinct values.
fr: Le test de CHISQUARE attend %d valeurs mais la variable %s a %zu valeurs distinctes.

en: Observed N
fr: N observé

en: Expected N
fr: N attendu

en: Residual
fr: Residus

en: Frequencies
fr: Fréquences

en: Test Statistics
fr: Tests statistiques

en: Chi-square
fr: X²

en: Asymp. Sig.
fr: Sig. asymptotique.

en: More than two values encountered.  Cochran Q test will not be run.
fr: Plus de deux valeurs utilisées. Le test de Cochran Q ne sera pas exécuté.

en: Success (%.*g)
fr: Succès (%.*g)

en: Failure (%.*g)
fr: Erreur (%.*g)

en: Cochran's Q
fr: Q de Cochran

en: Descriptive Statistics
fr: Statistiques descriptives

en: Mean
fr: Moyenne

en: Std. Deviation
fr: Écart-type

en: Correlations
fr: Corrélations

en: Pearson Correlation
fr: Corrélation de Pearson

en: Sig. (2-tailed)
fr: Sig. (bi-variée)

en: Sig. (1-tailed)
fr: Sig. (uni-variée)

en: Cross-products
fr: Produits de croisement

en: Significant at .05 level
fr: Signifiant à 0,05 près

en: The data for the chosen variables are all missing or empty.
fr: Les données des variables choisies sont toutes manquantes ou vides.

en: No variables specified.
fr: Aucune variable spécifiée.

en: Count
fr: Nombre

en: Expected
fr: Attendu(e)

en: Row %
fr: Ligne %

en: Column %
fr: Colonne %

en: Std. Residual
fr: Résidus standardisés

en: Adjusted Residual
fr: Résidu ajusté

en: Missing mode %s not allowed in general mode.  Assuming %s.
fr: Mode %s manquant n’est pas permis dans le mode général. Suppose %s.

en: Too many cross-tabulation variables or dimensions.
fr: Il y a trop de variables de tableaux croisés ou de dimensions.

en: %s must be specified before %s.
fr: %s doit être spécifié avant %s.

en: Summary
fr: Résumé

en: Percent
fr: %

en: Valid
fr: Valide

en: Missing
fr: Manquant(e)

en: Crosstabulation
fr: Tableau de contingence

note: TRANSLATORS: The %s here describes a crosstabulation.  It takes the form "var1 * var2 * var3 * ...".
en: Crosstabulation %s contained no non-missing cases.
fr: Le tableau croisé %s ne contient aucune observation on-manquante.

en: Missing value
fr: Valeur manquante

en: Chi-Square Tests
fr: Tests de X²

en: Pearson Chi-Square
fr: X² de Pearson

en: Likelihood Ratio
fr: Rapport de vraisemblance

en: Fisher's Exact Test
fr: Test exact de Fisher

en: Continuity Correction
fr: Correction de continuité

en: Linear-by-Linear Association
fr: Association linéaire-par-linéaire

en: N of Valid Cases
fr: Nombre d’observations valides

en: Asymptotic Sig. (2-tailed)
fr: Sig. asymptotique (bi-variée)

en: Symmetric Measures
fr: Mesures de symétrie

en: Values
fr: Valeurs

en: Asymp. Std. Error
fr: Erreur standard asymp.

en: Approx. Sig.
fr: Sig. approx.

en: Nominal by Nominal
fr: Valeur Nominale par Valeur Nominale

en: Cramer's V
fr: V de Cramer

en: Contingency Coefficient
fr: Coefficient de contingence

en: Ordinal by Ordinal
fr: Valeur Ordinale par Valeur Ordinale

en: Kendall's tau-b
fr: Tau-b de Kendall

en: Kendall's tau-c
fr: Tau-c de Kendall

en: Spearman Correlation
fr: Correlation de Spearman

en: Interval by Interval
fr: Intervalle par intervalle

en: Pearson's R
fr: R de Pearson

en: Measure of Agreement
fr: Mesure de l’accord

en: Risk Estimate
fr: Estimation du risque

en: 95% Confidence Interval
fr: Intervalle de confiance de 95 %

en: Lower
fr: Minimum

en: Upper
fr: Maximum

en: Symmetric
fr: Symétrie

en: %s Dependent
fr: Dépendant %s

en: Directional Measures
fr: Mesures directionnelles

en: Goodman and Kruskal tau
fr: Tau de Goodman et Kruskal

en: Uncertainty Coefficient
fr: Coefficient d’incertitude

en: Somers' d
fr: Indice D de Somers

en: Nominal by Interval
fr: Nominale par intervalle

en: Odds Ratio for %s
fr: Ratio bizarre pour %s

en: For cohort %s =
fr: Pour une cohorte %s =

en: S.E. Mean
fr: Erreur standard de la moyenne

en: Std Dev
fr: Écart-type

en: Kurtosis
fr: Coefficient d’acuité

en: S.E. Kurt
fr: Erreur standard d’aplatissement

en: Skewness
fr: Asymétrie

en: S.E. Skew
fr: Erreur standard d’asymétrie

en: Range
fr: Intervalle

en: Sum
fr: Somme

en: Z-score variable name %s would be a duplicate variable name.
fr: Le nom %s de la variable ce cote Z serait un nom de variable dupliqué.

en: DESCRIPTIVES with Z scores ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
fr: Les DESCRIPTIONS avec la marque Z ingnorent TEMPORAIRE. Les transformations temporaires deviendront permanentes.

en: expecting statistic name: reverting to default
fr: nom de statistique attendu : retour à la valeur par défaut

en: Ran out of generic names for Z-score variables.  There are only 126 generic names: ZSC001-ZSC0999, STDZ01-STDZ09, ZZZZ01-ZZZZ09, ZQZQ01-ZQZQ09.
fr: Sortie de l’espace des noms génériques pour les variables de cote Z. Il n’existe que 126 noms génériques : ZSC001-ZSC0999, STDZ01-STDZ09, ZZZZ01-ZZZZ09, ZQZQ01-ZQZQ09.

en: Mapping of Variables to Z-scores
fr: Cartographie des variables de cote Z

en: Names
fr: Noms

en: Target
fr: Cible

en: Internal error processing Z scores.  Please report this to %s.
fr: Erreur interne lors du traitement des cotes Z. Veuillez rapporter cette erreur à l'adresse %s.

en: Z-score of %s
fr: Cote Z de %s

en: Valid N (listwise)
fr: Nombre valide (de la liste)

en: Missing N (listwise)
fr: N manquant (listwise)

en:  (missing)
fr:  (manquant)

en: Boxplot of %s vs. %s
fr: Boîte à moustaches de %s contre %s

en: Boxplot of %s
fr: Boîte à moustaches de %s

en: Not creating NP plot because data set is empty.
fr: Impossible de créer le tracé NP car le jeu de données est vide.

en: Not creating spreadlevel chart for %s
fr: Pas de diagramme de répartition par niveau créé pour %s

en: User-missing value.
fr: Valeur utilisateur manquante.

en: Percentiles
fr: Centiles

en: Weighted Average
fr: Moyenne pondérée

en: Tukey's Hinges
fr: Hinges de Tukey

en: Dependent Variables
fr: Variables dépendantes

en: Tests of Normality
fr: Test de normalité

en: Statistic
fr: Statistique

en: Std. Error
fr: Erreur standard

en: %g%% Confidence Interval for Mean
fr: %g%% intervalle de confiance pour la moyenne

en: Lower Bound
fr: Limite inférieure

en: Upper Bound
fr: Limite supérieure

en: 5% Trimmed Mean
fr: Moyenne tronquée de 5%

en: Median
fr: Médiane

en: Interquartile Range
fr: Intervalle interquartile

en: Extreme Values
fr: Valeurs extrêmes

en: Case Number
fr: Nombre d’observations

en: Order
fr: Ordre

note: TRANSLATORS: This is a noun, not an adjective.
en: Extreme
fr: Extrême

en: Highest
fr: Le plus élevé

en: Lowest
fr: Le plus bas

en: Case Processing Summary
fr: Sommaire d’exécution des observations

en: %s and %s are mutually exclusive
fr: %s et %s s’excluent mutuellement

en: Matrix input for %s must be either COV or CORR
fr: La matrice d’entrée de %s doit être COV ou CORR

en: Factor analysis on a single variable is not useful.
fr: L’analyse factorielle n’est pas utile sur une seule variable.

en: Factor analysis without variables is not possible.
fr: L’analyse factorielle sans variable n’est pas possible.

en: Component Number
fr: Nombre d’élément

en: Factor Number
fr: Nombre de facteurs

en: Communalities
fr: Points communs

en: Component
fr: Elément

en: Factor
fr: Facteur

en: Total Variance Explained
fr: Total expliqué de la variance

en: % of Variance
fr: % de variance

en: Cumulative %
fr: % cumulé

en: Initial Eigenvalues
fr: Valeur initiale de Eigen

en: Extraction Sums of Squared Loadings
fr: Sommes des carrés chargés par extraction

en: Rotation Sums of Squared Loadings
fr: Sommes des carrés chargés par rotation

en: Factor Correlation Matrix
fr: Matrice de corrélation des facteurs

en: Factor 2
fr: Facteur 2

en: Anti-Image Matrices
fr: Matrices anti-image

en: Anti-image Covariance
fr: Covariance anti-image

en: Anti-image Correlation
fr: Corrélations bivariées anti-image

en: Correlation Matrix
fr: Matrice de corrélation

en: Correlation
fr: Corrélation

en: Determinant
fr: Déterminant

en: Covariance Matrix
fr: Matrice de covariance

en: The dataset contains no complete observations. No analysis will be performed.
fr: L’ensemble de données ne contient pas d’observations complètes. Aucune analyse ne sera effectuée.

en: Analysis N
fr: Analyse N

en: KMO and Bartlett's Test
fr: Test KMO et Bartlett

en: Kaiser-Meyer-Olkin Measure of Sampling Adequacy
fr: Mesure de Kaiser-Meyer-Olkin d’échantillonnage d’adéquation

en: Bartlett's Test of Sphericity
fr: Test de Bartlett de sphéricité

en: Approx. Chi-Square
fr: X² approché

en: The %s criteria result in zero factors extracted. Therefore no analysis will be performed.
fr: Le critère %s n’a pu extraire aucun facteur. Aucune analyse ne sera donc réalisée.

en: The %s criteria result in more factors than variables, which is not meaningful. No analysis will be performed.
fr: Le critère %s a pu extraire plus de facteurs que de variables, ce qui n’est pas pertinent. Aucune analyse ne sera donc réalisée.

en: Component Matrix
fr: Matrice de composantes avant rotation

en: Factor Matrix
fr: Matrice factorielle

en: Pattern Matrix
fr: Matrice de motif

en: Structure Matrix
fr: Matrice de structure

en: Rotated Component Matrix
fr: Matrice de composantes après rotation

en: Rotated Factor Matrix
fr: Matrice factorielle après rotation

en: %s ignores %s.  Temporary transformations will be made permanent.
fr: %s ignore %s. Les transformations temporaires deviendront permanentes.

en: Could not create temporary file for %s.
fr: Impossible de créer un fichier temporaire pour %s.

en: Error rewinding %s file: %s.
fr: Erreur de réécriture de %s dans le fichier : %s.

en: Error creating %s source file.
fr: Erreur de création du fichier source %s.

en: Error reading %s file: %s.
fr: Erreur de lecture %s du fichier : %s.

en: Unexpected end of file reading %s file.
fr: Fin de fichier inattendue à la lecture du fichier %s.

en: Error seeking %s source file: %s.
fr: Erreur lors de la recherche %s du fichier source : %s.

en: Error writing %s source file: %s.
fr: Erreur d’écriture %s du fichier source : %s.

en: Error rewinding %s source file: %s.
fr: Erreur de réécriture %s du fichier source : %s.

en: Error reading %s temporary file: %s.
fr: Erreur de lecture %s du fichier temporaire : %s.

en: Unexpected end of file reading %s temporary file.
fr: Fin inattendue lors de la lecture du fichier temporaire %s.

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Valid Percent
fr: Pourcentage valide

en: Cumulative Percent
fr: Pourcentage cumulé

en: %s for histogram must be greater than or equal to %s, but %s was specified as %.15g and %s as %.15g.  %s and %s will be ignored.
fr: %s de l’histogramme doit être plus grand ou égal à %s, mais %s était spécifié comme %.15g et %s comme %.15g. %s et %s seront ignorés.

en: %s for pie chart must be greater than or equal to %s, but %s was specified as %.15g and %s as %.15g.  %s and %s will be ignored.
fr: %s pour le camembert doit être plus grand ou égal à %s, mais %s était spécifié comme %.15g et %s comme %.15g. %s et %s seront ignorés.

en: Omitting pie chart for %s, which has only %d unique values.
fr: Suppression du camembert pour %s, qui ne dispose que de %d valeurs uniques.

en: Omitting pie chart for %s, which has over 50 unique values.
fr: Suppression des camemberts pour %s, qui dépasse 50 valeurs uniques.

en: Ranks
fr: Rangs

en: Mean Rank
fr: Rang moyen

en: Kendall's W
fr: W de Kendall

en: Chi-Square
fr: X²

en: Multivariate analysis is not yet implemented
fr: L’analyse multivariée n’est pas encore mise en œuvre

en: Tests of Between-Subjects Effects
fr: Tests d’effets entre sujets

en: Type I Sum Of Squares
fr: Type I Somme des carrés

en: Type II Sum Of Squares
fr: Type II Somme des carrés

en: Type III Sum Of Squares
fr: Type III Somme des carrés

en: Mean Square
fr: Carré des moyennes

en: Corrected Model
fr: Modèle corrigé

en: Model
fr: Modèle

en: Intercept
fr: Interaction

en: Error
fr: Erreur

en: Corrected Total
fr: Total corrigé

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Cumulative Count
fr: Cumul

en: %s vs. %s by %s
fr: %s contre %s par %s

en: %s vs. %s
fr: %s contre %s

en: Maximum number of scatterplot categories reached. Your BY variable has too many distinct values. The coloring of the plot will not be correct.
fr: Nombre maximal de catégories de diagrammes de dispersion atteints. Votre variable BY a trop de valeurs distinctes. La coloration du diagramme sera incorrecte.

en: %s of %s
fr: %s de %s

en: Only one chart type is allowed.
fr: Seul un type de diagramme est autorisé.

en: Only one variable is allowed.
fr: Une seule variable est permise.

en: Variable expected
fr: Variable attendue

en: FOOTNOTE is not implemented yet for GRAPH
fr: FOOTNOTE n’est pas encore imlémentée pour GRAPH

en: One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test
fr: Test de Kolmogorov-Smirnov à 1 facteur

en: Uniform Parameters
fr: Paramètres uniformes

en: Normal Parameters
fr: Paramètres normaux

en: Poisson Parameters
fr: Paramètres de Poisson

en: Exponential Parameters
fr: Paramètres exponentiels

en: Most Extreme Differences
fr: Différences des extrêmes

en: Absolute
fr: Absolue

en: Negative
fr: Négative

en: Kolmogorov-Smirnov Z
fr: Z de Kolmogorov-Smirnov

en: Asymp. Sig. (2-tailed)
fr: Sig. asymptotique (bi-variée)

en: All predicted values are either 1 or 0
fr: Toutes les valeurs prévues sont soit 1 ou 0

en: Dependent variable's values are not dichotomous.
fr: Les variables dépendantes ne sont pas dichotomiques.

en: Category %s does not have at least two distinct values. Logistic regression will not be run.
fr: La catégorie %s n’a pas au moins deux valeurs distinctes. La régression logistique ne peut pas être effectuée.

en: Estimation terminated at iteration number %d because parameter estimates changed by less than %g
fr: Estimation terminée en %d itérations (estimations des paramètres ont changé de moins de %g)

en: Estimation terminated at iteration number %d because Log Likelihood decreased by less than %g%%
fr: Estimation terminée en %d itérations (Probabilité logarithmique a diminué de moins de %g%%)

en: Estimation terminated at iteration number %d because maximum iterations has been reached
fr: Estimation terminée en %d itérations (nombre d’itérations maximum atteint)

en: Dependent Variable Encoding
fr: Encodade de variable dépendante

en: Mapping
fr: Cartographie

en: Internal Value
fr: Valeur interne

en: Original Value
fr: Valeur initiale

en: Variables in the Equation
fr: Information de l’équation

en: %d%% CI for Exp(B)
fr: %d%% CI pour Exp(B)

en: Step 1
fr: Etape 1

en: Constant
fr: Constante

en: Model Summary
fr: Sommaire du modèle

en: -2 Log likelihood
fr: -2 Log probable

en: Cox & Snell R Square
fr: Coefficient of determination de Cox & Snell

en: Nagelkerke R Square
fr: Coefficient of determination de Nagelkerke

en: Step
fr: Étape

en: Unweighted Cases
fr: Cas non pondérés

en: Included in Analysis
fr: Inclure dans l’analyse

en: Missing Cases
fr: Cas manquants

en: Categorical Variables' Codings
fr: Codages des variables catégorielles

en: Codings
fr: Codages

en: Parameter coding
fr: Codage des paramètres

en: Classification Table
fr: Table de classification

en: Predicted
fr: Prévu

en: Percentage Correct
fr: Percentage correct

en: Observed
fr: Observé

en: Overall Percentage
fr: Pourcentage global

en: Jonckheere-Terpstra Test
fr: Test de Jonckheere-Terpstra

en: Number of levels in %s
fr: Nombre de niveaux dans %s

en: Observed J-T Statistic
fr: Statistique J-T observée

en: Mean J-T Statistic
fr: Statistique J-T moyenne

en: Std. Deviation of J-T Statistic
fr: Écart-type standard de la statistique J-T

en: Std. J-T Statistic
fr: Statistique J-T standard

en: Sum of Ranks
fr: Somme des rangs

en: Mann-Whitney U
fr: U de Mann-Whitney

en: Wilcoxon W
fr: W de Wilcoxon

en: Matrix function %s requires %zu argument. | Matrix function %s requires %zu arguments.
fr[0]: La fonction matricielle %s nécessite  %zu argument.
fr[1]: La fonction matricielle %s nécessite  %zu arguments

en: Matrix function %s requires 1 or 2 arguments, but %zu was provided. | Matrix function %s requires 1 or 2 arguments, but %zu were provided.
fr[0]: La fonction matricielle %s nécessite 1 ou 2 arguments, mais %zu argument a été fournie.
fr[1]: La fonction matricielle %s nécessite 1 ou 2 arguments, mais %zu arguments ont été fournis.

en: Matrix function %s requires at least one argument.
fr: La fonction matricielle "%s" prend au moins un argument

en: Unknown variable %s.
fr: Variable système %s est inconnue.

en: Input to CHOL function is not positive-definite.
fr: L’entrée dans la fonction CHOL n’est pas définie positivement.

en: Argument of EVAL must be symmetric.
fr: L’argument d’EVAL doit être symétrique.

en: Arguments 2 and 3 to RESHAPE must be integers.
fr: Les arguments 2 et 3 de RESHAPE doivent être des entiers.

en: Argument 1 has dimensions %zu×%zu.
fr: L’argument 1 a des dimensions %zu×%zu.

en: Argument 2 has dimensions %zu×%zu.
fr: L’argument 2 a des dimensions %zu×%zu.

en: Scalar argument to SWEEP must be integer.
fr: L’argument scalaire de SWEEP doit être entier.

en: Scalar argument to SWEEP must be integer less than or equal to the smaller of the matrix argument's rows and columns.
fr: L’argument scalaire de SWEEP doit être entier inférieur ou égal à la plus petite des lignes et colonnes de l’argument de matrice.

en: Argument %zu is %g.
fr: L'argument %zu est %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than or equal to %g.
fr: L’argument %zu  de la fonction matricielle  %s doit être supérieur ou égal  à %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than %g.
fr: L’argument %zu  de la fonction matricielle  %s doit être supérieur à %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than or equal to %g.
fr: L’argument %zu à la fonction matricielle %s doit être inférieur ou égal à %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than %g.
fr: L’argument %zu  de la fonction matricielle  %s doit être inférieur à %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must not be equal to %g.
fr: L’argument %zu de la fonction matricielle %s  ne doit pas être égal à %g.

en: Number of column indexes for assigning to %s differs from number of columns in source matrix.
fr: Le nombre d’index de colonnes à affecter à %s diffère du nombre de colonnes dans la matrice source.

en: There is %zu row index. | There are %zu row indexes.
fr[0]: Il existe %zu index de ligne.
fr[1]: Il existe %zu index de ligne.

en: Destination matrix %s has %zu row. | Destination matrix %s has %zu rows.
fr[0]: La matrice de destination %s  comporte %zu lignes.
fr[1]: La matrice de destination %s comporte  %zu lignes.

en: There is %zu column index. | There are %zu column indexes.
fr[0]: Il existe %zu index de colonne.
fr[1]: Il existe %zu index de colonne.

en: Destination matrix %s has %zu column. | Destination matrix %s has %zu columns.
fr[0]: La matrice de destination %s comporte %zu colonne.
fr[1]: La matrice de destination %s comporte %zu colonnes.

en: The source matrix is %zu×%zu.
fr: La matrice source est %zu×%zu.

en: Columns
fr: Colonnes

en: BREAK not inside LOOP.
fr: BREAK pas à l’intérieur de LOOP.

en: Size (kB)
fr: Taille (kB)

en: Included
fr: Inclu(e)

en: Excluded
fr: Exclu(e)

en: Report
fr: Rapport

en: The table "%s" has no non-empty control variables.  No result for this table will be displayed.
fr: La table "%s" a des variables de contrôle sans valeur. Aucune résultat ne sera affiché pour cette table.

en: Group Median
fr: Médiane de groupe

en: First
fr: Première observation

en: Last
fr: Dernière observation

en: Percent N
fr: % N

en: Percent Sum
fr: Somme des pourcentages

en: Harmonic Mean
fr: Moyenne harmonique

en: Geom. Mean
fr: Moyenne géométrique

en: The McNemar test is appropriate only for dichotomous variables
fr: Le test de McNemar n’est adéquat que pour les variables dichotomiques

en: Point Probability
fr: Point de probabilité

en: Pairs
fr: Paires

en: > Median
fr: > Médiane

en: ≤ Median
fr: ≤ Médiane

en: %s subcommand not currently implemented.
fr: La sous-commande %s n’est pas implémentée.

en: Expecting %s, %s, %s or a number.
fr: %s, %s, %s ou un nombre sont attendus.

en: The specified value of HI (%d) is lower than the specified value of LO (%d)
fr: La valeur spécifiée pour HI (%d) est inférieure à la valeur spécifiée pour LO (%d)

en: %d expected values were given, but the specified range (%d-%d) requires exactly %d values.
fr: %d valeurs attendues ont été attribuées, mais l’intervalle spécifié (%d-%d) exige exactement %d valeurs.

en: PAIRED was specified but the number of variables preceding WITH (%zu) did not match the number following (%zu).
fr: L’option PAIRED a été indiquée mais le nombre de variables précédant l’option WITH (%zu) ne correspond pas au nombre suivant (%zu).

en: Tukey HSD
fr: HSD de Tukey

en: Šidák
fr: Sidak

en: The post hoc analysis method %s is not supported.
fr: La méthode d’analyse Post Hoc %s n’est pas supportée.

en: Dependent variable %s has no non-missing values.  No analysis for this variable will be done.
fr: La variable dépendante %s n’a aucune valeur non-manquante. Aucune analyse ne sera effectuée pour cette variable.

en: In contrast list %zu, the number of coefficients (%zu) does not equal the number of groups (%d). This contrast list will be ignored.
fr: Dans la liste de contraste %zu, le nombre de coefficients (%zu) n’est pas égal au nombre de groupes (%d). Cette liste de contraste sera ignorée.

en: Coefficients for contrast %zu do not total zero
fr: Les coefficients de contraste %zu n’ont pas un total égal à zéro

en: Sum of Squares
fr: Somme des carrés

en: Between Groups
fr: Entre les groupes

en: Within Groups
fr: À l’intérieur des groupes

en: Dependent Variable
fr: Variable dépendante

en: Test of Homogeneity of Variances
fr: Test d’homogénéité des variances

en: Levene Statistic
fr: Statistique de Levene

en: Contrast Coefficients
fr: Coefficient de contraste

en: Contrast
fr: Contraste

en: Contrast Tests
fr: Tests de contraste

en: Value of Contrast
fr: Valeur de contraste

en: Assumption
fr: Supposition

en: Assume equal variances
fr: Suppose des variances égales

en: Does not assume equal variances
fr: Ne suppose pas des variances égales

en: Multiple Comparisons (%s)
fr: Comparaisons multiples (%s)

en: Mean Difference (I - J)
fr: Différence à la moyenne (I - J)

en: %g%% Confidence Interval
fr: %g%% intervalle de confiance

en: (J) Family
fr: (J) Famille

en: Initial Cluster Centers
fr: Centres de groupe initial

en: Final Cluster Centers
fr: Centres de groupe final

en: Cluster
fr: Groupe

en: Cluster Membership
fr: Membres du cluster

en: Number of Cases in each Cluster
fr: Nombre d’observations dans chaque groupe

en: A variable called `%s' already exists.
fr: Une variable "%s" existe déjà.

en: Expecting %s or %s.
fr: Attend %s ou %s.

en: Cannot generate variable name for ranking %s with %s.  All candidates in use.
fr: Impossible de créer un nom de variable pour classer %s avec %s. Toutes les possibilités sont déjà utilisées.

en: Too many variables in %s clause.
fr: Trop nombreuses variables dans la clause %s.

en: Variable %s already exists.
fr: La variable %s existe déjà.

en: Duplicate variable name %s.
fr: Nom de variable %s dupliqué.

en: %s of %s by %s
fr: %s de %s par %s

en: Variables Created by RANK
fr: Variables crées par RANK

en: New Variable
fr: Nouvelle variable

en: Function
fr: Fonction

en: Grouping Variables
fr: Regroupement des variables

en: Existing Variable
fr: Variable existante

en: Reliability on a single variable is not useful.
fr: Le test de confiance sur une seule variable n’est pas pertinent.

en: The STATISTICS subcommand is not yet implemented.  No statistics will be produced.
fr: La sous-commande STATISTICS n,est pas encore implémentée. Aucune statistiques ne sera produite.

en: The split point must be less than the number of variables
fr: Le point de séparation doit être inférieur au nombre de variables

en: Scale: %s
fr: Échelle : %s

en: Item-Total Statistics
fr: Article-Total statistiques

en: Scale Mean if Item Deleted
fr: Moyenne de l’échelle si l’item est effacé

en: Scale Variance if Item Deleted
fr: Variance de l’échelle si l’item est effacé

en: Corrected Item-Total Correlation
fr: Item corrigé - Corrélation totale

en: Cronbach's Alpha if Item Deleted
fr: Alpha de Cronbach si l’élément est effacé

en: Reliability Statistics
fr: Statistiques de confiance

en: Cronbach's Alpha
fr: Alpha de Cronbach

en: N of Items
fr: Nb éléments

en: Part 1
fr: Partie 1

en: Part 2
fr: Partie 2

en: Total N of Items
fr: Nb total d’éléments

en: Correlation Between Forms
fr: Corrélation entre les formules

en: Spearman-Brown Coefficient
fr: Coefficient de Spearman-Brown

en: Equal Length
fr: Longueur égale

en: Unequal Length
fr: Longueur inégale

en: Guttman Split-Half Coefficient
fr: Coefficient de Guttman

en: Area Under the Curve
fr: Surface située sous la courbe

en: Area
fr: Surface

en: Asymptotic Sig.
fr: Sig. asymptotique.

en: Asymp. %g%% Confidence Interval
fr: Intervalle de confiance asymp. %g%%

en: Variable under test
fr: Variable testée

en: Case Summary
fr: Résumé des observations

en: Unweighted
fr: Non pondéré

en: Weighted
fr: Pondéré

en: Coordinates of the Curve
fr: Coordonnées de la courbe

en: Positive if greater than or equal to
fr: Positif si supérieur ou égal à

en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: 1 - Specificity
fr: 1 - Spécificité

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Test variable
fr: Variable d’essai

en: VARIABLES may not appear after %s
fr: VARIABLES ne peut figurer après %s

en: REGRESSION with SAVE ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
fr: REGRESSION avec SAVE ignore TEMPORARY. Les transformations temporaires seront donc permanentes.

en: REGRESSION with SAVE ignores FILTER.  All cases will be processed.
fr: REGRESSION avec SAVE ignore TEMPORARY. Tous les cas seront passés en revue.

en: The dependent variable is equal to the independent variable. The least squares line is therefore Y=X. Standard errors and related statistics may be meaningless.
fr: La variable dépendante est égale à la variable indépendante. La droite des moindres carrés est donc Y=X. Les erreurs standards et les statistiques connexes peuvent être sans signification.

en: No valid data found. This command was skipped.
fr: Aucune donnée valide. Cette commande est annulée.

en: Model Summary (%s)
fr: Sommaire du modèle (%s)

en: R Square
fr: R Carré (R²)

en: Adjusted R Square
fr: R carré ajusté

en: Std. Error of the Estimate
fr: Erreur standard de l’estimation

en: Unstandardized Coefficients
fr: Coefficients non normalisés

en: Standardized Coefficients
fr: Coefficients normalisés

en: %g%% Confidence Interval for B
fr: %g%% intervalle de confiance pour B

en: Collinearity Statistics
fr: Statistiques de colinéarité

en: Tolerance
fr: Tolérance

en: VIF
fr: Facteur d'inflaction de variance

en: (Constant)
fr: (Constante)

en: Regression
fr: Régression

en: Coefficient Correlations (%s)
fr: Coefficient de corrélation (%s)

en: Models
fr: Modèles

en: Multiple modes exist for variable `%s'.  Using %.*g as the threshold value.
fr: Les modes multiples existent pour les variables « %s ». Utilisera %.*g comme valeur d’objectif.

en: Runs Test
fr: Exécute le test

en: Test Value
fr: Valeur de test

en: Test Value (mode)
fr: Valeur de test (mode)

en: Test Value (mean)
fr: Valeur de test (moyenne)

en: Test Value (median)
fr: Valeur de test (médiane)

en: Cases < Test Value
fr: Observations < Valeur de test

en: Cases ≥ Test Value
fr: Observations ≥ Valeur de test

en: Total Cases
fr: Total des observations

en: Number of Runs
fr: Nombre d’exécutions

en: Differences
fr: Différences

en: Negative Differences
fr: Différences négatives

en: Positive Differences
fr: Différences positives

en: Ties
fr: Relations

en: Variable %s specified twice in sort criteria.
fr: Variable %s spécifiée deux fois dans les critères de tri.

en: Group Statistics
fr: Statistiques de groupe

en: Group
fr: Groupe

en: Independent Samples Test
fr: Test d’échantillons indépendants

en: Levene's Test for Equality of Variances
fr: Test de Levene de l’égalité de variance

en: T-Test for Equality of Means
fr: T-Test de l’égalité des moyennes

en: Mean Difference
fr: Différence des moyennes

en: Std. Error Difference
fr: Différence des erreurs standards

en: 95% Confidence Interval of the Difference
fr: Intervalle de confiance à 95 % de la différence

en: Assumptions
fr: Suppositions

en: Equal variances assumed
fr: Suppose des Variances égales

en: Equal variances not assumed
fr: Egalité de variance non supposée

en: One-Sample Test
fr: Test pour uni-échantillon

en: Test Value = %.*g
fr: Valeur de test = %.*g

en: %g%% Confidence Interval of the Difference
fr: %g%% intervalle de confiance de la différence

en: One-Sample Statistics
fr: Statistiques de simple échantillonnage

en: Paired Sample Statistics
fr: Statistiques d’échantillonnages appairées

en: Pair %zu
fr: Paire %zu

en: Paired Samples Correlations
fr: Corrélations de paires simples

en: Paired Samples Test
fr: Test d’échantillonnages appairées

en: Paired Differences
fr: Différences appairées

en: When applying %s to a string variable, two values must be specified.
fr: Lors de l’application de %s à une variable chaîne, deux valeurs doivent être spécifiées.

en: %s subcommand may not be used with %s.
fr: La sous-commande %s ne peut être utilisée avec %s.

en: Exactly one of TESTVAL, GROUPS and PAIRS subcommands must be specified.
fr: Une seule des sous-commandes TESTVAL, GROUPS et PAIRS peut être spécifiée.

en: Sign
fr: Signe

en: Negative Ranks
fr: Rangs neagtifs

en: Positive Ranks
fr: Rang positif

en: Too many pairs to calculate exact significance
fr: Trop de paires pour calculer l’exacte signification

en: Cannot specify the active dataset since none has been defined.
fr: Impossible de spécifier le jeu de données actif car aucun n’a été défini.

en: This command may not be used after TEMPORARY when the active dataset is an input source.  Temporary transformations will be made permanent.
fr: Cette commande ne peut être utilisée après TEMPORARY lorsque le jeu de données actif est une source d’entrée. Les transformations obtenues avec l’instruction TEMPORARY seront rendues permanentes.

en: Multiple IN subcommands for a single FILE or TABLE.
fr: Multiples sous-commandes IN pour un seul fichier ou une seule table.

en: File %s lacks BY variable %s.
fr: Le fichier %s manque de variable BY %s.

en: Active dataset lacks BY variable %s.
fr: Jeu de données actif BY manquant en variable %s.

en: BY is required when %s is specified.
fr: BY est nécessaire lorsque %s est spécifié.

en: Combining files with incompatible encodings. String data may not be represented correctly.
fr: Combinaison de fichiers contenant des encodages incompatibles. Les données chaînes ne peuvent être représentées correctement.

en: Variable %s in file %s has different type or width from the same variable in earlier file.
fr: La variable %s dans le fichier %s présente un type ou une largeur différents de la même variable le fichier précédent.

en: In file %s, %s is numeric.
fr: En fichier %s, %s est numérique.

en: In file %s, %s is a string variable with width %d.
fr: Dans le fichier %s, %s est une variable chaîne de largeur %d.

en: In an earlier file, %s was numeric.
fr: Dans un fichier précédent, %s était numérique.

en: In an earlier file, %s was a string variable with width %d.
fr: Dans un fichier précédent, %s était une variable chaîne de largeur %d..

en: Variable name %s specified on %s subcommand duplicates an existing variable name.
fr: Le nom de variable %s spécifié en sous-commande %s duplique un nom de variable existant.

en: Encountered %zu sets of duplicate cases in the master file.
fr: Ensembles %zu d’observations dupliquées rencontrées dans le fichier maître.

en: The %s subcommand may only be used within %s.
fr: La sous-commande %s ne peut être utilisée qu’avec %s.

en: Only one of FIXED, FREE, or LIST may be specified.
fr: Une seule option FIXED, FREE ou LIST peut être utilisée à la fois.

en: Encoding should not be specified for inline data. It will be ignored.
fr: L’encodage ne devrait pas être spécifié pour les données en ligne. Il sera ignoré.

en: The %s subcommand may be used only with %s.
fr: La sous-commande %s ne peut être utilisée qu’avec %s.

en: At least one variable must be specified.
fr: Au moins une variable doit être spécifiée.

en: %s is a duplicate variable name.
fr: %s est un nom de variable déjà utilisé.

en: There is already a variable %s of a different type.
fr: Il existe déjà une variable %s d’un type différent.

en: There is already a string variable %s of a different width.
fr: Il existe déjà une variable chaîne %s d’une largeur différente.

en: Cannot place variable %s on record %d when RECORDS=%d is specified.
fr: Impossible de placer la variable %s dans l’enregistrement %d quand RECORDS=%d est spécifié.

en: Quoted string extends beyond end of line.
fr: La chaîne entre guillemets s’étend au-delà de la fin de ligne.

en: Missing delimiter following quoted string.
fr: Délimiteur manquant après une chaîne entre guillemets.

en: Data for variable %s is not valid as format %s: %s
fr: La donnée pour la variable %s n’est pas valide en tant que format %s : %s

en: Partial case of %d of %d records discarded.
fr: L’observation partielle de %d de %d enregistrements a été écartée.

en: Partial case discarded.  The first variable missing was %s.
fr: L’observation partielle a été écartée. La première variable manquante était %s.

en: Missing value(s) for all variables from %s onward.  These will be filled with the system-missing value or blanks, as appropriate.
fr: Les valeurs sont manquantes pour toutes les variables à partir de %s. Elles seront remplies de valeurs systèmes manquants ou de blancs selon les cas.

en: Record ends in data not part of any field.
fr: L’enregistrement se termine dans une données n’appartenant à aucun champ.

en: Reading %d record from %s. | Reading %d records from %s.
fr[0]: Lecture de %d enregistrement à partir de %s.
fr[1]: Lecture de %d enregistrements à partir de %s.

en: Record
fr: Enregistrement

en: Reading free-form data from %s.
fr: Lecture de données à format libre à partir de %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: data file
fr: fichier de données

en: Could not open `%s' for reading as a data file: %s.
fr: Impossible d’ouvrir « %s » lors de la lecture du fichier de données : %s.

en: Could not read `%s' as a text file with encoding `%s': %s.
fr: Impossible d’ouvrir « %s » en tant que fichier encodé « %s » : %s.

en: Missing %s while reading inline data.  This probably indicates a missing or incorrectly formatted %s command.  %s must appear by itself on a single line with exactly one space between words.
fr: %s manquant lors de la lecture de données en ligne. Cela révèle une instruction %s manquante ou mal formée. %s doit figurer sur une seule ligne et avec un seul espace entre les mots.

en: Error reading file %s: %s.
fr: Erreur de lecture du fichier %s : %s.

en: Unexpected end of file in partial record reading %s.
fr: Fin de fichier inattendue à la lecture d’un enregistrement partiel %s.

en: Corrupt block descriptor word at offset 0x%lx in %s.
fr: Mot descripteur de bloc corrompu au segment 0x%lx dans %s.

en: Corrupt record descriptor word at offset 0x%lx in %s.
fr: Mot descripteur d’enregistrement corrompu au segment 0x%lx dans %s.

en: Corrupt record size at offset 0x%lx in %s.
fr: Taille d’enregistrement corrompue au segment 0x%lx dans %s.

en: Record exceeds remaining block length.
fr: L’enregistrement dépasse la longueur du bloc restant.

en: Attempt to read beyond end-of-file on file %s.
fr: Tentative de lecture au-delà de la fin du fichier %s.

en: Attempt to read beyond %s.
fr: Tentative de lecture au-delà de %s.

en: This command is not valid here since the current input program does not access the inline file.
fr: Cette commande n’est pas valide ici tant que l’actuel module d’entrée n’accède pas au fichier en ligne.

en: An error occurred while opening `%s' for writing as a data file: %s.
fr: Une erreur est apparue lors de l’ouverture de « %s » pour l’écriture en tant que fichier de données : %s.

en: I/O error occurred writing data file `%s'.
fr: Erreur d’entrée-sortie (I/O) survenue à l’écriture du fichier de données %s.

en: There is no dataset named %s.
fr: Aucun jeu de données nommé %s.

en: Datasets
fr: Jeux de données

en: unnamed dataset
fr: jeu de données sans nom

en: File handle %s is already defined.  Use %s before redefining a file handle.
fr: L’identifiant de fichier %s est déjà défini. Utiliser %s avant de redéfinir un identifiant de fichier.

en: %s must be specified with %s.
fr: %s doit être spécifié avec %s.

en: The specified file mode requires LRECL.  Assuming %zu-character records.
fr: Le fichier spécifié exige LRECL. Impose des enregistrement de %zu-caractères.

en: file
fr: fichier

en: inline file
fr: fichier en ligne

en: expecting a file name or handle name
fr: en attente d’un nom de fichier ou un nom d’identifiant

en: Handle for %s not allowed here.
fr: L’identifiant pour %s n’est pas permis ici.

en: error reading file `%s'
fr: erreur de lecture du fichier « %s »

en: Unsupported TYPE %s.
fr: TYPE %s non supporté.

en: %s must be followed by either "%s" or "%s".
fr: %s doit être suivi de « %s » ou « %s ».

en: %s is allowed only with %s arrangement, but %s arrangement was stated or implied earlier in this command.
fr: %s n’est autorisé qu’avec la disposition %s, mais la disposition %s a été définie ou utilisée plus tôt dans cette commande.

en: Ignoring obsolete IMPORTCASES subcommand.  (N OF CASES or SAMPLE may be used to substitute.)
fr: Ignore la sous-commande obsolète IMPORTCASES (N OF CASES ou SAMPLE peuvent être utilisées à la place).

en: In compatible syntax mode, the QUALIFIER string must contain exactly one character.
fr: Dans le mode de syntaxe compatible, la chaîne QUALIFIER doit contenir strictement un seul caractère.

en: %s: Data file dictionary has no variables.
fr: %s : le dicoionnaire de données n’a pas de variables.

en: Unexpected end-of-file within %s.
fr: Fin de fichier inattendue dans %s.

en: Input program must contain %s or %s.
fr: Le programme en entrée doit contenir %s ou %s.

en: Input program did not create any variables.
fr: Le programme en entrée n’a créé aucune variable.

en: REREAD: Column numbers must be positive finite numbers.  Column set to 1.
fr: REREAD : les nombres des colonnes doivent être positifs. La colonne est fixée à 1.

en: Data List
fr: Liste de données

en: The first case (%ld) specified precedes the last case (%ld) specified.  The values will be swapped.
fr: La première observation (%ld) spécifiée précède la dernière observation (%ld) spécifiée. Les valeurs seront inversées.

en: The first case (%ld) to list is numbered less than 1.  The value is being reset to 1.
fr: La première observation (%ld) à lister est inférieure à 1. La valeur sera forcée à 1.

en: The last case (%ld) to list is numbered less than 1.  The value is being reset to 1.
fr: La dernière observation (%ld) à lister est inférieure à 1. La valeur sera forcée à 1.

en: The step value %ld is less than 1.  The value is being reset to 1.
fr: La valeur du pas %ld est inférieur à 1. La valeur sera redéfinie à 1.

en: Number of variables specified (%zu) differs from number of variable formats (%zu).
fr: Le nombre de variables spécifié (%zu) diffère du nombre de formats de variables (%zu).

en: SPSS-like or Fortran-like format specification expected after variable names.
fr: Un format de type SPSS ou Fortran est attendu après les noms de variables.

en: The %d columns %d-%d can't be evenly divided into %zu fields.
fr: Les %d colonnes  %d-%d ne peuvent pas être également réparties entre les champs %zu.

en: Column positions for fields must be positive.
fr: Les positions des colonnes pour les champs doivent être positives.

en: Column positions for fields must not be negative.
fr: Les positions des colonnes pour les champs ne doivent pas être négatives.

en: The ending column for a field must be greater than the starting column.
fr: La colonne finale d’un champ doit être supérieure à la colonne initiale.

en: The expression on %s evaluated to the system-missing value.
fr: L’expression dans %s a été évalué à la valeur système manquante.

en: The expression on %s evaluated to %g.
fr: L’expression dans %s a été évalué à %g.

en: expecting a valid subcommand
fr: sous-commande valide attendue

en: %s is required when binary formats are specified.
fr: %s est nécessaire lorsque des formats binaires sons spécifiés.

en: Output calls for %d records but %zu specified on RECORDS subcommand.
fr: Appels en sortie pour %d enregistrements en dépit de %zu spécifiées par la sous-commande RECORDS.

en: Print Summary
fr: Imprimer le résumé

en: N of Records
fr: Nième enregistrement

en: Matrix dataset lacks a variable called %s.
fr: Il manque une variable appelée %s dans le jeu de données matriciel.

en: Matrix dataset variable %s should be of string type.
fr: La variable de jeu de données matriciel %s devrait être de type chaîne.

en: The %s string must contain exactly one character.
fr: La chaîne %s ne doit comporter qu’un seul caractère.

en: Output file `%s' exists but %s was not specified.
fr: Le fichier de sortie « %s » existe mais %s n’a pas été indiqué.

en: The OUTFILE or METADATA subcommand is required.
fr: Une commande OUTFILE ou METADATA est attendue.

en: Cannot rename %s as %s because there already exists a variable named %s.  To rename variables with overlapping names, use a single RENAME subcommand such as `/RENAME (A=B)(B=C)(C=A)', or equivalently, `/RENAME (A B C=B C A)'.
fr: Impossible de renommer %sen tant que %s car il existe déjà une variable nommée %s. Pour renommer des variables avec des noms redondants, utiliser une simple sous-commande RENAME telle que ’/RENAME (A=B)(B=C)(C=A)’ ou sous une forme équivalente ’/RENAME (A B C=B C A)’.

en: Number of variables on left side of `=' (%zu) does not match number of variables on right side (%zu), in parenthesized group %d of RENAME subcommand.
fr: Le nombre de variables à la gauche de « = » (%zu) ne correspond pas au nombre de variables figurant à la droite (%zu) dans le groupe entre parenthèses %d de la sous-commande RENAME.

en: Requested renaming duplicates variable name %s.
fr: Le renommage demandé dupliques le nom de variable %s.

en: Cannot DROP all variables from dictionary.
fr: Impossible de supprimer toutes les variables du dictionnaire avec l’option DROP.

en: expecting number or string
fr: en attente d’un nombre ou d’une chaîne

en: Invalid arguments to %s function.
fr: Arguments non valides pour la fonction %s .

en: Unrecognized date unit `%.*s'.  Valid date units are `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.
fr: Élément de date inconnu '%.*s'. Les unités valides sont « %s », « %s », « %s », « %s », « %s », « %s », « %s » et « %s ».

en: Invalid DATESUM method.  Valid choices are `%s' and `%s'.
fr: Méthode DATESUM invalide. Les choix valides sont « %s » et « %s ».

en: Unknown system variable %s.
fr: Variable système %s inconnue.

en: Unknown identifier %s.
fr: Identificateur %s inconnu.

en: For %s with %d arguments, at most %d (not %d) may be required to be valid.
fr: Pour les %s avec des arguments %d, tout au plus %d (pas %d) peuvent être nécessaires pour être valides.

en: Type mismatch invoking %s as
fr: Erreur de type en invoquant %s comme

en: Function invocation
fr: Appel de la fonction

en:  does not match any known function.  Candidates are:
fr:  ne correspond à aucune fonction connue. Les fonctions possibles sont :

en: This argument has type '%s' but '%s' is required.
fr: Cet argument a le type '%s' mais '%s' est requis.

en: No function or vector named %s.
fr: Aucune fonction ou vecteur nommé %s.

en: %s is a PSPP extension.
fr: %s est une extension PSPP.

en: %s is not available in this version of PSPP.
fr: %s n’est pas disponible dans cette version de PSPP.

en: %s may not appear after %s.
fr: %s ne peut figurer après %s.

en: failed to create temporary file
fr: impossible de créer un fichier temporaire

en: seeking in temporary file
fr: recherche dans le fichier temporaire

en: reading temporary file
fr: lecture de fichier temporaire

en: unexpected end of file reading temporary file
fr: fin de fichier inattendue en lisant les fichiers temporaires

en: writing to temporary file
fr: écriture dans fichier temporaire

en: Arabic
fr: Arabe

en: Armenian
fr: Arménien

en: Baltic
fr: Baltique

en: Celtic
fr: Celtique

en: Central European
fr: Européen central

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

en: Croatian
fr: Croate

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic/Russian
fr: Cyrillique/Russe

en: Cyrillic/Ukrainian
fr: Cyrillique/Ukrainien

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Greek
fr: Grecque

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hebrew Visual
fr: Hébreu visuel

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Nordic
fr: Nordique

en: Romanian
fr: Roumain

en: South European
fr: Sud européen

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Turkish
fr: Turque

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Western European
fr: Européen de l’ouest

en: error
fr: erreur

en: warning
fr: attention

en: note
fr: remarque

en: Notes (%d) exceed limit (%d).  Suppressing further notes.
fr: Les notes (%d) dépasse la limite (%d). Suppression des notes ultérieures.

en: Warnings (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
fr: Attention (%d) dépasse la limite (%d). L’exécution de la syntaxe sera arrêtée.

en: Errors (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
fr: Les erreurs (%d) excèdent la limite autorisée (%d). L’exécution de la syntaxe sera arrêtée.

en: %s: corrupt archive at 0x%llx: expected %#<PRIx32> but got %#<PRIx32>
fr: %s : archive corrompue à la position 0x%llx : %<PRIx32> attendu mais %<PRIx32> lu

en: %s: open failed (%s)
fr: %s : ouverture échouée (%s)

en: %s: cannot find central directory
fr: %s : impossible de trouver le répertoire principal

en: %s: seek failed (%s)
fr: %s : accès de recherche échoué (%s)

en: %s: unknown member "%s"
fr: %s : membre inconnu « %s »

en: %s: member "%s" has unknown compression type %<PRIu16>
fr: %s: le membre « %s » a un type de compression inconnu %<PRIu16>

en: %s: name mismatch between central directory (%s) and local file header (%s)
fr: %s : incohérence des noms du répertoire central (%s) et de l'entête du fichier locale (%s)

en: %s: cannot initialize inflator (%s)
fr: %s : n'a pas pu initialiser le compresseur (%s)

en: %s: error inflating "%s" (%s)
fr: %s : erreur de compression « %s » (%s)

en: %s: error opening output file
fr: %s : erreur d’ouverture du fichier de sortie

en: %s: error seeking in output file
fr: %s : erreur de recherche dans le fichier de sortie

en: %s: write failed
fr: %s : erreur d’écriture

en: Not creating histogram because the data contains less than 2 distinct values
fr: Impossible de créer l’histogramme car le jeu de données contient moins de deux valeurs distinctes

en: One or more weight values are non-integer.  Fractional parts will be ignored when calculating the Shapiro-Wilk statistic.
fr: Au moins une valeur de poids n'est pas un entier. Les parties fractionnaires seront ignorées dans les statistiques de Shapiro-Wilk.

en: ascii: opening output file `%s'
fr: ascii : ouverture du fichier de sortie « %s »

en: %s: %s must be positive integer or `auto'
fr: %s : %s doit être un entier positif ou « auto »

en: ascii: page must be at least %d characters wide, but as configured is only %d characters
fr: ascii : la page doit avoir au moins %d caractères, mais elle est configurée pour %d caractères

en: See %s for a chart.
fr: Voir %s pour le diagramme.

en: error writing output file `%s': %s
fr: erreur d’écriture du fichier de sortie « %s » : %s

en: `%s': bad font specification
fr: « %s » : spécification de la police incorrecte

en: error opening output file `%s': %s
fr: erreur d’ouverture du fichier de sortie « %s » : %s

en: Bar Chart
fr: Diagramme en barres

en: Normal Q-Q Plot of %s
fr: Tracé Q-Q normal de %s

en: Observed Value
fr: Valeur observée

en: Expected Normal
fr: Normal attendu

en: Detrended Normal Q-Q Plot of %s
fr: Tracé de test normal Q-Q de %s

en: Dev from Normal
fr: Déviation d’une normale

en: *MISSING*
fr: MANQUANT*

en: ROC Curve
fr: Courbe ROC

en: Scatterplot %s
fr: Nuage de points %s

en: Scree Plot
fr: Tracé à l’écran

en: Eigenvalue
fr: Valeur de Eigen

en: Spread vs. Level Plot of %s
fr: Propagation / Niveau de point de %s

en: Level
fr: Niveau

en: Spread
fr: Propagation

en: error opening output file `%s'
fr: erreur d’ouverture du fichier de sortie « %s »

en: %s is not a valid device type (the choices are `%s' and `%s')
fr: %s n’est pas un type de périphérique valide (les choix sont « %s » et « %s »)

en: %s: unknown option `%s'
fr: %s : option « %s » inconnue

en: %s: output option missing `='
fr: %s : option de sortie manquante « = »

en: %s: output option specified more than once
fr: %s : option de sortie spécifiée plus d’une fois

en: PSPP Output
fr: Sortie PSPP

en: No description
fr: Aucune description

en: error writing output file `%s'
fr: erreur d’écriture du fichier de sortie « %s »

en: `%s' is not a valid length.
fr: « %s » n’est pas une longueur valide.

en: syntax error in paper size `%s'
fr: erreur de syntaxe dans la taille du papier « %s »

en: unknown paper type `%.*s'
fr: type de papier inconnu « %.*s »

en: error opening input file `%s'
fr: erreur d’ouverture du fichier d’entrée « %s »

en: file `%s' does not state a paper size
fr: fichier « %s » ne définit pas de taille de papier

en: %s: `%s' is `%s' but a Boolean value is required
fr: %s : « %s » est « %s », mais une valeur booléenne est exigée

en: %s: `%s' is `%s' but one of the following is required: %s
fr: %s : « %s » est « %s », mais une des suivantes est exigée : %s

en: %s: `%s' is `%s' but a non-negative integer is required
fr: %s : « %s » est « %s », mais un entier non négatif est exigé

en: %s: `%s' is `%s' but a positive integer is required
fr: %s : « %s » est « %s », mais un entier positif est exigé

en: %s: `%s' is `%s' but an integer is required
fr: %s : « %s » est « %s », mais un entier est exigé

en: %s: `%s' is `%s' but an integer greater than %d is required
fr: %s : « %s » est « %s », mais un entier supérieur à %d est exigé

en: %s: `%s' is `%s'  but an integer between %d and %d is required
fr: %s : « %s » est « %s », mais un entier compris entre %d et %d est exigé

en: %s: `%s' is `%s' but a file name that contains `#' is required.
fr: %s : « %s » est « %s », mais un nom de fichier contenant « # » est exigé.

en: %s: `%s' is `%s', which could not be parsed as a color
fr: %s: '%s' est '%s', qui n’a pas pu être analysé en tant que couleur

en: Note
fr: Remarque

en: Page Break
fr: Saut de page

en: Page Title
fr: Titre de page

en: Title
fr: Titre

en: Log
fr: Journal

en: Table lacks cell data.
fr: La table n'a pas de données de cellule.

en: %s: create failed
fr: %s : création échouée

en: I/O error writing SPV file
fr: Erreur d’écriture du fichier SPV

en: %s: Failed to create XML parser
fr: %s : impossible de créer l'analyseur XML

en: %s: document is not well-formed
fr: %s : document mal formaté

en: %s: root node is "%s" but "%s" was expected
fr: %s : le noeud racine est "%s" alors que "%s" est attendu

en: Add
fr: Ajouter

en: Edit
fr: Édition

en: Remove
fr: Supprimer

en: OK
fr: Ok

en: Go To
fr: Aller à

en: Continue
fr: Continuer

en: Paste
fr: Coller

en: Cancel
fr: Annuler

en: Close
fr: Fermer

en: Reset
fr: Effacer

en: Help
fr: Aide

en: _Insert Case
fr: Insérer un _cas

en: Cl_ear Cases
fr: _Supprimer les Observations

en: _Insert Variable
fr: Insérer une _variable

en: Cl_ear Variables
fr: _Effacer des variables

en: Sort _Ascending
fr: Tri _croissante

en: Sort _Descending
fr: Tri _décroissante

en: Aggregate destination file
fr: Agrégation du fichier de destination

en: Save
fr: Enregistrer

en: System Files (*.sav)
fr: Fichier système (*.sav)

en: Compressed System Files (*.zsav)
fr: Fichiers système compressés (*.zsav)

en: Portable Files (*.por)
fr: Fichier portable (*.por)

en: New
fr: Nouveau

en: Old
fr: Ancien

en: Column Number: %d
fr: Colonne nombre : %d

en: Chisq
fr: Khi-Deux

en: Pearson chi-square, likelihood ratio, Fisher’s exact test, continuity correction, linear-by-linear association.
fr: Pearson X², rapport de vraisemblance, test d'exactitude de Fisher, correction de continuité, association linéaire-par-linéaire.

en: Contingency coefficient
fr: Coefficient de contingence

en: Uncertainty coefficient
fr: Coefficient d’incertitude

en: BTau
fr: Tau-b

en: Kendall's Tau-b
fr: Tau-b de Kendall

en: CTau
fr: Tau-c

en: Kendall's Tau-c
fr: Tau-c de Kendall

en: Risk
fr: Risque

en: Relative Risk estimate
fr: Estimation du risque

en: Somer's d
fr: Indice D de Somers

en: Cohen's Kappa
fr: Kappa de Cohen

en: Spearman correlation, Pearson's r
fr: Correlation de Spearman, R de Pearson

en: Frequency Count
fr: Compte de fréquence

en: Row
fr: Ligne

en: Row percent
fr: Ligne (%)

en: Column
fr: Colonne

en: Column percent
fr: Colonne (%)

en: Total percent
fr: Total (%)

en: Expected value
fr: Valeur attendue

en: Standardized Residual
fr: Résidu standardisé

en: Adjusted Std. Residual
fr: Résidus standardisés, ajustés

en: Standard error
fr: Erreur standard

en: Standard error of mean
fr: Erreur standard de la moyenne

en: Kurtosis and standard error of kurtosis
fr: Coefficient d’acuité et son erreur standard

en: Skewness and standard error of skewness
fr: Asymétrie et son erreur standard

en: _Eigenvalues over %4.2f times the mean eigenvalue
fr: Les valeurs de _Eigen sont %4.2f fois la valeur moyenne de Eigen

en: Standard error of the mean
fr: Erreur standard de la moyenne

en: Standard error of the skewness
fr: Asymétrie et son erreur standard

en: Standard error of the kurtosis
fr: Erreur standard de l’aplatissement

en: Contrast %d of %d
fr: Contraste %d de %d

en: O_ptions...
fr: O_ptions…

en: Paired Samples T Test
fr: Test T pour Échantillons Appariés

en: Recode into Different Variables
fr: Recode en différentes variables

en: Recode into Different Variables: Old and New Values
fr: Réencodage en différentes variables : anciennes et nouvelles valeurs

en: Recode into Same Variables
fr: Recode en une même variable

en: Recode into Same Variables: Old and New Values
fr: Recode en une même variable : anciennes et nouvelles valeurs

en: Coeff
fr: Coefficient

en: Show the regression coefficients
fr: Affiche les coefficients de régression

en: Conf. Interval
fr: Intervalle de confiance

en: Show the confidence interval for the regression coefficients
fr: Affiche l’intervalle de confiance pour les coefficients de régression

en: Show the correlation between observed and predicted values
fr: Affiche la corrélation entre les valeurs observées et prédites

en: Anova
fr: ANOVA

en: Show the analysis of variance table
fr: Affiche l’analyse de la table de variance

en: Show the variance coefficient matrix
fr: Affiche la matrice de coefficient de variance

en: Tol
fr: Tolérance

en: Show the variance inflation factor and its reciprocal
fr: Afficher le facteur d'inflaction de variance et sa réciproque

en: Approximately %3d%% of all cases.
fr: Approximativement %3d%% de toutes les observations.

en: Exactly %3d cases from the first %3d cases.
fr: Exactement %3d observations à partir des %3d premières observations.

en: %d thru %d
fr: %d à %d

en: Test Type
fr: Type du texte

en: _Sign
fr: _Signe

en: Two-Related-Samples Tests
fr: Tests de deux échantillons connexes

en: Do not weight cases
fr: Ne pas pondérer les observations

en: Weight cases by %s
fr: Pondération des observations par %s

en: Duplicate variable name.
fr: Nom de variable dupliqué.

en: Prefer variable labels
fr: Choisir les étiquettes de variable

en: Default sort order
fr: Ordre de tri pas défaut

en: Unsorted (dictionary order)
fr: Trier par

en: Sort by name
fr: Tri par noms

en: Sort by label
fr: Trier par étiquette

en: multiply
fr: multiplier

en: divide
fr: diviser

en: raise x to the power of y
fr: élever x à la puissance de y

en: is not equal to
fr: n’est pas égal à

en: is equal to
fr: est égal à

en: and
fr: et

en: Layer %d of %d
fr: Couche %d de %d

en: Forward
fr: Avant

en: Back
fr: Arrière

en: Could not open `%s'
fr: Impossible d’ouvrir « %s »

en: Error reading `%s': %s
fr: Erreur de lecture de « %s » : %s

en: Failed to read `%s', because it contains a line over %d bytes long and therefore appears not to be a text file.
fr: Impossible de lire « %s », car il contient une ligne dépassant %d caractères et semble donc ne pas être un fichier texte.

en: `%s' is empty.
fr: %s est vide.

en: through
fr: à

en: _Value:
fr: _Valeur :

en: _System Missing
fr: _Système manquant

en: System _or User Missing
fr: Système _ou utilisateur manquant

en: _Range:
fr: _Intervalle :

en: Range, _LOWEST thru value
fr: Intervalle, IN_FÉRIEUR à la valeur

en: Range, value thru _HIGHEST
fr: Intervalle, _SUPÉRIEUR à la valeur

en: _All other values
fr: _Toutes les autres valeurs

en: Decimal
fr: Décimal

en: Align
fr: Alignement

en: Measure
fr: Mesure

en: {%s, %s}...
fr: {%s, %s}…

en: Algorithm must be either `%s' or `%s'.
fr: L’algorithme doit être « %s » ou « %s ».

en: Syntax must be either `%s' or `%s'.
fr: La syntaxe doit être « %s » ou « %s ».

en: Error encountered while ERROR=STOP is effective.
fr: L’erreur rencontrée lors d’un ERROR=STOP est effective.

en: Stopping syntax file processing here to avoid a cascade of dependent command failures.
fr: Abandon de l’analyse syntaxique sur le fichier pour éviter les échecs en cascade des commandes .

en: Find
fr: Rechercher

en: Bad regular expression: %s
fr: Expression régulière incorrecte: %s

en: A program for the analysis of sampled data
fr: Un logiciel pour l’analyse de données échantillonnées

en: Help path conversion error: %s
fr: Erreur de conversion du chemin d’aide : %s

en: Cannot open via html: %s with uri: %s The PSSP manual is also available at %s
fr: Impossible d’ouvrir %s au format HTML avec l'URL %s. Le manuel de PSPP est aussi disponible à l'adresse %s

en: _Help
fr: _Aide

en: _About
fr: À _propos

en: _Reference Manual
fr: _Manuel de Référence

en: PSPP runs best on free platforms such as GNU and GNU/Linux.  Windows is a non-free system.  As such, certain features might work sub-optimally.  For best results use a free system instead.
fr: PSPP fonctionne mieux sur les plates-formes libres telles que GNU et GNU/Linux.  Windows est un système non libre.  En tant que telles, certaines fonctionnalités peuvent fonctionner de manière sous-optimale.  Pour de meilleurs résultats, utilisez plutôt un système gratuit.

en: Right click on variable lists to change between viewing the variables' names and their labels.
fr: Faites un clic droit sur les listes de variables pour changer entre l’affichage des noms des variables et de leurs étiquettes.

en: Click "Paste" instead of "OK" when running procedures.  This allows you to edit your commands before running them and you have better control over your work.
fr: Cliquez sur « Coller » au lieu de « OK » lors de l’exécution des procédures.  Cela vous permet de modifier vos commandes avant de les exécuter et vous avez un meilleur contrôle sur votre travail.

en: Directly import your spreadsheets using the "File | Import Data" menu.
fr: Importez directement vos feuilles de calcul à l’aide de la rubrique « Fichier | Importer des données » menu.

en: For an easy way to convert string variables into numerically encoded variables, use "Automatic Recode"  which preserves the variable names as labels.
fr: Pour convertir facilement des variables de chaîne en variables codées numériquement, utilisez « Recode automatique » qui conserve les noms de variables en tant qu’étiquettes.

en: When browsing large data sets, use "Windows | Split" to see both ends of the data in the same view.
fr: Lorsque vous parcourez des ensembles de données volumineux, utilisez « Windows | Split » pour voir les deux extrémités des données dans la même vue.

en: Export your reports to ODT format for easy editing with the Libreoffice.org suite.
fr: Exportez vos rapports au format ODT pour une édition facile avec la suite Libreoffice.org.

en: Use "Edit | Options" to have your Output window automatically appear when statistics are generated.
fr: Utilisez « Modifier | Options » pour que votre fenêtre Sortie apparaisse automatiquement lorsque des statistiques sont générées.

en: To easily reorder your variables, drag and drop them in the Variable View or the Data View.
fr: Pour réorganiser facilement vos variables, faites-les glisser et déposez-les dans la vue Variable ou la vue Données.

en: Psppire User Hint
fr: Astuce utilisateur Psppire

en: _Next Tip
fr: Conseil _Suivant

en: _Close
fr: Fermer

en: Psppire: Fatal Error
fr: Psppire : Erreur fatale

en: You have discovered a bug in PSPP.  Please report this to %s including all of the following information, and a description of what you were doing when this happened.
fr: Vous avez découvert un bogue dans PSPP.  Veuillez le signaler à %s en incluant toutes les informations suivantes et une description de ce que vous faisiez lorsque cela s’est produit.

en: Show version information and exit
fr: Afficher la version et quitter

en: Do not display the splash screen
fr: Ne pas afficher l’écran de démarrage

en: Do not attempt single instance negotiation
fr: Ne pas négocier une instance unique

en: The maximum length of a missing value for a string variable is 8 in UTF-8.
fr: La longueur maximale d’une valeur manquante pour une de chaîne caractères est de 8 en UTF-8.

en: At least one value must be specified
fr: Au moins une valeur doit être spécifiée

en: Incorrect range specification
fr: Spécification d’intervalle incorrecte

en: %d : %s
fr: %d : %s

en: %'d case | %'d cases
fr[0]: %'d cas
fr[1]: %'d cas

en: Case
fr: Cas

en: Data View
fr: Affichage des données

en: Variable View
fr: Affichage des variables

en: Transformations Pending
fr: Transformations en cours

en: Filter off
fr: Filtre désactivé

en: Filter by %s
fr: Filtré par %s

en: No Split
fr: Aucune scission

en: Split by
fr: Scission par

en: Weights off
fr: Pondération désactivée

en: Weight by %s
fr: Pondéré par %s

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: System File
fr: Fichier système

en: Compressed System File
fr: Fichier système compressé

en: Portable File
fr: Fichier portable

en: Format:
fr: Format :

en: Delete Existing Dataset?
fr: Effacer le jeu de données existant ?

en: Renaming "%s" to "%s" will destroy the existing dataset named "%s".  Are you sure that you want to do this?
fr: Renommer « %s » en « %s » supprimera le jeu de données existant nommé « %s ». Êtes-vous sûr de vouloir le faire ?

en: Delete
fr: Effacé

en: Please enter a new name for dataset "%s":
fr: Veuillez entrer un nouveau nom pour le jeu de données « %s » :

en: Rename Dataset
fr: Renommer le jeu de données

en: _File
fr: _Fichier

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Syntax
fr: _Syntaxe

en: _Data
fr: _Données

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Import Data...
fr: _Importer des données textuelles…

en: _Save...
fr: Enregi_strer…

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous…

en: _Rename Dataset...
fr: _Renommer le jeu de données…

en: _Display Data File Information
fr: _Afficher le fichier d'informations

en: Working File
fr: Fichier de _travail

en: _External File...
fr: Fichier e_xterne…

en: _Recently Used Data
fr: _Données récemment utilisées

en: Recently Used _Files
fr: _Fichiers récemment utilisés

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Edit
fr: _Edition

en: _Go To Variable...
fr: A_ller à la variable…

en: _Go To Case...
fr: _Aller à l’observation…

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: _Copy
fr: Co_pier

en: _Paste
fr: Co_ller

en: Clear _Variables
fr: _Effacer des variables

en: _Find...
fr: _Rechercher…

en: _Options...
fr: _Options…

en: Jump to variable
fr: Atteindre une variable

en: Jump to a case in the data sheet
fr: Atteindre une observation de la feuille de données

en: Search for values in the data
fr: Rechercher les valeurs dans le jeu de données actif

en: Create a new case at the current position
fr: Création d’une nouvelle observation à la position actuelle

en: Create a new variable at the current position
fr: Création d’une nouvelle variable à la position actuelle

en: Split the active dataset
fr: Scinder le jeu de données actif

en: Weight cases by variable
fr: Pondération des observations par variable

en: Show/hide value labels
fr: Montrer/Cacher les étiquettes des valeurs

en: Data Editor
fr: Éditeur de données

en: Automatically Detect
fr: Détecté automatiquement

en: Locale Encoding
fr: Encodage local

en: Character Encoding:
fr: Encodage de caractères :

en: Text Files
fr: Fichiers texte

en: Text (*.txt) Files
fr: Fichiers texte (*.txt)

en: Plain Text (ASCII) Files
fr: Fichiers texte (ASCII)

en: Comma Separated Value Files
fr: Fichiers de valeurs séparées par une virgule (*.csv)

en: Tab Separated Value Files
fr: Fichiers de valeurs séparées par une tabulation (*.csv)

en: Gnumeric Spreadsheet Files
fr: Fichiers de tableur Gnumeric

en: OpenDocument Spreadsheet Files
fr: Fichiers de tableur OpenDocument

en: All Spreadsheet Files
fr: Tous les fichiers de tableur

en: Select File to Import
fr: Sélection un fichier à importer

en: Importing Delimited Text Data
fr: Importation des données en texte délimité

en: Adjust Variable Formats
fr: Ajuster le format des variables

en: Importing Spreadsheet Data
fr: Importation de données de tableur

en: line
fr: ligne

en: Select the First Line
fr: Sélection la première ligne

en: Line
fr: Ligne

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
fr: Cet assistant vous guidera au long du processus d’importation de données dans PSPP à partir d’un fichier texte contenant une ligne par observation. Les champs sont séparés par des tabulations, des virgules ou d’autres délimiteurs.

en: The selected file contains %'lu line of text.   | The selected file contains %'lu lines of text.
fr[0]: Le fichier sélectionné contient %'lu ligne de texte.
fr[1]: Le fichier sélectionné contient %'lu lignes de texte.

en: The selected file contains approximately %'lu line of text.   | The selected file contains approximately %'lu lines of text.
fr[0]: Le fichier sélectionné contient environ %'lu ligne de texte.
fr[1]: Le fichier sélectionné contient environ %'lu lignes de texte.

en: Only the first %zu line of the file will be shown for preview purposes in the following screens.   | Only the first %zu lines of the file will be shown for preview purposes in the following screens.
fr[0]: Seule la %zu première ligne du fichier sera affichée à des fins de prévisualisation dans les écrans suivants.
fr[1]: Seules les %zu premières lignes du fichier seront affichées à des fins de prévisualisation dans les écrans suivants.

en: You may choose below how much of the file should actually be imported.
fr: Vous pouvez choisir ci-dessous quelle partie du fichier peut être importée maintenant.

en: Only the first %4d cases
fr: Seules les %4d premières observations

en: Only the first %3d %% of file (approximately)
fr: Seulement le premier %3d %% de fichier (approximativement)

en: Select the Lines to Import
fr: Sélection des lignes à importer

en: Choose Separators
fr: Choix des séparateurs

en: failed to create temporary directory during clipboard operation
fr: erreur de création de répertoire temporaire pendant le coiper-coller

en: Infer file type from extension
fr: Déduit le type de fichier à partir de l’extension

en: Text (*.txt)
fr: Texte (*.txt)

en: Text [plain] (*.txt)
fr: Texte [plain] (*.txt)

en: PostScript (*.ps)
fr: Postscript (*.ps)

en: Comma-Separated Values (*.csv)
fr: Valeurs séparées par une virgule (*.csv)

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
fr: Graphiques vectoriels évolutifs (*.svg)

en: Export Output
fr: Exportation

en: Output Viewer
fr: Visualisation en sortie

en: (empty)
fr: (vide)

en: Text Search
fr: Recherche de texte

en: _OK
fr: _Ok

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Text to search for:
fr: Recherche de texte pour :

en: Saved file `%s'
fr: Fichier enregistré « %s »

en: Save Syntax
fr: Enregistre la syntaxe

en: Syntax Files (*.sps)
fr: Fichier de syntaxe (*.sps)

en: Syntax Editor
fr: Éditeur de syntaxe

en: Cannot load syntax file `%s'
fr: Impossible de charger le fichier de syntaxe « %s »

en: Save the changes to `%s' before closing?
fr: Enregistrer les changements à « %s » avant la fermeture ?

en: If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
fr: Si vous ne sauvegardez pas, les modifications depuis les %ld secondes seront définitivement perdues.

en: Close _without saving
fr: _Fermer sans enregistrer

en: Open
fr: Ouvrir

en: Data and Syntax Files
fr: Fichiers de données et de syntaxe

en: System Files (*.sav, *.zsav)
fr: Fichiers système (*.sav, *.zsav)

en: Output Files (*.spv)
fr: Fichier de sortie (*.spv)

en: Con_fidence Interval: %2d %%
fr: Intervalle de con_fiance : %2d %%

en: %s = `%s'
fr: %s = « %s »

en: Variable Type and Format
fr: Type de format de la variable

en: _Minimize all Windows
fr: _Icônifier toutes les fenêtres

en: _Split
fr: _Scinder

en: _Windows
fr: _Fenêtres

en: %s argument must be a single character
fr: L'argument %s doit être un (un seul) caractère.

en: exactly two non-option arguments are required; use --help for help
fr: exactement deux arguments sans option sont requis ; Utiliser --help pour l’aide

en: %s: cannot guess output format (use -O option)
fr: %s : impossible de deviner le format de sortie (utiliser l’option -O)

en: %s: unknown output format (use -O option)
fr: %s : format de sortie inconnu (utiliser l’option -O)

en: %s: error reading input file
fr: %s : erreur de lecture du fichier d’entrée

en: %s: error writing output file
fr: %s : erreur d’écriture du fichier de sortie

en: %s: error opening password file
fr: %s : ouverture du fichier de mots de passe échoué

en: 
    %s: password not in file
fr: 
    %s : mot de passe absent du fichier

en: %s: '%c' is not in alphabet
fr: %s : « %c » n’est pas un alphabet

en: sorry, wrong password
fr: désolé, mot de passe erroné

en: %s: invalid XPath expression
fr: expression XPath %s invalide

en: missing command name (use --help for help)
fr: nom de commande manquant (consultez l'aide avec --help)

en: unknown command "%s" (use --help for help)
fr: commande "%s" inconnue (consultez l'aide avec --help)

en: "%s" command takes exactly %d argument | "%s" command takes exactly %d arguments
fr[0]: La commande "%s" prend exactement %d argument
fr[1]: La commande "%s" prend exactement %d arguments

en: "%s" command requires at least %d argument | "%s" command requires at least %d arguments
fr[0]: La commande "%s" prend au moins %d argument
fr[1]: La commande "%s" prend au moins %d arguments

en: "%s" command requires between %d and %d arguments
fr: La commande "%s" prend %d à %d arguments

en: The following object classes are supported:
fr: Les classes objet suivantes sont acceptées :

en: Aggregate Data
fr: Agrégation des données

en: _Break variable(s)
fr: E_ffacement de variable(s)

en: Variable Name:
fr: Nom de variable :

en: Variable Label:
fr: Étiquette de variable :

en: Function:
fr: Fonction :

en: Argument 1:
fr: Argument 1 :

en: Argument 2:
fr: Argument 2 :

en: Aggregated variables
fr: Variables agrégées

en: _Add aggregated variables to the active dataset
fr: _Ajouter les variables agrégées au jeu de données actif

en: _Replace the current dataset with the aggregated variables
fr: _Remplacer le jeu de données actuel avec les variables agrégées

en: _Write a new data file containing only the aggregated variables
fr: _Ecrire un nouveau fichier de données ne contenant que des variables agrégées

en: label
fr: étiquette

en: File is _already sorted on break variable(s)
fr: Fichier est déjà trié selon les variables ??? Le fichier est déjà trié sur la ou les variable(s) de rupture

en: Sort file before a_ggregating
fr: Tri du fichier avant a_grégation

en: Options for very large datasets
fr: Options pour les jeux de données très grands

en: Automatic Recode
fr: Recodification automatique

en: Variable -> New Name
fr: Variable -> Nouveau nom

en: _Lowest value
fr: Plus _basse valeur

en: _Highest value
fr: Plus _haute valeur

en: Recode starting from
fr: Recode à partir de

en: _New Name
fr: _Nouveau nom

en: _Add New Name
fr: _Ajout d’un nouveau nom

en: _Use the same recoding scheme for all variables
fr: _Utiliser le même mode de recodification pour toutes les variables

en: Treat _blank string values as missing
fr: Traiter les valeurs de chaîne _vide comme manquantes

en: _Test Variable List:
fr: Liste de variable-_test(s) :

en: _Get from data
fr: _Obtenir à partir des données

en: _Cut point:
fr: Point de _coupure :

en: Define Dichotomy
fr: Définir la dichotomie

en: Test _Proportion:
fr: _Proportion de test :

en: Compute Variable: Type and Label
fr: Variable calculée : type et titre

en: Use _expression as label
fr: Utiliser l’_expression comme titre

en: _Label:
fr: É_tiquette :

en: _String
fr: _Chaîne

en: _Numeric
fr: _Numérique

en: Compute Variable
fr: Variable calculée

en: Target _Variable:
fr: _Variable cible :

en: _Type & Label...
fr: Type & Titre…

en: _Numeric Expressions:
fr: Expressions _numeriques :

en: _Functions:
fr: _Fonctions :

en: _If...
fr: _Si…

en: Barchart
fr: Diagremme en barres

en: Category A_xis:
fr: Axe des catégories :

en: _N of cases
fr: _Nb de cas

en: _Cum. n of cases
fr: Nb _cumulé de cas

en: Other _summary function
fr: Ater fonction récapitulative

en: % of c_ases
fr: % de c_as

en: C_um. % of cases
fr: % _cumulé de cas

en: _Variable:
fr: _Variable :

en: Bars Represent
fr: Représentation en barres

en: Category C_luster:
fr: Catégorie C_luster :

en: Bivariate Correlations
fr: Corrélations bivariées

en: _Kendall's tau-b
fr: Tau-b de _Kendall

en: Correlation Coefficients
fr: Coefficient de corrélation

en: _Two-tailed
fr: _Bi-variée

en: One-tai_led
fr: _Uni-variée

en: Test of Significance
fr: Test de signification

en: _Flag significant correlations
fr: _Drapeau des corrélations de signification

en: Count Occurrences of Values within Cases
fr: Nombre des occurrences de valeurs dans les observations

en: Numeric _Variables:
fr: _Variables numériques :

en: _Target Variable:
fr: _Variable de la cible :

en: Target _Label:
fr: Étiquette de la cib_le :

en: _Define Values...
fr: _Définir les valeurs…

en: Count Values within Cases: Values to Count
fr: Nombre des valeurs dans les observations: valeurs à compter

en: Values _to Count:
fr: Valeurs à comp_ter :

en: Data File Comments
fr: Commentaires sur le fichier de données

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Display comments in output
fr: Afficher les commentaires en sortie

en: Column Number: 0
fr: Numéro de la colonne : 0

en: Crosstabs: Cells
fr: Tableaux croisés : observations

en: Cell Display
fr: Afficher l’observation

en: Crosstabs
fr: Tableaux Croisés

en: _Rows
fr: _Lignes

en: _Columns
fr: _Colonnes

en: _Format...
fr: _Format…

en: _Statistics...
fr: _Statistiques…

en: Ce_lls...
fr: Ce_llulles…

en: Crosstabs: Format
fr: Tableaux croisés : format

en: Print tables
fr: Tableaux d’impression

en: Ascending
fr: Croissant

en: Crosstabs: Statistics
fr: Tableaux croisés : statistiques

en: Chi-Square Test
fr: Test de X²

en: All categor_ies equal
fr: Toutes catégor_ies égales

en: _Values
fr: _Valeurs

en: Expected Values:
fr: Valeurs attendues :

en: Test _Variables
fr: _Variables d’essai

en: Use _specified range
fr: Utilise un intervalle _spécifique

en: _Lower:
fr: Plus _Bas :

en: _Upper:
fr: _Supérieur :

en: Expected Range:
fr: Intervalle attendu :

en: _Variables:
fr: _Variables :

en: S_tatistics:
fr: S_tatistiques :

en: _Exclude entire case if any selected variable is missing
fr: _Exclure la totalité de l’observation si l’une des variables est manquante

en: _Include user-missing data in analysis
fr: _Inclure des données utilisateurs manquantes dans l’analyse

en: Save _Z-scores of selected variables as new variables
fr: Enregistrer les cotes _Z des variables sélectionnées dans de nouvelles variables

en: Options:
fr: Options :

en: Explore
fr: Explorer

en: _Label Cases by:
fr: Étiquette de cas par :

en: _Factor List:
fr: Liste des _facteurs :

en: _Dependent List:
fr: Liste _dépendante :

en: Plots
fr: Graphiques

en: Display
fr: Afficher

en: Plot...
fr: _Graphique…

en: Explore: Options
fr: Explorer : options

en: Exclude cases _listwise
fr: Exclure les observations _listées

en: Exclude cases _pairwise
fr: Exclure les cas appairés

en: _Report values
fr: _Rapporter les valeurs

en: Factor levels together
fr: Liste des _facteurs ensemble :

en: Histogram
fr: Histogramme

en: Normality plots with tests
fr: Tracés de normalité avec tests

en: Natural Log
fr: Logarithme naturel

en: Rec. Root
fr: Rec. Racine

en: Reciprocal
fr: Afficher le facteur d'inflaction de variance et sa réciproque

en: Explore: Statistics
fr: Explorer : statistiques

en: _Extremes
fr: _Extrêmes

en: _Percentiles
fr: _Centiles

en: Goto Case
fr: Aller à l’observation

en: Goto Case Number:
fr: Aller à l’observation numéro :

en: Factor Analysis: Rotation
fr: Analys de facteur : Rotation

en: _None
fr: _Aucun

en: Method
fr: Methode

en: _Display rotated solution
fr: A_ffiche la solution après rotation

en: Ma_ximum iterations for convergence:
fr: Nombre d’itérations ma_ximales pour converger :

en: Principal Components Analysis
fr: Composantes principales

en: Principal Axis Factoring
fr: Axe principal de la factorielle

en: Factor Analysis: Extraction
fr: Analyse factorielle : Extraction

en: _Method:
fr: _Méthode :

en: Co_rrelation matrix
fr: Mat_rice de corrélation

en: Co_variance matrix
fr: Matrice de co_variance

en: Analyze
fr: Analyse

en: _Unrotated factor solution
fr: Structure factorielle _sans rotation

en: _Scree plot
fr: Graphique des valeurs _propres

en: _Number of factors:
fr: _Nombre de facteurs :

en: Extract
fr: Extraire

en: Factor Analysis
fr: Analyse factorielle

en: _Descriptives...
fr: _Descriptives…

en: _Extraction...
fr: _Extraction…

en: _Rotations...
fr: _Rotations…

en: Find Case
fr: Trouver une observation

en: Variable:
fr: Variable :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Search value labels
fr: Chercher des étiquettes de valeurs

en: Regular expression Match
fr: Correspond à l’expression régulière

en: Search substrings
fr: Recherche des sous-chaînes

en: Wrap around
fr: Boucle circulaire

en: Search backward
fr: Recherche arrière

en: Frequencies: Frequency Tables
fr: Fréquences : Tables des fréquences

en: _Always
fr: _Toujours

en: _Never
fr: _Jamais

en: If no _more than
fr: Si pas _plus de

en: values
fr: valeurs

en: Display frequency tables
fr: Affiche les tables des fréquences

en: A_scending value
fr: Valeur _croissante

en: D_escending value
fr: Valeur _décroissante

en: Ascending _frequency
fr: _Fréquence croissante

en: Descending f_requency
fr: F_réquence décroissante

en: Order by
fr: Trier par

en: Frequencies: Charts
fr: Fréquences : Diagrammes

en: Scale:
fr: Échelle :

en: _Frequencies
fr: _Fréquences

en: _Percentages
fr: Pourcentages

en: Exclude values _below
fr: Exclure les valeurs au-dess_ous de

en: Exclude values _above
fr: Exclure les valeurs au-dess_us de

en: <b>Chart Formatting</b>
fr: <b>Formatage de diagramme</b>

en: Draw _histograms
fr: Dessiner les _histogramme

en: Superimpose _normal curve
fr: Superposer la courbe _normale

en: <b>Histograms</b>
fr: <b>Histogrammes</b>

en: Draw _bar charts
fr: Dessiner des diagrammes en _barres

en: <b>Bar Charts</b>
fr: <b>Diagrammes en barres</b>

en: Draw _pie charts
fr: Dessiner des _camemberts

en: Include slices for _missing values
fr: Inclure les parties pour les valeurs _manquantes

en: <b>Pie Charts</b>
fr: <b>Camemberts</b>

en: _Variable(s):
fr: _Variables(s) :

en: _Statistics:
fr: _Statistiques :

en: Include _missing values
fr: Inclure les valeurs _manquantes

en: Ch_arts...
fr: _Diagramme…

en: Frequency _Tables...
fr: _Tables des fréquences…

en: _Display normal curve
fr: _Afficher la courbe normale

en: Define Groups
fr: Groupes définis

en: Group_2 value:
fr: Valeur de Group_2 :

en: Group_1 value:
fr: Valeur de Group_1 :

en: _Use specified values:
fr: _Utiliser les valeurs spécifiées :

en: Independent-Samples T Test
fr: Test T pour Échantillons Indépendants

en: _Define Groups...
fr: Définir les groupes…

en: _Test Variable(s):
fr: Variable(s) de _Test :

en: _Grouping Variable:
fr: Variable de _regroupement :

en: _Upper limit:
fr: Limte _supérieure :

en: _Lower limit:
fr: Limite _inférieure :

en: Tests for Several Independent Samples
fr: Tests pour plusieurs échantillons indépendants

en: Test _Variable List:
fr: Liste de variable-test(s) :

en: _Define Groups
fr: Groupes _définis

en: _Kruskal-Wallis H
fr: H de _Kruskal-Wallis

en: _Median
fr: _Médiane

en: K-Means Cluster Analysis
fr: Analyse de groupe de K-Means

en: N_umber of Clusters:
fr: Nom_bre de groupes :

en: Tests for Several Related Samples
fr: Tests pour plusieurs échantillons connexes

en: _Test Variables:
fr: _Variables d’essai :

en: _Kendall's W
fr: W de _Kendall

en: _Cochran's Q
fr: Q de _Cochran

en: _Uniform
fr: _Homogène

en: _Exponential
fr: _Exponentiel

en: Test Distribution
fr: Test de distribution

en: Logistic Regression: Options
fr: Régression logistique : options

en: Classification cu_toff:
fr: Classification _binomial :

en: _Maximum Iterations:
fr: Nombre _maximum d’itérations :

en: Include _constant in model
fr: Inclure la _constante dans le modèle

en: Logistic Regression
fr: Régression logistique

en: _Dependent
fr: _Dépendant(e)

en: _Independent
fr: _Indépendant(e)

en: Means
fr: Moyennes

en: _Independent List:
fr: Liste _indépendante :

en: _No missing values
fr: _Aucune valeur manquante

en: _Discrete missing values
fr: _Valeur discrète manquante

en: _Low:
fr: _Bas :

en: _High:
fr: _Haut :

en: Di_screte value:
fr: Valeur Di_screte :

en: _Range plus one optional discrete missing value
fr: _Intervalle plus une valeur manquante discrète optionnelle

en: One-Way ANOVA: Contrasts
fr: ANOVA à 1 facteur : contrastes

en: _Coefficients:
fr: _Coefficients :

en: Coefficient Total:
fr: Coefficient total :

en: Contrast 1 of 1
fr: Contraste 1 de 1

en: One-Way ANOVA
fr: ANOVA à 1 facteur

en: _Factor:
fr: _Facteur :

en: Dependent _Variable(s):
fr: Variable(s)_dépendante(s) :

en: _Homogeneity
fr: _Homogénéité

en: _Contrasts...
fr: _Contrasts…

en: One-Way ANOVA: Post-Hoc
fr: ANOVA à 1 facteur : Post-Hoc

en: Games Howell
fr: Games-Howell

en: Fisher's LSD
fr: Tests LSD de Ficher

en: Options Case
fr: Options de cas

en: Display _Labels
fr: Afficher les étiqu_ettes

en: Display _Names
fr: Afficher les _noms

en: Sort by L_abel
fr: Trier par é_tiquette

en: Sort by Na_me
fr: Tri par n_oms

en: Do not S_ort
fr: Ne _pas trier

en: Variable Lists
fr: Listes de variables

en: Ma_ximize
fr: Ma_ximiser

en: _Raise
fr: Au_gmenter

en: Aler_t
fr: _Alerte

en: Output Window Action
fr: Action de la fenêtre de sortie

en: Show Tips
fr: Afficher les Astuces

en: _Test Pair(s):
fr: _Paire(s) d’essai :

en: Rank Cases: Types
fr: Rang d’observations : types

en: Sum of case _weights
fr: Somme des cas pondérées

en: Fractional rank as _%
fr: Rang fractionnel comme _%s

en: _Fractional rank
fr: Rang _fractionnel

en: _Savage score
fr: _Enregistrement de score

en: _Rank
fr: _Rang

en: _Proportion Estimates
fr: Estimation de la _proportion

en: _Normal Scores
fr: Scores de la _normale

en: _Van der Waerden
fr: _Van der Wärden

en: Proportion Estimation Formula
fr: Formule de l’estimation de la proportion

en: Rank Cases
fr: Rang des observations

en: _By:
fr: _Par :

en: _Smallest Value
fr: _La plus petite valeur

en: _Largest Value
fr: _La plus grande valeur

en: Assign rank 1 to:
fr: Affecter le rang n°1 à :

en: _Display summary tables
fr: _Afficher le résumé des tableaux

en: Rank T_ypes
fr: Rang T_ypes

en: _Ties...
fr: _Relations…

en: Rank Cases: Ties
fr: Rang des cas : relations

en: _Mean
fr: _Moyenne

en: _Low
fr: _Bas

en: _High
fr: _Haut

en: _Sequential ranks to unique values
fr: Rangs _séquentiel pour les valeurs uniques

en: Rank Assigned to Ties
fr: Rang assigné aux relations

en: M_ean
fr: Mo_yenne

en: _Custom:
fr: _Personnalisé :

en: Cut Point
fr: Point de coupure

en: Sort Cases
fr: Tri des observations

en: Sort by:
fr: Trier par :

en: Descending
fr: Décroissant

en: Sort Order
fr: Ordre de tri

en: Split File
fr: Scinder le fichier

en: Anal_yze all cases.  Do not create groups.
fr: Anal_yse de tous les cas. Ne crée pas de groupes.

en: Compare _groups.
fr: Compare les _groupes.

en: Organize ou_tput by groups.
fr: Organise les résul_tats par groupes.

en: Groups _based on:
fr: Groupes _fondés sur :

en: _Sort the file by grouping variables.
fr: _Tri du fichier en regroupant les variables.

en: _File is already sorted.
fr: _Fichier déjà trié.

en: Current Status :
fr: Statut courant :

en: Analysis by groups is off
fr: L’analyse par groupes est désactivée

en: System _Missing
fr: Systeme _manquant

en: Co_py old values
fr: Co_pier les anciennes valeurs

en: Va_lue:
fr: Va_leur :

en: Conver_t numeric strings to numbers (`5' -> 5)
fr: Conver_sion des chaînes de chiffres en nombres ('5' -> 5)

en: Output variables are _strings
fr: Les variables de sortie sont des _chaînes

en: Width:
fr: Largeur :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: La_bel:
fr: _Etiquette :

en: Chan_ge
fr: Chan_gement

en: Output Variable
fr: Variable en sortie

en: Old and New Va_lues...
fr: Anciennes et nouvelles va_leurs...

en: S_tatistics...
fr: S_tatistiques...

en: Regression: Save
fr: Régression : Enregistrer

en: _Predicted values
fr: Valeurs _prévisionnelles

en: _Residuals
fr: _Résidus

en: Regression: Statistics
fr: Régression : Statistiques

en: S_tatistics
fr: S_tatistiques

en: Reliability Analysis
fr: Analyse de confiance

en: _Items:
fr: _Items :

en: _Model:
fr: _Modèle :

en: _Variables in first split:
fr: _Variables dans la première partie du fichier initial :

en: Show _descriptives for scale if item is deleted
fr: Montrer les _descriptives pour l’échelle si l’item est effacé

en: _Test Variable:
fr: _Variable d’essai :

en: _State Variable:
fr: Variable d’état :

en: _Value of state variable:
fr: _Valeur de la variable d’état :

en: ROC C_urve
fr: _Courbe ROC

en: _With diagonal reference line
fr: _Avec une ligne de référence diagonale

en: Standard _Error and Confidence Interval
fr: _Erreur standard et intervalle de confiance

en: _Coordinate points of the ROC Curve
fr: Points de _coordonnées de la courbe ROC

en: Scatterplot
fr: Nuage de points

en: _X Axis:
fr: Axe _X :

en: _Y Axis:
fr: Axe _Y :

en: Select Cases: Range
fr: Sélection d’observations : Intervalle

en: First case
fr: Première observation

en: Last case
fr: Dernière observation

en: Select Cases
fr: Sélectionner les observations

en: Use filter variable
fr: Utilise la variable filtre

en: Based on time or case range
fr: Établi sur le temps ou l’intervalle des observations

en: Range...
fr: Intervalle…

en: Random sample of cases
fr: Échantillon aléatoire d’observations

en: Sample...
fr: Exemple…

en: If condition is satisfied
fr: Si la condition est satisfaite

en: If...
fr: Si…

en: All Cases
fr: Toutes les observations

en: Select
fr: Sélectionner

en: Filtered
fr: Filtré

en: Deleted
fr: Effacé

en: Unselected Cases Are
fr: Les observations non sélectionnées sont

en: Select Cases: Random Sample
fr: Sélection d’observations : échantillon aléatoire

en: Sample Size
fr: Taille de l’échantillon

en: _Cells:
fr: _cellules :

en: <b>Cells to Import</b>
fr: <b>celludes à importer</b>

en: Exclude cases _analysis by analysis
fr: Observations exclues _analyse par analyse

en: One - Sample T Test
fr: Test T Uni-Échantillon

en: Test _Value:
fr: _Valeur de test :

en: Select the first line of the data file that contains data.
fr: Sélectionner la première ligne du fichier qui contient les données.

en: Line above selected line contains variable names
fr: La première ligne sélectionnée contient les noms des variables

en: Check the data formats displayed below and fix any that are incorrect.  You may set other variable properties now or later.
fr: Vérifier le format des données affichées ci-dessous et modifiez-le s'il est incorrect. Vous pouvez fixer d’autres propriétés de variables maintenant ou plus tard.

en: <b>Variables</b>
fr: <b>Variable</b>

en: <b>Data Preview</b>
fr: <b>Prévisualisation des données</b>

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
    
    	The selected file contains N lines of text.  Only the first M of these will be shown for preview purposes in the following screens.  You may choose below how much of the file should actually be imported.
fr: Cet assistant vous guidera dans l’importation des données dans PSPP à partir d’un fichier texte contenant une ligne par observation. Les champs sont séparés par des tabulations, des virgules ou d’autres délimiteurs. 
    
    Le fichier sélectionné contient N lignes de texte. Seule les M premières lignes seront affichées à des fins de prévisualisation dans les écrans suivants.

en: All cases
fr: Toutes les cas

en: <b>Amount to Import</b>
fr: <b>Somme à importer</b>

en: Semicolo_n (;)
fr: Point_virgule(;)

en: Co_mma (,)
fr: Vi_rgule(,)

en: _Colon (:)
fr: _Colonne (:)

en: _Space
fr: _Espace

en: <b>Separators</b>
fr: <b>Séparateurs</b>

en: Quote separator characters with
fr: Les guillemets sont des caractères de séparation avec

en: <b>Quoting</b>
fr: <b>Échappement</b>

en: <b>Fields Preview</b>
fr: <b>Prévisualisaton des champs</b>

en: Name Variable:
fr: Nom de variable :

en: Variable(s):
fr: Variables(s) :

en: Univariate: Save
fr: Univariée : Enregistrer

en: Univariate: Statistics
fr: Univariée : Statistiques

en: Univariate
fr: Univariée

en: _Dependent Variable
fr: Variable _dépendante

en: _Fixed Factors
fr: _Facteurs fixes

en: Value Label:
fr: Valeur de l’étiquette :

en: Information Area
fr: Zone d’Information

en: Case Counter Area
fr: Zone de comptage des observations

en: Filter Use Status Area
fr: Indicatif du statut du filtre utilisé

en: Weight Status Area
fr: Indicatatif du statut du poids

en: Split File Status Area
fr: Zone d’état du fichier scindé

en: _View
fr: Affic_hage

en: _Status Bar
fr: _Barre d’état

en: _Font...
fr: _Polices…

en: _Grid Lines
fr: _Quadrillage

en: Value _Labels
fr: _Étiquettes de valeurs

en: _Sort Cases...
fr: Trier les _observations…

en: _Transpose...
fr: _Transposer…

en: _Aggregate...
fr: _Agréger…

en: S_plit File...
fr: _Scinder le fichier…

en: Select _Cases...
fr: _Sélectionner les observations…

en: _Weight Cases...
fr: _Pondérer les observations…

en: _Transform
fr: _Transformer

en: _Compute...
fr: _Calculer…

en: Cou_nt...
fr: Comp_ter…

en: Ran_k Cases...
fr: Classement des _observations…

en: Auto_matic Recode...
fr: Recoder  _automatiquement…

en: Recode into _Same Variables...
fr: Recoder en une _même variable…

en: Recode into _Different Variables...
fr: Recoder en _différentes variables…

en: _Run Pending Transforms
fr: _E_xécution des transformations en suspends

en: _Analyze
fr: _Statistiques

en: _Descriptive Statistics
fr: Statistiques _Descriptives

en: _Frequencies...
fr: _Fréquences…

en: _Explore...
fr: _Explorer…

en: _Crosstabs...
fr: _Tableaux croisés…

en: Compare _Means
fr: Comparaison des _Moyennes

en: _Means...
fr: _Moyennes...

en: _One Sample T Test...
fr: Test T _Un-Échantillon…

en: _Independent Samples T Test...
fr: Test T pour Échantillons _Indépendants…

en: _Paired Samples T Test...
fr: Test T pour Échantillons A_ppariés…

en: One Way _ANOVA...
fr: _ANOVA à _1 facteur…

en: _Univariate Analysis...
fr: Analyse _univariée…

en: Bivariate _Correlation...
fr: Corrélation _bivariée…

en: _K-Means Cluster...
fr: Groupe de _K-Means…

en: _Factor Analysis...
fr: Analyse _Factorielle…

en: Re_liability...
fr: _Reliabilité…

en: _Regression
fr: _Régression

en: _Linear...
fr: _Linéaire...

en: _Binary Logistic...
fr: Logistique _binaire…

en: _Non-Parametric Statistics
fr: Statistiques _Non-parametriques

en: _Chi Square...
fr: Khi _Deux…

en: _Binomial...
fr: _Binomiale…

en: _Runs...
fr: E_xécute…

en: _1 Sample K-S...
fr: _1 Échantillon K-S…

en: _2 Related Samples...
fr: _2 Échantillons connexes...

en: _K Related Samples...
fr: _K Échantillons connexes...

en: K _Independent Samples...
fr: Échantillons K _Indépendants…

en: ROC Cur_ve...
fr: _Courbe ROC...

en: _Graphs
fr: _Graphiques

en: _Scatterplot
fr: _Nuage de points

en: _Histogram
fr: _Histogramme

en: _Barchart
fr: Diagramme en barres

en: _Utilities
fr: _Outils

en: Data File _Comments...
fr: _Commentaires du fichier de données...

en: _Print...
fr: Im_primer...

en: _Export...
fr: _Exporter...

en: Select _All
fr: Tout_Sélectionner

en: Syntax
fr: Syntaxe

en: Data
fr: Données

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save _As
fr: Enregistrer _sous

en: _Print
fr: Im_primer

en: _Delete
fr: _Effacer

en: _Undo
fr: _Annuler

en: _Redo
fr: _Refaire

en: _Find
fr: _Rechercher

en: _Run
fr: E_xécuter

en: _All
fr: _Tous

en: _Selection
fr: _Sélection

en: _Current Line
fr: Ligne _actuelle

en: _To End
fr: A la _fin

en: Scientific notation
fr: Notation scientifique

en: Custom currency
fr: Monnaie locale

en: negative
fr: négative

en: Sample
fr: Échantillon

en: Width:
fr: Largueur :

en: Decimal Places:
fr: Nombre de décimales :

en: Weight Cases
fr: Pondération des observations

en: Weight cases by
fr: Pondération des observations par

en: Frequency Variable
fr: Fréquence de la variable

en: Current Status:
fr: État actuel :

en: GNU PSPP is a program for statistical analysis of sampled data
fr: GNU PSPP est un logiciel d'analyse statistique données échantillonnées

en: GNU PSPP is a program for the statistical analysis of sampled data. It is a Free replacement for the proprietary program SPSS, and appears very similar to it with a few exceptions. The most important of these exceptions are, that there are no “time bombs”; your copy of PSPP will not “expire” or deliberately stop working in the future. Neither are there any artificial limits on the number of cases or variables which you can use. There are no additional packages to purchase in order to get “advanced” functions; all functionality that PSPP currently supports is in the core package.
fr: GNU PSPP est un programme d'analyse statistique de données échantillonnées. C'est une alternative libre et très similaire à peu d'exceptions près du programme prorpiètaire SPSS. Les exceptions majeures sont : pas de "bombe à retardement", pas d'expiration ou d'obsolescence programmée, pas de limite artificielle du nombre d'observations ou de variables, toutes les fonctionnalités sont incluses sans extensions payantes.

en: PSPP is a stable and reliable application. It can perform descriptive statistics, T-tests, anova, linear and logistic regression, measures of association, cluster analysis, reliability and factor analysis, non-parametric tests and more. Its backend is designed to perform its analyses as fast as possible, regardless of the size of the input data. You can use PSPP with its graphical interface or the more traditional syntax commands.
fr: PSPP est stable et robuste. Il peut pratiquer divers formes d'analyses : statistique descriptive, tests T, analyse de la variance, régression linéaire et logistique, mesure d'association, analyse de cluster, fiabilité et analyse de facteur, tests non paramétriques, etc. Son noyau a été conçu pour une analyse performante et aussi indépendante que possible de la taille des données. Vous pouvez utiliser PSPP avec son interface graphique ou en ligne de commande.

en: Support for over 1 billion cases
fr: Accepte plus d'un milliard d'observations

en: Support for over 1 billion variables
fr: Accepte plus d'un milliard de variables

en: Syntax and data files which are compatible with those of SPSS
fr: Syntaxe et fichiers de données compatibles avec SPSS

en: A choice of terminal or graphical user interface
fr: Choix entre IHM et ligne de commande

en: Inter-operability with: LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric and other free software
fr: Compatible avec LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric, etc

en: Easy data import from spreadsheets, text files and database sources
fr: Import depuis des tableurs, fichiers textes ou bases de données

en: The capability to open, analyse and edit two or more datasets concurrently
fr: Manipulation sumultanée de deux jeux de données (ouverture, analyse, modification)

en: A user interface supporting all common character sets
fr: Prise en charge des encodages de caractères principaux

en: The user interface has been translated to multiple languages
fr: L’interface utilisateur a été traduite en plusieurs langues

en: Very fast statistical procedures, even on very large data sets
fr: Traitement performant des données même sur de larges ensembles

en: No license fees and no expiration period
fr: Pas de coût de licence ou de période d'expiration

en: No unethical “end user license agreements”
fr: Aucun « contrat de licence utilisateur final » l'éthique douteuse

en: A fully indexed user manual
fr: Guide utilisateur totalement indéxé

en: Freedom ensured; It is licensed under the GPLv3 or later
fr: Liberté assurée : licence GPL 3 ou supérieure

en: Portability; Runs on many different computers and many different operating systems
fr: Portabilité : prend en charge plusieurs matériels et systèmes d'exploitation

en: PSPP is particularly aimed at statisticians, social scientists and students requiring fast convenient analysis of sampled data.
fr: PSPP a été conçu pour les statisticiens, les étudiants et les spécialistes des sciences sociales, qui ont besoin d'une analyse performante et pratique des données échantillonnées.

en: GNU PSPP Variable View
fr: GNU PSPP Visionneuse de variables

en: Statistical Software
fr: Logiciel Statistique

en: Analyze statistical data with a free alternative to SPSS
fr: Analyse des données statistiques avec une alternative libre à SPSS
